SilverMint blog gdzie na sanki
||

Gdzie na sanki z Wrocławia? Śnieg, miejsca, kamery

Gdzie jechać na sanki? Jak jest śnieg, to na każdą górkę, a tych na Dolnym Śląsku nie brakuje. Gorzej, gdy zimy są mało śnieżne, a dzieciom chciałoby się pokazać biały puch i samemu też potowarzyszyć im w białym szaleństwie. Gdzie zatem jechać na sanki z Wrocławia, gdy na nizinach brakuje śniegu?


Jest śnieg we Wrocławiu? Oto wrocławskie górki na sanki i miejsca na zimowe spacery (klik)


Gdzie na sanki? Sprawdzaj warunki!

W tym wpisie znajdziesz listę dolnośląskich miejscówek, w których jest szansa na spotkanie zimową aurą.

Pogoda może zmienić się z dnia na dzień, warto więc sprawdzać na kamerkach on-line stacji narciarskich i schronisk aktualną sytuację pogodową. Z roku na rok kamerek przybywa i bez wychodzenia z domu możemy zajrzeć praktycznie wszędzie. Żeby ułatwić Ci wyszukiwanie - wkleiłam poniżej linki do kamer w poszczególnych miejscówkach, o ile oczywiście są tam zainstalowane.

Często sytuacja pogodowa jest aktualizowana także na fanpejdżach miejscowości lub ośrodków narciarskich. Warto śledzić aktualności i sprawdzać nie tylko pogodę, ale także co i czy w ogóle działa...Obecny sezon jest zupełnie inny niż ubiegłe.

W większości poniższych miejsc można pojeździć na nartach. Jeśli więc macie np. starszaka narciarza i malucha saneczkarza, dla każdego znajdzie się atrakcja.

Ważne: zawsze miej zimowe opony, a w bagażniku łańcuchy. Bywają takie zimy, że podjazd do Zieleńca, na przełęcz Walimską w Górach Sowich, czy na przełęcz Spaloną w Górach Bystrzyckich bez łańcuchów może być niemożliwy.

Góry Kaczawskie
Gdzie na sanki? Zima na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk: gdzie na sanki?

Oto mapka z zaznaczonymi miejscami, które w ostatnich latach testowaliśmy w zimowe dni.


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami i mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Zieleniec, Góry Orlickie

Zieleniec to śnieżny pewniak. Mikroklimat Gór Orlickich sprawia, że śniegiem zaczyna sypać już w listopadzie, a przy sprzyjających warunkach biała pokrywa potrafi utrzymywać się do marca. Ponadto w Zieleńcu można liczyć na stale działające armatki śnieżne w ramach Zieleniec Ski Arena.

Gdy wszędzie wokoło zielono, w Zieleńcu, zupełnie na przekór nazwie, potrafi być biało.

Ale jeśli w Zieleńcu zielono, próżno szukać innego miejsca ze śniegiem na Dolnym Śląsku.

W weekendy, ferie zimowe i wolne dni w Zieleńcu bywa bardzo tłoczno, a znalezienie miejsca do parkowania nie jest łatwe.

Najbardziej popularną górką na zjazdy jest ta przy kościółku. Kamienny kościółek św. Anny jest najwyżej położonym kościołem w Sudetach. Malowniczy, jak z bajki! Bardzo lubię to miejsce, oczywiście najlepiej poza weekendem. Także i latem jest tutaj pięknie.

Sprawdź kamery on-line w Zieleńcu

SilverMint blog gdzie na sanki Zieleniec
Zieleniec - górka przy kościele

Stóg Izerski, Góry Izerskie

Góry Izerskie to w końcu polska Syberia, biegun zimna, mamy więc bardzo dużą szansę, że gdy śniegu nie ma nigdzie, w Izerach coś znajdziemy. Szczególnie na Stogu Izerskim. Na górę można wyjechać kolejką gondolową i tam, w partiach szczytowych (trzeba przejść mały kawałeczek szlakiem, z kolejki na lewo) możemy delektować się prawdziwą białą, mroźną zimą. Z kolei kierując się z górnej stacji kolejki w prawo, po kilku krokach dojdziemy do klimatycznego schroniska na Stogu Izerskim, gdzie (w normalnych czasach) można napić się herbaty lub zjeść dania typowo schroniskowe.

Generalnie nie jestem fanką Świeradowa Zdroju w zimie. Kolej i stok narciarski są zatłoczone, a karnety są drogie (szczególnie jeśli chodzi o rodzinne szusowanie). Jednak możliwość zimowego pospacerowania na Stogu Izerskim jest tą rzeczą, dla której naprawdę warto tutaj przyjechać.

Sprawdź kamerę on-line na Stogu Izerskim

zima w Górach Izerskich
Zima w Górach Izerskich
zabawy na śniegu
Na Stogu Izerskim

Polana Jakuszycka, Góry Izerskie

Polana Jakuszycka sama w sobie nie jest dobrym miejscem na sanki. To miejsce dla narciarzy biegowych i turyści z sankami oraz piesi nie są tutaj zbyt mile widziani. A to dlatego, że niestety często nie potrafią dostosować się do zasad panujących w ośrodkach narciarstwa biegowego i swoimi spacerami raz, zadeptują narciarskie szlaki, a dwa, narażają siebie i narciarzy na kolizję (na nartach biegowych nie jest łatwo wyhamować w ostatniej chwili).

Polana Jakuszycka jest jednak miejscem z prawie pewnym śniegiem przez całą zimę i turyści tutaj ciągną. Dla rodzin z dziećmi na saneczkach przeznaczono więc tutaj miejsce zwane Polaną Maliszewskiego. To polanka zaraz obok parkingów. Gdy jest bardzo dużo śniegu i organizatorzy Biegu Piastów wytyczają na tej polanie trasy biegowe, zawsze zostawiają dla saneczkowych rodzin wydzielone, ogrodzone miejsce, gdzie można bezpiecznie pozjeżdżać, nie narażając się na kolizję.

Drugim miejscem na sanki w okolicy Polany Jakuszyckiej jest stok Wiciarka. To po prawej stronie drogi ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Są tam zatoczki do zaparkowania (niestety czasem ciężko znaleźć tam miejsce). Warto sprawdzić tę górkę, gdyż jest ona spora i miejsce dla każdego się znajdzie.

Sprawdź kamery on-line w Jakuszycach i Górach Izerskich

widok ze Stogu Izrskiego zimą
Góry Izerskie

Wesoła Górka, Szklarska Poręba

Wesoła Górka to miejsce dla rodzin w Szklarskiej Porębie, 150 m od Szrenica Ski Areny, za budynkiem GOPR. Działa tutaj szkółka narciarska i snowboardowa oraz dla najmłodszych przedszkole. Można więc próbować pierwszych kroków na nartach. Jest też możliwość pojeżdżenia na dmuchanych dętkach, czyli uwielbiany przez dzieciaki tzw. snowtubing (10 zł) oraz na własnych sankach na wydzielonej części górki. Miejsce jest oświetlone i naśnieżane.

Sprawdź kamery on-line w Szklarskiej Porębie

Saneczkowa Góra, Karpacz

Podobnie jak w Szklarskiej Porębie, na Saneczkowej Górze w Karpaczu działa niewielki wyciąg dla początkujących, jest tor do snowtubingu, zimowy plac zabaw, możliwość zjazdów na sankach lub skuterach. Płaci się za jednorazowy bilet wstępu bez limitu czasowego (w sezonie 2019/2020 było to 20 zł / dziecko).

Sprawdź kamery on-line w Karpaczu

Góry Kaczawskie

W Górach Kaczawskich przez kilka sezonów funkcjonowała stacja narciarska na Łysej Górze. To piękne widokowo miejsce, jednak niestety już w poprzednim sezonie (2019/2020), prawdopodobnie ze względu na kiepskie warunki śniegowe, stacja ta była zamknięta. Wyciągi nie ruszą tutaj także i w sezonie 2020/2021, ale mimo to warto pamiętać o tym miejscu. Jeśli w Górach Kaczawskich sypnie śniegiem, na Łysej Górze jest idealny stok na saneczkowe zjazdy. A widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską są stamtąd niezapomniane!

Dla najmłodszych dzieci świetną górkę saneczkową ma na swoim terenie Villa Greta. Jeśli wybieracie się do Krainy Wygasłych Wulkanów wizyta w Dobkowie i obiad w Villi Greta to przystanek obowiązkowy. Po obiedzie spędzicie miły czas na górce. A może zostaniecie tam na kilka dni.

