Ogród Japoński, Wrocław
|

6 miejsc w okolicy ZOO Wrocław, które musisz zobaczyć

Jak Wam idzie zwiedzanie Wrocławia?

Czy zobaczyliście już wszystkie atrakcje w Rynku i jego okolicach, na Ostrowie Tumskim, widzieliście makietę w Kolejkowie i panoramę miasta z 49. piętra?

Jeśli tak, w takim razie czas na okolice Hali Stulecia i Parku Szczytnickiego.

Zaraz zaraz, a może przyjechaliście do Wrocławia tylko do ZOO?

Jeśli tak, to tym bardziej chcę, żebyś wiedziała, że atrakcje Wrocławia to nie tylko ZOO i piękne Afrykarium.


Zobacz mój przewodnik po mieście “Wrocławskie Spacery”, a w nim moje ulubione miejsca i trasy, w które lubię zabierać nie tylko swoje dzieci:

1. Wokół Rynku: najlepsze miejsca, punkty widokowe, krasnale i Park Staromiejski

2. Blisko Odry: Ostrów Tumski, bulwary, wyspy i statkiem piękny rejs

3. Ogród Botaniczny na każdą porę roku

4. Co pokazać dzieciom na Uniwersytecie i w okolicy, ciche zaułki i dobra pizza

5. Sky Tower – najwyższy taras widokowy w Polsce

6. Kolejkowo – największa makieta kolejowa

7. Malumika, czyli pomysł na kreatywne prezenty i chwilę relaksu


Jeśli jesteś pierwszy raz we Wrocławiu, koniecznie zacznij od wpisu z informacjami praktycznymi.


Wrocław z dziećmi – nie tylko do ZOO i Afrykarium

Jak widzisz, nie ma w moim przewodniku wrocławskiego ZOO. Do ZOO i słynnego Afrykarium przyjeżdżają prawdziwe tłumy. Niejednokrotnie ZOO jest głównym (i często jedynym) powodem przyjazdu z dziećmi do Wrocławia. Także zachwalać go nie trzeba, polecać też w sumie nie muszę. Dobrze jednak wiedzieć, że oprócz wizyty w ZOO można spędzić we Wrocławiu świetny czas z dziećmi.

Z uwagi na te ciągłe tłumy i fakt, że moje dzieci często mają wycieczki do ZOO w ramach programów edukacyjnych ze szkoły i przedszkola, nie jest to miejsce, w którym spędzamy nasz rodzinny czas wolny. Jeśli już mam jechać do ZOO, chętniej wybieram to opolskie – spokojniejsze i pięknie położone.

Musisz pamiętać, że w długie weekendy, wakacje, generalnie ciepłe letnie i wiosenne dni, kolejki do ZOO są gigantyczne. Tworzą się korki na pół miasta, brakuje miejsca na wielkim parkingu przy ogrodzie zoologicznym. Samo ZOO będziesz zwiedzać w tłumie. Mimo tego, nie chcę Cię zniechęcać do odwiedzenia tego miejsca. Jeśli tylko będziesz świadoma tych niedogodności, na pewno spędzicie tam świetny dzień.

Na Wielkiej Wyspie

Wielka Wyspa – tak zwyczajowo nazywa się wrocławskie osiedla otoczone kanałami i odnogami Odry: Biskupin, Sępolno, Zacisze, Zalesie i Bartoszowice. Oaza zieleni i spokoju w Śródmieściu. To tutaj położone jest ZOO oraz ulubione tereny weekendowych spacerów.

Często wybieramy się w te okolice w ładne wiosenne dni, czy letnie wieczory. Do Hali Stulecia zaglądamy na targi, wystawy, koncerty albo mecze (siatkówki!). Z Ogrodem Japońskim mam miłe wspomnienia, bo – jak wiele wrocławskich par młodych – mieliśmy tutaj ślubną sesję zdjęciową. Lubię teraz wpadać do Ogrodu z moimi córkami, które są wielkimi fankami przyrody.

Ale po kolei. Przedstawiam Ci:

6 foto-miejsc, które musisz zobaczyć w okolicy ZOO

1. Hala Stulecia lub Ludowa

Halę Stulecia uparcie nazywam Ludową. Nie mogę się odzwyczaić! Na szczęście nie tylko ja tak mam. Ciężko wyrzucić z głowy nazwę, której używa się przez lata. Mimo że trochę niefortunna… Podobnie mam z nazwą jednego z największych skrzyżowań w mieście – często przejeżdżam przez plac „1-go Maja”, którego już od dawna nie ma… ?

A „Hala Stulecia” jest nazwą oryginalną. W 1913 roku powstało to najsłynniejsze dzieło wrocławskiego modernizmu, czyli Jahrhunderthalle. Po 1945 r. nazwę zmieniono na Halę Ludową. I wiesz co? Mimo że w obiegu już od ładnych paru lat funkcjonuje nazwa pierwotna, czyli Hala Stulecia, taki jest adres strony internetowej i wszelkich materiałów informacyjnych o obiekcie, tak naprawdę nigdy oficjalnie nie zmieniono nazwy hali. W dokumentach obiekt figuruje jako “Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa sp. z o.o.”. Tak więc niezupełnie źle ją nazywam.

W 2006 r. obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO pod nazwą “Hala Stulecia”. Natomiast w rejestrze zabytków widnieje “Hala Ludowa”.

Halę można zwiedzać – działa tam Centrum Poznawcze, można też wejść do wnętrza obiektu. Jednak nie zawsze jest to możliwe – w hali odbywa się mnóstwo różnych eventów, dlatego najlepiej sprawdzić na stronie hali aktualne informacje.

Ciekawostką jest, że w Hali Stulecia przed wojną zainstalowano organy, które wówczas były największym instrumentem muzycznym na świecie! Przetrwały wojnę (hala nie ucierpiała w czasie działań), ale niestety w okresie powojennym jej wnętrze, wraz z organami, zostało zdewastowane…

Ostatnio (grudzień 2019) pojawił się przy Hali pierwszy krasnal. I to nie byle jaki – Ebi. Imię wziął od postaci Eberharda Mocka, bohatera kryminałów z miastem Breslau w tle. Autora tych książek pewnie kojarzysz – to Marek Krajewski, którego rysy twarzy ma krasnal Ebi. Krasnal w jednej ręce trzyma aktówkę, nieodłączny atrybut komisarza Mocka, a w drugiej książkę, zachęcającą do lektury. W Hali Stulecia odbywają się Wrocławskie Targi Dobrych Książek i to podczas ich ostatniej edycji sam Marek Krajewski odsłonił nowego krasnala.

Hala Stulecia z dziećmi
Hala Stulecia lub Ludowa
Giełda minerałów w Hali Stulecia, Wrocław
Giełda minerałów w Hali Stulecia jest organizowana kilka razy w roku
Giełda minerałów w Hali Stulecia, Wrocław
Geody ametystowe na Giełdzie Minerałów
Historia Hali Stulecia
Historia Hali Stulecia
Krasnal Ebi, Hala Stulecia
Krasnal Ebi

 

2. Spacer Pergolą i pokaz Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej

Przespacerować się zabytkową, porośniętą winobluszczem Pergolą, to obowiązek! Pięknie stąd widać Halę Stulecia. 750 kolumn złączonych trejażami okala Wrocławską Fontannę Multimedialną – największą fontannę w Polsce.

Fontanna na stawku to taki wrocławski hit ostatnich lat. Według niektórych nieco kiczowaty, ale na dzieciach zawsze robi wrażenie. Strumienie wody w postaci gejzerów, piany i mgiełek wzbijają się w górę (nawet na 40 metrów), a podświetlane lampkami tworzą kolorowe widowisko. W letnie, weekendowe wieczory odbywają się tutaj pokazy specjalne przy muzyce – na wodnym ekranie wyświetlane są hologramy (ruchome obrazy).

