Wrocław z dziećmi Malumika
||

Wrocławska Malumika – pomysł na kreatywne prezenty i chwilę spokoju

Każda mama trójki dzieci w wieku przedszkolnym Ci to powie: dzieci siedzące przez godzinę w skupieniu i to nie przed telewizorem czy smartfonem, a zajęte kreatywną, twórczą pracą, to widok tak bezcenny, jak niemożliwy.

Bez kłótni, wrzasków i przepychanek.

Ona w tym czasie pije kawę, patrzy na wszystko z lekkim zdumieniem i… sama też zaczyna coś tworzyć.

Nieprawdopodobne? A jednak.

Od kiedy w zeszłym roku odkryliśmy wrocławską Malumikę nie ma dnia, aby moje dzieci nie wspomniały o niej, o tym jakie dzieła tam stworzyły i oczywiście – kiedy znów pójdziemy??

Odwiedziłyśmy to miejsce kilkukrotnie. Za każdym razem wychodziłyśmy z planami, co będziemy tworzyć następnym razem.

Ostatnim razem powstawały dzieła z myślą o świątecznych ozdobach i prezentach dla bliskich.

Wrocław z dziećmi Malumika
W Malumice

Malowanie ceramiki w Malumice

Pracownię malowania ceramiki stworzyła Amanda, Amerykanka, która od kilu lat mieszka we Wrocławiu. Przemiła kobieta, której udało się zrealizować pomysł na miejsce do twórczych spotkań. Nie tylko dla dzieciaków – widziałam tutaj sporo dorosłych, znajomych, którzy po pracy umawiają się i relaksują przy tworzeniu swoich dzieł.

Ogromny jest wybór figurek i przedmiotów użytkowych, które pomalowane w jedyny i niepowtarzalny sposób stają się czymś zupełnie unikatowym. Amanda i jej zespół organizują warsztaty, na których uczą sposobów i technik malowania, a także tworzenia prac z gliny od podstaw.

Nie trzeba jednak uczestniczyć w warsztatach – można przyjść o dowolnej porze w godzinach otwarcia, bez rezerwacji, wybrać przedmiot i zabrać się za tworzenie swojego dzieła.

Wrocław z dziećmi Malumika
Wybór szkliwa

Jak to działa?

Na regałach poukładane są przedmioty z ceramiki gotowe do pomalowania. Są tutaj małe figurki zwierzątek, a nawet drobiazgi takie, jak koraliki i zawieszki. Cała gama miseczek, kubeczków i filiżanek. Sporych rozmiarów imbryki, talerze i patery. Wazony, dzbanki, sezonowe choinki i wielkanocne jajka. Latem królują liście monstery, ananasy i arbuzy, a zimą przychodzi czas na świeczniki, Mikołaje i inne gwiazdki.

Z tych przedmiotów wybierasz, co chcesz pomalować. Każdy z nich ma swoją cenę (figurki w granicach 20-50 zł, większe rzeczy ok. 80-160 zł). W tej cenie jest figurka, szkliwa we wszystkich możliwych kolorach i narzędzia do malowania (pędzle, gąbki, szablony, naklejki itp.) oraz wypalenie gotowego dzieła w piecu. Do tego oczywiście porady i pomoc od cierpliwego zespołu Malumiki – osób, które udzielają wskazówek, podpowiadają, jak zrealizować Twój pomysł i pomagają, gdy coś pójdzie nie tak ?

W Malumice spędzamy zazwyczaj ok. 2 godzin. Wybór figurki, dobranie kolorów i technik ozdabiania i sama praca zajmuje trochę czasu.

Po skończeniu pracy, płacimy za swoje dzieła i zostawiamy je do wypalenia. Będą do odbioru za około tydzień. Można je odebrać osobiście, albo poprosić o wysyłkę.

Wrocław z dziećmi Malumika
Wybór kolorów
Wrocław z dziećmi Malumika
Twórcza praca w skupieniu
Wrocław z dziećmi Malumika
Powstają dzieła
Wrocław z dziećmi Malumika
Twórcza praca w skupieniu
Wrocław z dziećmi Malumika
Pomalowane dzieła zostawiamy do wypalenia
Wrocław z dziećmi Malumika
Pieczątki
Wrocław z dziećmi Malumika
Po wypaleniu kolor szkliwa będzie bardziej intensywny
Wrocław z dziećmi Malumika
W świątecznych klimatach

Dla kogo Malumika?

Powiem szczerze, że do takiego malowania nie są konieczne żadne umiejętności. Za pierwszym razem szłam tam z myślą, że po prostu posiedzę, poczytam, wypiję kawę, w czasie gdy dzieci będą miały zajęcie. Córki namówiły mnie jednak do malowania i też stworzyłam swoją… jaszczurkę. Jakie to było wyciszające zajęcie! Wybieranie i dopasowywanie kolorów, testowanie szkliw i ozdabianie rzeczywiście potrafi człowieka zrelaksować.

W Malumice stworzyłyśmy z córkami już całkiem sporo prac. Powiększyła się nasza domowa kolekcja kubków i miseczek (wszystkie przedmioty mają nieocenioną wartość użytkową – można je myć w zmywarce!), ale powstały też oryginalne prezenty świąteczne i podarunki dla bliskich na różne okazje.

Wrocław z dziećmi Malumika
Po wypaleniu w piecu prace uzyskują piękne barwy i połysk
Wrocław z dziećmi Malumika
Często dzieła trafiają na prezenty
Wrocław z dziećmi Malumika
…lub do własnych kolekcji
Wrocław z dziećmi Malumika
…i dom…
Wrocław z dziećmi Malumika
słodkie gady

Informacje praktyczne

Malumika mieści się we Wrocławiu przy ul. Jagiełły. Problematyczne jest parkowanie w pobliżu – parking jest malutki i zazwyczaj nie ma na nim wolnych miejsc. Można próbować szukać miejsca wzdłuż ul. Księcia Witolda, ale tam obecnie trwają remonty kamienic i często obowiązują czasowe zakazy parkowania. My zazwyczaj wybieramy więc komunikację miejską i dojeżdżamy tramwajem do pl. Jana Pawła II. Stamtąd mamy do celu jakieś 10 minut pieszo, mostem przez Odrę.

Pracownia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 21.00, a w weekendy 11.00 – 20.00. Warto wejść na profil Malumiki – tam zamieszczane są aktualne programy warsztatów i sporo inspirujących zdjęć. Sprawdzisz też godziny otwarcia, które czasem ulegają zmianie np. w czasie wiosennego strajku nauczycieli pracownia była otwarta także przed południem.

10. 10 miejsc na jesienne spacery po Wrocławiu

11. Wszystkie punkty widokowe na miasto

12. Wrocław Leśnica – tajemniczy zamek i piękny park

13. Wrocław Pawłowice – piękne tereny na wiosenne spacery

14. Zielone spacery na obrzeżach miasta


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy