Wrocław z dziećmi: ogród botaniczny na każdą porę roku
Co zobaczyć we Wrocławiu z dziećmi?
Ogród botaniczny to jedno z naszych ulubionych miejsc we Wrocławiu. Zresztą nie tylko naszych.
Gdy odwiedzają nas znajomi czy rodzina spoza Wrocławia, nie zastanawiamy się długo, co tu robić. Mamy kilka hitów na liście must-see w naszym mieście i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest w jej czołówce. Zwiedzasz Wrocław z dziećmi, czy bez dzieci – koniecznie zajrzyj do ogrodu. Wiosną, latem, jesienią – zawsze jest pięknie.
Sezon w ogrodzie botanicznym rusza z początkiem kwietnia. Codziennie – do końca października, także w święta, można szukać chwili wytchnienia w tej oazie zieleni w centrum miasta.
Zarówno ja, jak i moje córki, jesteśmy fankami ogrodów botanicznych. Zresztą, ogrodów w ogóle. Lubimy grzebanie w ziemi, urządzanie własnych rabatek, lubimy poznawać rośliny. I oczywiście – robić im zdjęcia! Karty pamięci pękają w szwach po każdej wizycie w ogrodzie z pięknymi roślinami.
Jeśli zastanawiasz się,
czy warto z dziećmi odwiedzić ogród botaniczny
– przeczytaj o tym, co nas ciągnie do tego miejsca.
1. Fotografowanie przyrody
Dzieci mają swoje aparaty kompaktowe. Uczą się, jak kadrować zdjęcie, ustawiać ostrość na obiekcie oraz funkcję makro. Takie podstawy, ale dla dzieci ogromna frajda i radość z udanego zdjęcia. Zaleta jest taka, że nie pstrykają zdjęć gdzie popadnie, tylko starają się stworzyć jakąś kompozycję. Pokazać widok, uchwycić pszczółkę czy ptaszka.
Nakręcają też krótkie filmiki właśnie o owadach czy ptakach. Z drewnianych pomostów wypatrują w stawku żółwia i ryb. Godzinę spędzamy przy fontannie obserwując kąpiące się w niej wróble. Oczywiście w ciszy, żeby nie spłoszyć ptaków. Może uda się zrobić kolejne piękne zdjęcie. Najładniejsze fotki wywołujemy później do albumów lub oprawiamy w ramki.
2. Edukacja przyrodnicza
Najpierw zgadujemy – co to za roślina, czy już ją znamy? Dzieci mają doskonałą pamięć! Chłoną nazwy, zapamiętują nawet te skomplikowane. Wiedza po każdej takiej wizycie się poszerza. Czasami wymyślają też swoje własne nazwy ? Szczególnie dla tych roślin, które mają opisy tylko łacińskie. Albo są z jakiegoś powodu charakterystyczne. Ja nie zapamiętuję tylu nazw, co dzieci.
3. Świat kaktusów
Szklarnie z kaktusami to moje ulubione miejsce. Uwielbiam kaktusy i mogę je oglądać godzinami. Porównywać z tymi, które mam we własnej kolekcji od kilkunastu lat. Wrocławski ogród botaniczny maj jedną z największych kolekcji kaktusów i sukulentów w kraju. Zawsze zastanawiam się, ile jeszcze lat potrzeba tym moim, aby osiągnęły rozmiary tych z ogrodu ? Dla dzieci kaktusy też stanowią atrakcję – zazwyczaj dzieciaki widziały tylko małe okazy, a tutaj mają okazję zobaczyć prawdziwe rozmiary tych niezwykłych roślin.
Niestety, latem ciężko w szklarniach wytrzymać z powodu gorąca. Ale wiosną czy jesienią jest tam całkiem przyjemnie. Wiosną kwitnie dużo gatunków kaktusów!
4. Skamieniałe drzewa
22 kawałki skamieniałych pni drzew oglądamy w dziale Alpinarium. Wszystkie stanowią pomniki przyrody. Na wystawie Panorama Natury, obrazującej ery i okresy w dziejach Ziemi, dodatkowo możemy zobaczyć kilka pięknych, wyszlifowanych przekrojów skamieniałych drzew.
5. Idealny na upalne dni w mieście
Upały z zabetonowanym mieście ciężko wytrzymać. Taki ogród w centrum miasta to skarb. Stare wysokie drzewa dają dużo cienia, świeżego powietrza, a przy mini-wodospadzie jest delikatna bryza.
6. Królestwo kwiatów
Praktycznie każdego tygodnia jedne rośliny przekwitają, a kolejne gatunki zaczynają swoje kwitnienie. Cały czas coś się dzieje w tym temacie. My najbardziej lubimy podziwiać:
- magnolie i rośliny skalne kwietniu,
- różaneczniki, azalie i lilaki na przełomie kwietnia i maja,
- róże w czerwcu,
- liliowce w lipcu,
- hortensje w sierpniu,
- kolorowe trawy i wrzosowisko we wrześniu,
- a w październiku – polską złotą jesień: zbieramy wtedy liście, wśród których musi się znaleźć liść klonu cukrowego – to ten sam, który jest na fladze Kanady. Ponadto zawsze musimy się zatrzymać przy trawniku, gdzie spadły niesamowite owoce żółtnicy pomarańczowej.
Przejrzyj galerię zdjęć wiosna-lato-jesień na końcu postu.
7. Imprezy i warsztaty tematyczne
W ogrodzie organizowane są różne imprezy: kiermasze roślin, koncerty, Dzień Pszczoły, jesienny Festiwal Dyni, spotkania z ptakami i inne. Możesz sprawdzić na stronie ogrodu harmonogram imprez i warsztatów. Dużo się wtedy dzieje, także dla dzieci. Jeśli jednak chcesz na spokojnie zwiedzić ogród, wybierz dzień, w którym akurat nic się nie odbywa.
8. Obowiązkowe lody i kawa
Przerwę na kawę i lody lub czasem “coś większego” robimy w Cafe-Flora, która jest położona na terenie ogrodu. Można zjeść tutaj coś na ciepło, sałatkę, oczywiście desery – lody i ciasta. Jest to miejsce przyjazne mamom: sporo miejsca, łatwo wjechać wózkiem, mini kącik do zabawy dla najmłodszych dzieci.
Wrocławski ogród botaniczny znajduje się tuż za katedrą. Może on być idealnym miejscem na zakończenie spaceru po Ostrowie Tumskim. Wejść można także od ul. Sienkiewicza.
Ceny biletów:
normalny – 15 zł
ulgowy – 10 zł
rodzinny 2+2 – 40 zł.
Z wrocławską kartą dużej rodziny można kupić bilet za 5 zł /osoba – i to jest konkretna zniżka dla rodzin 🙂
Jeśli lubisz ogrody botaniczne, polecam Ci także wizytę w Arboretum w Wojsławicach – doskonałym miejscu na rodzinny piknik.
WIOSNA
LATO
JESIEŃ