Pokazy odbywają się od maja do października i nie są biletowane. Warto zabrać ze sobą kocyk do rozłożenia na trawie. Godziny i rodzaje pokazów w sezonie 2020 znajdziesz tutaj.

Jeśli wybierasz się w ciepły dzień, weź dla dziecka coś do przebrania – dzieciaki uwielbiają chlapać się w zainstalowanych przy fontannie, specjalnie do tego przeznaczonych, podświetlanych wodotryskach.

Przy Pergoli działa spory Fun Park dla dzieci (po stronie parkingu wielopoziomowego, w sezonie) z dmuchańcami, strefą z leżakami dla rodziców i wypożyczalnią rodzinnych gokartów i rowerków dla dzieci.

Spacer Pergolą, Wrocław
Pergola wiosną

 

Spacer Pergolą, Wrocław
Wrocławska Pergola
Fontanna multimedialna Wrocław
Pokaz fontanny multimedialnej
Fontanna multimedialna, Wrocław
Wieczorny spektakl
Pergola, Wrocław
Letni wieczór na Pergoli
SilverMint blog Wrocław Hala Stulecia i Pergola jesiennie
Ale najpiękniej Pergola wygląda jesienią
SilverMint blog Wrocław Hala Stulecia i Pergola jesiennie
Taki spacer to prawdziwa uczta

3. Ogród Japoński

Ogród Japoński, podobnie jak Pergola, powstał w tym samym czasie, co Hala Stulecia. To uroczy, romantyczny zaułek. Mnóstwo wrocławskich par młodych (w tym i my) miało tutaj swoje sesje ślubne. Kamienne instalacje, latarenki, drewniana architektura nawiązująca do japońskiego stylu, szumiące wodospady. Wiosną cudnie kwitną magnolie, rododendrony i oczywiście wiśnie.

W stawach pływają olbrzymie, kolorowe karpie Koi. Moje dziewczyny, fanki wszelkich ryb, wręcz je uwielbiają. Karpie podpływają do pomostów i można je długo obserwować. Żółte i czerwone giganty warte są ponoć kilka tysięcy euro… Są długowieczne – żyją nawet ponad 70 lat i co ciekawe, przyzwyczajają się do swoich opiekunów tak bardzo, że pozwalają im się głaskać, a także rozpoznają ich głos.

Ogród czynny jest od kwietnia do końca października od 09.00 do 19.00. Bilety normalne kosztują 8 zł, ulgowe 5 zł, rodzinne 20 zł, dzieci do lat 3 wchodzą za darmo. Ogród jest niewielki, kameralny. W weekendy bywa tłoczno!

Ogród Japoński, Wrocław
Wiosna w Ogrodzie Japońskim
Ogród Japoński, Wrocław
Obserwujemy karpie Koi
Ogród Japoński, Wrocław
Karpie Koi to ogromne ryby
Ogród Japoński, Wrocław
Można spróbować odszukać różne kolory ryb
Ogród Japoński, Wrocław
Wiosna w Ogrodzie Japońskim
Ogród Japoński, Wrocław
Ogród Japoński
Ogród Japoński, Wrocław
Kwitną magnolie…
Ogród Japoński, Wrocław
…oraz wiśnie
Ogród Japoński, Wrocław
Urocze zakamarki Ogrodu Japońskiego

4.Park Szczytnicki

Tuż za Pergolą rozciąga się jeden z największych wrocławskich parków – Park Szczytnicki. To około 100 hektarów zieleni. Przyjemnie tu pospacerować, jesienią nazbierać kasztanów, a także zajrzeć do drewnianego kościoła. To zabytek z przełomu XVI i XVII wieku, przeniesiony tutaj z Kędzierzyna-Koźla. Kościół ostatnio przeszedł remont i działa w nim Otwarta Przestrzeń Kultury to pokazy filmowe i teatralne, spotkania literackie i koncerty. W weekendy wnętrze kościoła otwarte jest dla zwiedzających. W tygodniu można odsłuchać informacji z multimedialnego przewodnika.

