Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku Skarby z podróży blog
|||

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 – nowe zasady, bilety, kolejki, interaktywne muzeum

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 – jakie zmiany czekają na turystów? Co warto wiedzieć przed zaplanowaniem podróży?

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku Skarby z podróży blog
Hagia Sophia – to miejsce trzeba zobaczyć choć raz w życiu

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku – najważniejsze info

W tym wpisie poruszę kilka najważniejszych kwestii praktycznych, które trzeba mieć na uwadze przy planowaniu zwiedzania Hagia Sophia w 2024 roku. Podzielę się też moimi osobistymi przemyśleniami i wrażeniami z wizyty w tym wspaniałym zabytku oraz w interaktywnym muzeum.

Nowe zasady w 2024 roku:

  • wprowadzono bilety wstępu
  • turyści mogą wejść tylko na galerie
  • nie ma przerw w zwiedzaniu w godzinach modłów
  • turyści mogą zwiedzić interaktywną wystawę dotyczącą obiektu, która znajduje się w osobnym budynku

Hagia Sophia przez wieki: świątynia chrześcijańska – meczet – muzeum – meczet

Hagia Sophia, czyli chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej, powstała w 537 roku. Ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego, przez wieki była symbolem Cesarstwa Bizantyjskiego i wzorem architektonicznego dzieła dla wielu świątyń chrześcijańskich powstających późniejszym czasie, a także meczetów. Przez setki lat pozostawała największym kościołem na świecie.

Hagia Sophia zwiedzanie w 2024 roku blog Skarby z podróży
Hagia Sophia i wykopaliska z czasów Bizancjum

Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków Osmańskich w 1453 roku, została zamieniona na meczet. W kolejnych latach dobudowano minarety, przypory, grobowce i dodatkowe budynki. Dziś już stojąc w kolejce po bilet możemy przypatrywać się różnym materiałom budowlanym i elementom, które “przyklejano” do świątyni w kolejnych wiekach. Wnętrze obiektu zachwyca. Kopuła wsparta na pendentywach do dziś robi wrażenie zawieszonej w powietrzu.

Jednym z dekretów wielkiego tureckiego reformatora Mustafy Kemala Ataturka w 1934 roku było wprowadzenie świeckiego państwa. Hagia Sophia, która przez 916 lat służyła chrześcijanom, a przez 481 lat muzułmanom, została zamieniona w muzeum. Zdjęto dywany zasłaniające bizantyjskie posadzki oraz odsłonięto część tynków, którymi pokryte były cenne mozaiki. 86 lat miejsce pełniło funkcję muzeum i było dostępne dla wszystkich, bez względu na wyznanie. Zazdroszczę osobom, które mogły je wtedy zobaczyć! W 2020 roku, decyzją urzędującego obecnie prezydenta Erdogana, Hagia Sophię zamieniono z powrotem na meczet. Przez 4 lata była ona jednak dostępna bezpłatnie dla wszystkich, w myśl ogólnie panującej zasady nieodpłatnego zwiedzania wszelkich meczetów.

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku blog Skarby z podróży
Przez lata pozostawała niedoścignionym wzorem dla architektów

Nowe zasady: zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku

W 2024 i to się zmieniło. Wprowadzono bilety wstępu do świątyni i rozdzielono ruch turystyczny: osobnym wejściem wchodzą muzułmanie, osobno pozostali turyści. Muzułmanie ustawiają się w kolejce do bezpłatnego wejścia do głównej nawy Hagia Sophii. Kolejka jest spora. Można zaobserwować, że niekoniecznie są to osoby uczestniczące w modłach.

Pozostali turyści ustawiają się w kolejce do kasy po bilet, a następnie w kolejce do bocznego wejścia prowadzącego na galerie. Moja rada: jeśli jest Was więcej – niech jedna osoba stanie w kolejce po bilety, a druga w tym czasie w kolejce do wejścia do budynku.

Najwięcej osób przybywa tutaj w godzinach mniej więcej 11.00-14.00. Warto ominąć te godziny i przyjść np. o godzinie 16.00 i wtedy może się okazać, że praktycznie z marszu wejdziesz do obiektu. Świątynia czynna jest do 19.00 (ale sprawdź to jeszcze na stronie, bo może się to zmieniać) od godziny 09.00. Gdy spacerowałam w tych okolicach rano około 8.00, już do kasy ustawiało się trochę ludzi. Można rozważyć taki poranny plan – wtedy wchodzicie jako jedni z pierwszych do kościoła.

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku blog Skarby z podróży
Z samego rana plac przed Hagia Sophia jest pusty, ale do kasy już ustawia się kolejka

Bilet wstępu kosztuje ok. 25 euro. Jest ważny cały dzień (nie ma na nim godziny wejścia) i można spędzić w Hagia Sophii dowolny czas. Nie trzeba ściągać butów, ale należy zakryć włosy i mieć długie spodnie i rękawy. Szkoda, że w tej dość wysokiej cenie biletu nie ma audioprzewodnika. To zdecydowanie ułatwiłoby zwiedzanie oraz wprowadziło ciszę w obiekcie. A tak, to jest jednak spory szum rozmawiających ze sobą turystów.

