Tramwaje we Wrocławiu
||

Wrocław: jak poruszać się po mieście?

Ach ten Wrocław! Korki w mieście, korki na autostradzie, brak miejsc do parkowania... Jak żyć? Oto garść przydatnych informacji dla odwiedzających Wrocław z dziećmi.

Cykl moich wpisów o tym, co ciekawego pokazać dzieciom we Wrocławiu czyli "Wrocławskie Spacery" uzupełniam o praktyczne info dotyczące poruszania się po mieście.

Wrocław: samochodem po mieście

Zanim zdecydujesz się na wyjechaniem samochodem "w miasto" zastanów się dwa razy, czy nie warto jednak skorzystać z komunikacji miejskiej.

Wrocław jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Według „Auto Świata”, znajduje się on na piątym miejscu (2019 r.), po Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. W korkach można stracić naprawdę sporo czasu i sporo nerwów. Szczególnie w okresie od października do maja, czyli w czasie roku akademickiego, na ulicach jest bardzo tłoczno. W weekendy jest nieco lepiej, ale i tak jazda rzadko kiedy bywa płynna. Wybawieniem od miejskich korków są wakacje letnie.

Wrocławscy kierowcy, generalnie rzecz biorąc, są w miarę uprzejmi, chociaż niechlubne wyjątki mogą się trafić zawsze. R a c z e j  nie ma problemu z włączeniem się do ruchu, jazdą na suwak (od niedawna jest ona obowiązkowa, jednak chyba jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę), ustępowaniem pierwszeństwa pieszym, zwracaniem uwagi na rowerzystów.

Ostatnio kierowców bardzo denerwują bus-pasy, które wytyczono na pasach wcześniej dostępnych dla wszystkich pojazdów. Dzięki bus-pasom, autobusy i taksówki mogą w niektórych miejscach omijać korki, natomiast pozostali kierowcy stoją stłoczeni na jednym pasie. W mieście buduje się sporo nowych ścieżek rowerowych, też często kosztem pasa drogi.

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej i rowerów. Jestem jak najbardziej za, ale są sytuacje, gdy samochód jest jedynym rozwiązaniem. Rower nie jest środkiem komunikacji w przypadku rodzin z dziećmi (można pojechać na przejażdżkę do parku, ale już na pewno nie do centrum miasta). Sieć połączeń komunikacji zbiorowej też nie do dociera do wielu miejsc i jedynym środkiem transportu pozostaje auto.

W labiryncie remontów

Poruszanie się samochodem po mieście wymaga pewnej orientacji w topografii miasta. Szczególnie ciasno jest w ścisłym centrum i w śródmieściu. Sporo jest ulic jednokierunkowych. Ponadto w mieście często zmieniana jest organizacja ruchu ze względu na prowadzone remonty dróg. Obecnie jedną z największych i najbardziej uciążliwych dla ruchu inwestycji jest budowa linii tramwajowej z okolic Dworca Świebodzkiego do osiedla Nowy Dwór. Dojazd i poruszanie się w okolicy pl. Orląt Lwowskich (jest to dla Ciebie istotne, jeśli chcesz odwiedzić z dziećmi Kolejkowo) ruch jest wyjątkowo trudny.

Dużo problemów może sprawić Ci znalezienie w centrum miasta miejsca do zaparkowania.

Wrocław: parkowanie w centrum

Centrum Wrocławia podzielone jest na 3 strefy płatnego parkowania (od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-18.00). Płatność w parkometrach możliwa jest gotówką (w niektórych już także kartą) lub za pomocą aplikacji mobilnej. Za pierwszą godzinę płacimy 2 lub 3 zł, w zależności od strefy. Płatność liczona jest za każdą minutę, a minimalny nominał to 50 gr. Kolejne godziny (2 i 3) są odpowiednio droższe - w strefie A jest to odpowiednio 3,6 i 4,30 zł.

Aktualizacja październik 2020

Od stycznia 2021 roku znacząco zmienią się ceny za parkowanie we Wrocławiu. W strefach A i B płacić trzeba będzie w godzinach 09.00-20.00 od poniedziałku do niedzieli, a nie jak obecnie tylko w dni robocze do 18.00. Za postój będziemy płacić 7 zł za godzinę w strefie A i 5 zł za godzinę w strefie B (3,60 zł za drugą i 4,30 zł za trzecią i 3 zł za każdą kolejną). W strefie C nadal będziemy płacić tylko w dni robocze w godz. 09.00-18.00, 3 zł za każdą godzinę.