Kawałek dalej, przy ul. Kopernika, znajduje się zabytkowe Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wrocławskiego. Niewiele osób wie w ogóle o jego istnieniu, a powstało ono ponad 100 lat temu! Pierwsze obserwacje astronomiczne wrocławskich naukowców prowadzone były na Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Na początku XIX stulecia postanowiono przenieść je na skraj miasta i wybrano lokalizację w ciemnym (wtedy) Parku Szczytnickim.

Zanim nastała pandemia, obserwatorium można było zwiedzać. W otwieranej, drewnianej kopule znajduje się nieużywany, choć wciąż sprawny refraktor Rapsolda, służący do obserwacji gwiazd i komet. Można było zobaczyć stare księgi, przyrządy, zabytkowe meble. W weekendy oraz dla grup szkolnych prowadzone były pokazy w planetarium zainstalowanym w ogrodzie. Mam nadzieję, że za jakiś czas znów będzie można odwiedzić to miejsce.

SilverMint blog Wrocław Park Szczytnicki
Park Szczytnicki jesienią
SilverMint blog Wrocław Park Szczytnicki
Drewniany kościółek w Parku Szczytnickim
Zabytkowe Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wrocławskiego
Zabytkowe Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Wrocławskiego
SilverMint blog Wrocław Park Szczytnicki
Park Szczytnicki

5. Pawilon Czterech Kopuł

Budynek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO razem z Halą Stulecia. W 2016 r. został gruntownie odremontowany i działa tutaj oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Współczesnej.

Jeśli wcześniej zwiedzaliście Muzeum Narodowe lub Panoramę Racławicką, możecie wejść do Pawilonu w ramach tego samego biletu (ważnego 3 miesiące). A warto choćby dla samej architektury – niesamowitych białych wnętrz, szklanego dachu przykrywającego dziedziniec, zdobionych sufitów kopuł i sporej przestrzeni, na której rozmieszczono dzieła sztuki współczesnej – m.in. kolekcja prac Magdaleny Abakanowicz czy Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W muzeum działa przyjemna kawiarenka – lody, ciasta, kawa i designerskie fotele…

Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław
Pawilon Czterech Kopuł
Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław
Hol w Pawilonie Czterech Kopuł
Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław
Dach w Pawilonie Czterech Kopuł

6. Iglica

To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Wrocławia – 90-metrowa Iglica, ustawiona w 1948 r.

Od kilku lat w Święto Niepodległości wspinają się na nią alpiniści, by zawiesić na szczycie biało-czerwoną flagę. Pierwszym takim wydarzeniem było zawieszenie flagi zdelegalizowanej “Solidarności” w stanie wojennym. W zeszłym roku na Iglicę wspiął się też pewien młody człowiek, aby zrobić sobie… zdjęcie na Instagram. Nie idźcie w jego ślady…

Możecie za to porozglądać się po stoiskach targu staroci, który każdego miesiąca (najczęściej jest to ostatni weekend miesiąca) w weekendowe poranki odbywa się pod Iglicą. Znajdziecie tutaj prawdziwe retro skarby, jak i zwykłe rupiecie. Zazwyczaj targ staroci pokrywa się terminem z giełdą minerałów w Hali Stulecia, którą lubimy odwiedzać. Mój mąż jest fanem poszukiwania skarbów i zawsze coś musi znaleźć wśród starych, bardziej lub mniej cennych, przedmiotów 😉

Iglica i Pawilon Czterech Kopuł, Wrocław
Iglica i Pawilon Czterech Kopuł
Iglica i Hala Stulecia, Wrocław
Targ staroci pod Iglicą
Targ staroci pod Ilgicą, Wrocław
Targ staroci pod Iglicą

