Kolejkowo – jak przyjemnie byłoby pobawić się tam!
Zwiedzasz Wrocław z dziećmi? Poznaliście już atrakcje okolic Rynku, czy Ostrowa Tumskiego, znaleźliście też trochę krasnali?
Czas na Kolejkowo.
Dobrze jest udać się do tego miejsca, gdy mamy już nieco orientacji i wiadomości o Wrocławiu i Dolnym Śląsku – będzie więcej przyjemności z odnajdywania miejsc, które widzieliśmy na żywo.
Jeśli jesteś pierwszy raz we Wrocławiu i potrzebujesz więcej informacji o tym, jak poruszać się po mieście komunikacją miejską, gdzie parkować samochodem, gdzie jeść itp. to koniecznie przeczytaj mój wpis ze wskazówkami praktycznymi.
Kolejkowo spodoba się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. A może szczególnie dorosłym. Tym, którzy jako dzieci uwielbiali modelarstwo, zabawy klockami, miniaturową kolejką, budowanie miast, tuneli i tworzenie swoich własnych światów. Kolejkowo jest takim miniaturowym światem. Aż żal, że nie można pobawić się tym wszystkim, co możemy tam zobaczyć…
Nie dziwię się dzieciom, że bardzo chciałyby dotknąć, popróbować, zostać tam na dłużej. Rozumiem też twórców makiety – efekty tak czasochłonnej i precyzyjnej roboty (95% elementów jest zrobione ręcznie) nie mogą trafić w małe ciekawe rączki 😉
Dworzec Świebodzki i jego sława
Kolejkowo mieści się w zabytkowym budynku Dworca Świebodzkiego. To charakterystyczne i znane chyba przez każdego mieszkańca Wrocławia miejsce.
Aktualizacja: od 2021 roku Kolejkowo zostało przeniesione do Sky Tower. Z jednej strony dobry pomysł, bo mamy dwie atrakcje dla dzieci w jednym miejscu – super się sprawdzi w deszczowe dni! Ale z drugiej – ja bardzo lubiłam tę lokalizację na Dworcu Świebodzkim, był tam taki kolejowy klimat!
Dlatego zostawiam tutaj opis Dworca Świebodzkiego, bo może skierujesz tam też swoje kroki przy innej okazji.
Usytuowany ok. 800 metrów od Rynku i 1,5 km od Dworca Głównego. Zachowały się na nim torowiska, perony, rozjazdy – w użyciu były do 1991 roku. Odjeżdżały stąd pociągi m.in. w kierunku Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Od ładnych kilku lat powstają projekty przywrócenia stacji Wrocław Świebodzki do ruchu kolejowego. Miał nawet odjeżdżać stąd szybki pociąg na lotnisko. Na Euro 2012…
Niestety, póki co z planów nic nie wychodzi. W budynku dworca mieści się m.in. scena Teatru Polskiego, puby i hostel.
W niedzielne poranki na tyłach dworca swoje cotygodniowe święto ma uliczny handel… Radzę omijać to miejsce w tym czasie. Tutaj niedziele niehandlowe nie istnieją 😉 To klimaty zachowane z początków lat ’90, gdzie na targowiskach można było nabyć wszystko, a nawet więcej. W szczególności towary o wątpliwym pochodzeniu. Dziś “na Świebodzkim” ludzie kupują “chemię z Niemiec”, ciuchy i buty, meble, starocie, AGD, elektronikę… Tyły dworca i ul. Robotniczej zastawione są straganami i samochodami. Prowizoryczne budki sprzedają fast-foody. Hałas, błoto, śmieci… Lepiej więc odpuścić sobie te okolice w niedzielne przedpołudnie. Chyba, że chcecie zobaczyć i poczuć “ten klimat” 😉
Kolejkowo w Sky Tower
W chwili obecnej nie ma w Polsce drugiej tak rozbudowanej i precyzyjnie wykonanej makiety kolejowej. Przez tunele i mosty jeździ 15 pociągów, a zatrzymują się na miniaturowych stacjach i dworcach. Na ulicach znajduje się ponad 200 modeli samochodów, a prawie 3500 figurek postaci “bierze udział” w codziennym, prawdziwym życiu miasta (i nie tylko miasta). Przez okienka możemy nawet zajrzeć do miniaturowych mieszkań wrocławskich osiedli. Wieczorem zapalają się uliczne latarnie i światła w oknach kamienic.