Wrocław ma obecnie jedną z najmniejszych stref płatnego parkowania - to ok. 4 tysiące miejsc parkingowych. Przykładowo w Krakowie taka strefa jest czterokrotnie większa, a w Poznaniu czy Szczecinie - dwukrotnie.

Przyznam szczerze, że jeśli wybieram się do ścisłego centrum, rzadko korzystam z parkingów na ulicy. Raczej parkuję na wielopoziomowych parkingach podziemnych. Są droższe, ale zawsze znajdę na nich wygodne miejsce. OK,  p r a w i e  zawsze. Bywają takie dni, jak np. w czasie zimowych weekendów, gdy w Rynku jest Jarmark Bożonarodzeniowy, a na pl. Nowy Targ odbywają się równolegle jakieś imprezy, parkingi wielopoziomowe w najbliższym sąsiedztwie (czyli właśnie ten na pl. Nowy Targ i na ul. Szewskiej) są wypełnione po brzegi. Najpewniej będzie kierować się wtedy na parking przy Narodowym Forum Muzyki (pl. Wolności) lub naprawdę rozważyć rezygnację z jazdy autem do centrum.

Parkingi wielopoziomowe

Na poniższej mapce zaznaczyłam parkingi wielopoziomowe oraz parkingi centrach handlowych, z których możesz skorzystać. Podałam także ceny (zaktualizowane jesienią 2020 - można przypuszczać, że od stycznia 2021 też ulegną zmianie).

 • Galeria Dominikańska (pon.-sob. 07.00-22.00, nd. 09.00-21.00) – pierwsza godzina bez opłat, każda kolejna rozpoczęta godzina – 4 zł. To w chwili obecnej  najtańsza opcja parkowania na parkingu wielopoziomowym w okolicach wrocławskiego Rynku.
 • Szewska Centrum – 6 zł za każdą rozpoczętą godzinę, parking całodobowy
 • Parking Pegaz – 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę, parking całodobowy
 • Parking Rzeźnicza 5 – 8 zł za każdą godzinę, całodobowy
 • Vratislavia Tower (Kino Nowe Horyzonty) – 8 zł za godzinę, całodobowy
 • Narodowe Forum Muzyki – 4 zł za pierwszą godzinę, następnie 1 zł za każde rozpoczęte 15 minut. Opłat można dokonywać także przez aplikacje MoBilet, wtedy jest taniej – 2,5 zł za każdą rozpoczętą godzinę.
 • Plac Nowy Targ – 5,5 zł za każdą rozpoczętą godzinę, parking całodobowy
 • Parking Panorama - całodobowy parking przy Panoramie Racławickiej, godzina ok. 4,5-5 zł, w ścisłym sezonie może brakować miejsca..
 • Renoma (pon.-sob. 06.00-23.00, nd. 07.00-22.00) - pierwsza godzina bezpłatna, druga i trzecia godzina 3 zł, kolejna godzina 4 zł.
 • Parking Wroclavia, całodobowy, pierwsza godzina bezpłatna, każda kolejna rozpoczęta – 4 zł

Przy ZOO Wrocław (Hala Stulecia) jest duży parking wielopoziomowy, całodobowy – kosztuje 6,5 zł za godzinę. Wiele osób odwiedzających ZOO korzysta także z parkingu w galerii handlowej Pasaż Grunwaldzki (pierwsza godzina bezpłatna, każda kolejna 3 zł) skąd dojechać można do ZOO tramwajem (ok. 10 minut) .

Korzystając z parkingów w galeriach handlowych musisz pamiętać, że mogą być one nieczynne w dniach ustawowo wolnych od pracy!

Komunikacja miejska we Wrocławiu

Jeśli zamierzasz spędzić więcej czasu w centrum miasta, a przypuszczam, że tak jest, skoro chcesz zwiedzać Wrocław, być może najrozsądniejszą opcją będzie dla Ciebie skorzystanie z komunikacji miejskiej. A dzieci uwielbiają jeździć tramwajami! Szczególnie, jeśli na co dzień nie poruszacie się komunikacją miejską.

Poza tym, komunikacja miejska z pewnością będzie najtańszą opcją.

Jednorazowy, normalny bilet komunikacji miejskiej (na autobus, tramwaj) kosztuje 3,40 zł.