Jak dojechać i gdzie zaparkować w okolicy ZOO Wrocław

Okolice ZOO Wrocław są dobrze skomunikowane z centrum miasta. Możesz tam dojechać komunikacją miejską (tramwaje i autobusy). To optymalne rozwiązanie. Dzieci, szczególnie te, które na co dzień nie korzystają z komunikacji miejskiej, na pewno ucieszy przejażdżka tramwajem. Bilety nie są drogie i wygodnie kupuje się je w biletomatach zainstalowanych w każdym pojeździe (płatność kartą!). Dzieci i młodzież na postawie legitymacji szkolnej mają przejazdy bezpłatne.

Parkowanie

Na tyłach Hali Stulecia znajduje się duży wielopoziomowy parking Budimex (A), na którym praktycznie zawsze znajdziesz miejsce do parkowania. Koszt – 6,5 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

Jeśli szukasz tańszej alternatywy (B) do zaparkowania na cały dzień, pojedź jeszcze kawałek dalej ul. Wróblewskiego. Po lewej stronie miniesz wjazd na wyżej wspomniany parking Budimex, a kawałeczek dalej po prawej stronie za Hotelem ZOO i Ludkolandem znajduje się ogrodzony parking, za który zapłacisz 15-25 zł za cały dzień (w zależności od dnia tygodnia, w sezonowe weekendy może być drożej).

Możesz też zaparkować na ul. Wystawowej (to przed Halą Stulecia – na mapie litera C), ale tam liczba miejsc parkingowych jest mocno ograniczona.

Wiele osób pozostawia samochód na wielopoziomowym parkingu w galerii handlowej Pasaż Grunwaldzki (E). Można stamtąd podjechać w kilka minut tramwajem do ZOO. Koszt parkowania: pierwsza godzina bezpłatnie, każda następna – 3 zł. Parking czynny jest od godz. 06.00 rano do czasu zamknięcia Multikina. Miej na uwadze, że parking jest nieczynny w dni ustawowo wolne od pracy.

Jest jeszcze bezpłatny parking na ul. Mickiewicza (D) – po drugiej stronie Parku Szczytnickiego. Do ZOO czeka Cię stamtąd ok. 20 minutowy spacer, ale po drodze możecie zahaczyć o plac zabaw w parku.

Jedno, o co Cię proszę: nie parkuj “na dziko” zastawiając chodnik lub wjeżdżając na trawniki. Niestety, w długie weekendy wiele osób parkuje w ten sposób, co policja i straż miejska każe mandatami.

Hala Stulecia, Wrocław
Hala Stulecia

 

Gdzie zjeść w okolicy ZOO

Okolica nie jest zbyt zasobna w miejsca, gdzie można zjeść z dziećmi smaczny obiad. Króluje fast-food (niestety ten na terenie ZOO jest bardzo marnej jakości), są też dwie pizzerie.

Jeśli tutaj jesteśmy, najczęściej zamawiamy burgery w food-tracku Pasibusa (przed Halą Stulecia) lub kanapki z grillowanymi kiełbaskami w food-trucku Bratwursty przy ZOO. To też fast-foody, ale nieco lepsze jakościowo.

Można za to zjeść smaczny (i piękny) deser. Jeśli zaparkowaliście przy Hotelu ZOO, koniecznie zajrzyjcie na kawę i coś słodkiego do Petit Fours Cafe. Są tutaj ciasta i śliczne kolorowe makaroniki, torciki i bezy z sezonowymi owocami, różne rodzaje kawy z pianką, świeże kanapki i sałatki. Kolorowo i fotogenicznie.

Na piętrze hotelu ZOO znajduje się restauracja Jungle, która serwuje dania kuchni azjatyckiej. Opinie krążą o niej dobre, ale jeszcze nie mieliśmy okazji próbować.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.