Dzikowiec, Góry Kamienne

Dzikowiec to dla niektórych kultowe miejsce. Znamy to miejsce do dawna, gdyż to nasze rodzinne strony. Mówiło się, że kto potrafi zjechać z Dzikowca, potrafi jeździć na nartach 😉

Trasa narciarska nie jest długa, ale naprawdę wymagająca! Jej górny, stromy odcinek, to wyzwanie. Na górę narciarzy wwozi wyciąg krzesełkowy. Dla tych mniej zaawansowanych przeznaczono wyciąg orczykowy wjeżdżający na mniej nachyloną część stoku. Warto wyjechać lub wejść szlakiem na samą górę i popatrzeć na okolicę z nowej wieży widokowej. Jeśli chodzi o saneczki, na trasie wydzielono miejsce do zjazdów tak, by nie kolidować z narciarzami.

Sprawdź kamerę on-line na Dzikowcu

Andrzejówka, Góry Suche

Miejsce piękne o każdej porze roku. Klimatyczne schronisko na Przełęczy Trzech Dolin z prostym ale dobrym jedzeniem (pierogi z ziemniakami i ta szarlotka!). Na sanki jest tutaj mnóstwo miejsca na stoku Waligóry. Saneczkarze i narciarze nie kolidują ze sobą, co jest bardzo dużym plusem tego miejsca. Można także urządzić sobie zimowe leśne spacery. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w weekendy i w ferie to miejsce bywa zatłoczone...

Sprawdź kamerę on-line w Andrzejówce

Jagodna, Góry Bystrzyckie

Co mnie ciągnie na Przełęcz Spaloną, to kolejne klimatyczne schronisko i dobre jedzonko... 😉 Gigantyczne porcje, pyszne racuchy, zapiekane ziemniaki, omlet drwala... To też dobre miejsce na zimowy spacer z dziećmi. W ciągu godziny dojdziemy stąd na szczyt Jagodnej (z wieżą widokową), a trasa jest delikatnie nachylona tak, że w drodze powrotnej możemy pokusić się o zjazd na sankach. Można pojeździć także na stoku przy schronisku. Działa tutaj niewielki wyciąg - dobre miejsce do nauki dla początkujących.

Sprawdź kamerę on-line na Przełęczy Spalonej

Góry Sowie

Góry Sowie nie są stuprocentowym pewniakiem jeśli chodzi o pokrywę śnieżną, ale warto sprawdzać. To miejsce w miarę blisko Wrocławia i jeśli zastanawiamy się w sobotni poranek, gdzie na sanki, to tutaj najczęściej kierujemy nasze kroki (a właściwie auta). Na Przełęczy Walimskiej działał kiedyś wyciąg orczykowy, który wywoził narciarzy praktycznie pod samą Wielką Sowę. Teraz wyciągu już nie ma, ale został stok, na którym można pobawić się na sankach i jabłuszkach.

Wielka Sowa to dobre miejsce na zimowy spacer. Możesz zdobyć zimą najwyższy szczyt Gór Sowich (i wieżę widokową), na górze upiec kiełbaski przy wiatach, a potem zjechać na sankach z samej góry do parkingu (w Rzeczce lub na Przełęczy Walimskiej). My z reguły wybieramy Przełęcz Walimską (z sentymentu), gdyż ten szlak jest mniej zatłoczony, niż z Rzeczki. Ponadto przez pewien czas prowadzi stokiem, na którym kiedyś zainstalowany był wyciąg orczykowy, więc przy dobrych warunkach śniegowych zjazdy są bardzo przyjemne.

Rzeczka - w samej Rzeczce zazwyczaj tłoczno, ale poza weekendami warto sprawdzić, czy jest śnieg i wpaść tutaj na sanki. Wjeżdżając do miejscowości od razu zobaczymy po obu stronach drogi parkingi i stoki dla narciarzy, wśród których możemy znaleźć także miejsca na sanki. Kamery Rzeczka.

Przełęcz Jugowska - Zygmuntówka. Z Przełęczy Jugowskiej czerwony szlak prowadzi do schroniska Zygmuntówka. Można zjechać na sankach do schroniska na obiad.