Ważne: wszystkie dzieci i młodzież ucząca się w szkołach podstawowych i średnich (max. do ukończenia 21 lat) na podstawie legitymacji szkolnej korzystają z komunikacji miejskiej we Wrocławiu za darmo!

Oprócz biletów jednorazowych można kupić bilety czasowe, krótko- i długoterminowe. Można rozważyć zakup np. biletu 72-godzinnego, jeśli we Wrocławiu spędzasz dłuższy weekend – taki bilet kosztuje 26 zł. Tutaj znajduje się cennik różnych opcji biletowych. Z kolei na tej stronie sprawdzisz rozkłady jazdy i wyszukasz połączenia.

Bilety kupuje się w biletomatach zainstalowanych we wszystkich autobusach i tramwajach. Jest to bardzo wygodna opcja! Musisz jednak pamiętać, że za taki bilet możesz zapłacić tylko kartą. Wybierasz rodzaj biletu, płacisz zbliżeniowo i jedziesz. A i nie zdziw się, bo żaden bilet się nie wydrukuje. Jeśli kupiłaś bilet czasowy, przesiadając się do kolejnego autobusu czy tramwaju możesz sprawdzić, ile jeszcze czasu zostało na Twoim bilecie przykładając do biletomatu kartę, którą płaciłaś za bilet.

Jeśli chcesz kupić bilet za gotówkę, możesz to zrobić w automacie na przystankach. Nie na każdym przystanku jest taki automat.

Parkuj i jedź (Park & Ride, P+R)

Wzorem innych miast na świecie Wrocław ma kilkanaście parkingów typu Park & Ride. Zlokalizowane są przy niektórych pętlach autobusowych i stacjach kolejowych na terenie miasta. Idea jest taka, że zostawiasz auto na jednym z parkingów i dalej podróżujesz komunikacją miejską w kierunku centrum. Niestety (dla turystów), część tych parkingów dostępne jest tylko dla osób, które stale korzystają z komunikacji miejskiej czyli posiadają tzw. Urbancard z aktywnym biletem np. miesięcznym. Tutaj znajdziesz dokładne lokalizacje parkingów P+R.


Ciekawostki na przystankach

 • Wrocław ma "śpiewający przystanek". W tramwajach i autobusach zatrzymujących się przy Teatrze Muzycznym Capitol nazwa przystanku "Arkady Capitol" jest wyśpiewana, a nie czytana przez lektora.
 • Z kolei przystanek "Uniwersytet Wrocławski" przy ul.Grodzkiej zapowiada sam prof. Jan Miodek, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UWr., prezenter kultowego programu „Ojczyzna polszczyzna”.
 • Numery boczne na wrocławskich tramwajach mają unikatowy krój pisma, sięgający 1877 roku. Najbardziej charakterystyczna jest zakręcona cyfra "2".
Wrocław komunikacja tramwaj
"Zakręcona dwójka" na numerze bocznym

Wrocław z dziećmi - zwiedzanie

Poznaj moje ulubione trasy spacerowe i miejsca do odwiedzenia we Wrocławiu z dziećmi. Dużo ciekawostek! W sumie... nie tylko dla dzieci 😉

1. 5 miejsc wokół Rynku: ciekawostki, must-see, punkty widokowe, krasnale i Park Staromiejski

2. Blisko Odry: którędy na spacer na Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs

3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku

4. Najciekawsze miejsca na Uniwersytecie i w okolicy, tajemnicze zaułki i plac zabaw na wyspie

5. Sky Tower - najwyższy taras widokowy w Polsce

6. Kolejkowo - największa makieta kolejowa

7. 5 miejsc w okolicy ZOO, które musisz zobaczyć

8. Malumika, czyli pomysł na kreatywne pamiątki (i chwilę relaksu)

9. Wrocław zimą to nie tylko Jarmark, czyli lista zimowych to-do

10. 10 miejsc na jesienne spacery po Wrocławiu

11. Wszystkie punkty widokowe na miasto

12. Wrocław Leśnica - tajemniczy zamek i piękny park

13. Wrocław Pawłowice - piękne tereny na wiosenne spacery

14. Zielone spacery na obrzeżach miasta


Masz pytania?

Skomentuj ten post lub napisz do mnie wiadomość: pytania@skarbyzpodrozy.pl


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Szukasz noclegu we Wrocławiu?

SilverMint kupon 100 zł Airbnb

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.