Zobaczysz tutaj nie tylko budynki i ulice Wrocławia, ale także najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku. Zjawiskowe jest obserwatorium na Śnieżce, czy schronisko Szwajcarka – jedno z moich ulubionych miejsc na tej makiecie.
Instalacja znajduje się na dwóch poziomach (w sumie ponad 300 m kw.) i jest stale rozbudowywana. Wciąż dochodzą nowe elementy, kolejne scenki z miejskiego i pozamiejskiego życia. Można tutaj spędzić całkiem sporo czasu – gdy zaczniemy przypatrywać się szczegółom, a te wykonane są niezwykle precyzyjnie. Miniaturowy świat potrafi naprawdę wciągnąć. Gdy zaczniemy obserwować weselnych gości, pracę rolnika, cyrk, górską akcję ratunkową, plażowiczów, kolizję drogową i interwencję policji… Nawet każda z postaci oczekujących na peronach ma jakieś zajęcie.
Dzieciom warto dać zadanie do wykonania – np. odnaleźć mieszkające w Kolejkowie koty, psy czy wszystkie 18 krasnali. Nie jest to wcale łatwe.
Kolejkowo – to warto wiedzieć
Kolejkowo czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00, także w niedziele i święta. Dojedziesz tutaj komunikacją miejską lub autem. Można zaparkować na wielopoziomowym parkingu w Sky Tower. Kolejkowo mieści się na pierwszym piętrze Sky Tower.
Ceny biletów: .normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 20 zł. Dzieci do lat 3 bezpłatnie. Nie ma biletów rodzinnych, ani zniżek na Kartę Dużej Rodziny. Bilety można kupić on-line na konkretną godzinę. Zwiedzanie zajmie co najmniej półtorej godziny.
W Kolejkowie odbywają się warsztaty modelarskie dla dzieci (4-12 lat) i dla dorosłych (10-101 lat). Dzieci tworzą makiety wrocławskich kamienic. Uczą się technik malowania i kreatywnego wykorzystania materiałów plastycznych ale przede wszystkim myślenia przestrzennego, precyzji i cierpliwości. Natomiast dorośli mogą wziąć udział w warsztatach dla początkujących lub zaawansowanych modelarzy, gdzie pod okiem profesjonalistów mogą doskonalić swoje umiejętności.
Od pewnego czasu Kolejkowo prowadzi też sklep, w którym można kupić piękne domki dla lalek i mebelki.
Wrocław z dziećmi
Pozostałe części mojego przewodnika po Wrocławiu z dziećmi znajdziesz tutaj:
1. Najlepsze miejsca wokół Rynku, punkty widokowe, krasnale i karuzela w Parku Staromiejskim
2. Blisko Odry: Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs
3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku
5. Co można zobaczyć z 49. piętra wieżowca Sky Tower?
6. 5 miejsc w okolicy ZOO, które trzeba zobaczyć
7. Malumika, czyli pomysł na kreatywne prezenty i chwilę relaksu
Witam, znalazłam ten blog przypadkiem, szukając jakiejś rośliny… no i czytam i czytam, choć nie mam dzieci i jestem z Wrocławia…;-)) nawet dodałam do zakładek, aby mi się gdzieś nie zapodział. Serdeczne dzięki za ogrom drobiazgowej pracy, dużo info na pewno wykorzystam w wędrówkach po okolicy. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam. Ewa
Ewa! Dziękuję bardzo za komentarz i cieszę się, że blog Ci się podoba i jest dla Ciebie przydatny! Serdecznie pozdrawiam i zapraszam tu częściej 😉