Kamionki. Kiedyś nocowaliśmy w bardzo przyjemnym miejscu Sowia Dolina w Kamionkach i będąc tam zlokalizowaliśmy świetną polankę, która idealnie nadaje się na zimowe zabawy. Jadąc z Kamionek w górę w kierunku Przełęczy Jugowskiej, po pierwszym ostrym zakręcie mamy po prawej stronie to miejsce. Bardzo przyjemny teren, jeśli tylko śnieg dopisuje.

Sprawdź kamery on-line w Górach Sowich.

biała droga
Droga na Przełęcz Walimską

Góry Złote, Masyw Śnieżnika

Czarna Góra - od razu powiem, że nie za bardzo lubię tu przyjeżdżać ze względu na tłok i wielką popularność tego miejsca. W ostatnich czasach Sienna bardzo się rozbudowała i z małej wioski z błotnym "parkingiem" powstało centrum apartamentowe... Ale jest tutaj gdzie pojeździć na nartach. Ponadto dla dzieciaków zorganizowano funpark, w którym mogą pozjeżdżać na pontonach, skakać na trampolinach i bawić się śnieżnym placu zabaw. Kamery on-line Czarna Góra. Z Siennej można podjechać też kawałek wyżej na Przełęcz Puchaczówkę - znajduje się tutaj mały wyciąg narciarski i miejsce na sanki oraz bacówka.

Bolesławów - w niewielkim ośrodku narciarskim działa wypożyczalnia pontonów i sanek. Jeśli tylko jest śnieg, warto tutaj wpaść, gdyż miejsce nie jest tak zatłoczone jak pobliska Czarna Góra i spokojniejsze.

Kamera on-line Bolesławów - Kamienica

Bielice - miejscowość na końcu świata ma swój mały wyciąg narciarski Bieliczak. Jest duża szansa na śnieg tutaj! Wyciąg kameralny, dobry dla początkujących. W jego okolicy można pozjeżdżać na sankach. Jeśli chcesz nieco dłużej trasy, można przejść się w górę wsi wzdłuż szlaku na Kowadło. Za zakrętem (w lewo, na Kowadło) leśna droga zacznie piąć się lekko w górę i zjazdy z niej to sama przyjemność.

Czechy - Jańskie Łaźnie

Gdy już wszystko wróci do normy i warto rozważyć wyjazd na sanki do czeskich Jańskich Łaźni. W ośrodku Cerna Hora można nie tylko pozjeżdżać na małych stokach w rejonie Formanky (jest też tutaj możliwość zjeżdżania na pontonach), ale także wybrać się na prawdziwy, naturalny tor saneczkowy. Leśnymi drogami zjedziemy 3,5-kilometrową trasą z Cernej Hory na sam dół! Na górę wjeżdżamy kolejką gondolową. Korzystanie z toru jest bezpłatne. Trzeba jednak zapłacić za bilet na kolej gondolową (chyba, że zamierzamy iść pieszo...) oraz wypożyczenie sanek (250 koron, chyba, że mamy własne). Koniecznie należy zabrać kaski, gogle, rękawice, generalnie cały strój narciarski. Tutaj przeczytasz więcej o naszym weekendzie w Jańskich Łaźniach.

Kamery on-line.w Jańskich Łaźniach

Cerna Hora Janske Lazne narty z dziećmi SilverMint
Tor saneczkowy na Cernej Horze
Cerna Hora Ski Restort Janske Lazne z dziećmi
Jańskie Łaźnie

Mam nadzieję, że tegoroczna zima zaskoczy nas piękną, śnieżną aurą.

Zimowe szaleństwa to jedno z lepszych lekarstw na wszelkie smutki, zmartwienia, a przede wszystkim na odporność!

No i to najbardziej pożądane lekcje WF w ramach zdalnej nauki 😉

Daj znać w komentarzu, jakie jest Twoje ulubione miejsce na sanki na Dolnym Śląsku!


Zobacz także:

Śnieżka - odetchnąć od smogu w krainie lodu

Śnieżka zimą z dziećmi
Śnieżka zimą

Narty w Austrii - nasze początki, ulubione miejsca, informacje praktyczne, porady z perspektywy kilkunastu lat wyjazdów

 

Narty z dziećmi w Austrii
Narty z dziećmi - jak zacząć?

Pobierz kolorowanki! Zima, przyroda, zwierzęta, krajobrazy, góry

zimowe Kolorowanki Alpy
Pobierz kolorowanki

 

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.