Trasa: zwiedzanie Hagia Sophia w 2024

Galeriami przechodzimy dookoła świątyni. Podziwiamy architekturę budowli. Kopułę, która odbudowywana była po kolejnych trzęsieniach ziemi. Patrzymy na mozaiki aniołów-serafinów, a towarzyszą nam w tym odgłosy dobiegającej z dołu muzułmańskiej modlitwy. Na wszystko spogląda Matka Boska, której mozaika w apsydzie jest co prawda zasłonięta białym materiałem, ale i tak całkiem nieźle ją widać. Podziwiamy mozaikę Chrystusa Pantokratora.

Z galerii spoglądamy na elementy wystroju, które pojawiły się w czasach muzułmańskich: m.in mihrab (nisza modlitewna wyznaczająca kierunek modlitwy) i minbar (kazalnica). Wielkie, okrągłe drewniane tablice z inskrypcjami mamy na wyciągnięcie ręki.

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku blog Skarby z podróży
Z galerii wszystkie mozaiki są dobrze widoczne

Przechodzimy obok epitafium Enrico Dandolo. Ta jedyna osoba pochowana w świątyni była jednocześnie największym wrogiem Konstantynopola i grabieżcą Hagia Sophii. W 1204 roku rycerstwo zachodniej Europy pod dowództwem weneckiego doży dokonało ogromnych zniszczeń miasta. To w czasie IV Krucjaty zagrabiono wiele bizantyjskich i starożytnych zabytków Konstantynopola, m.in. słynne Rumaki Lizypa, które do dziś znajdują się w Wenecji.

Dalej trasa prowadzi nas do wejścia południowo-zachodniego, nad którym znajduje się jedna z najcenniejszych mozaik: to Matka Boska z Dzieciątkiem, a po obu jej stronach najważniejsi bizantyjscy cesarze – Konstantyn I Wielki trzymający w rękach model miasta i Justynian I Wielki, trzymający model Hagia Sophii. Nie wchodzimy jednak tym wejściem do nawy głównej, tylko kierowani jesteśmy stąd do wyjścia z terenu świątyni.

Zwiedzanie Hagia Sophia w 2024 roku blog Skarby z podróży
Mozaiki możemy podziwiać przez dowolną ilość czasu

Niedościgniony wzór i symbol

W 1453 roku Mehmed II Zdobywca bezlitośnie atakował Konstantynopol, ale celowo kazał omijać Hagię Sophię. Miejsce to było symboliczne – nie mogło być lepszego symbolu zmiany władzy, niż zastąpienie krzyża półksiężycem na szczycie kopuły oraz zmiana nazwy miasta. I takim symbolem jest Hagia Sophia do dzisiaj.

Budowane w Stambule kolejne meczety miały przewyższyć rozmachem Hagia Sophię – wzorowano się na niej, ale kolejne dzieła architektoniczne nie potrafiły przewyższyć pierwowzoru. Pierwszym dziełem był Meczet Sulejmana, a kolejnym – Błękitny Meczet. Setki kolejnych meczetów wzorowano na Hagia Sophii. Czasem myślimy sobie, że kopuła to charakterystyczny element meczetu. Tymczasem trzeba pamiętać, że pierwowzorem jest kopuła Hagia Sophii.

Dziś w Stambule stoi prawie 3000 meczetów – starych i nowoczesnych. To znamienne, że mimo tak wielkiej liczby miejsc kultu także i Hagia Sophia musiała zostać zamieniona z powrotem w meczet. To symboliczne i budzące liczne kontrowersje na całym świecie działanie wyznacza kierunek, w którym zmierza polityka Turcji.

Interaktywne muzeum – Hagia Sophia History Museum

W budynku dawnego urzędu katastru przy placu Sultanahmed, jakieś 5 minut spacerem od Hagia Sophii, otwarto w 2023 roku nowoczesne, multimedialne muzeum pod nazwą Hagia Sophia History Museum. Pomysł bardzo dobry i potrzebny. To bardziej jednak film niż muzeum. Przemierzamy labirynt sal, w których poznajemy kolejne elementy historii obiektu i całego miasta. To miejsce, gdzie świetnie można uporządkować swoją wiedzę. Poszczególne wizualizacje zrobione są bardzo efektownie – szczególnie podobała mi się ta z kolejnych etapów przebudowy świątyni. Generalnie, miejsce godne polecenia. Tym bardziej, że mamy do dyspozycji audioprzewodnik w języku polskim.

Hagia Sophia History Museum - czy warto je odwiedzić? blog Skarby z podróży
Makieta świątyni, monety z czasów Justyniana i Konstantyna, kamyczki z mozaik, edykt Mehmeda Zdobywcy, audioprzewodnik w j. polskim

Ale, jest parę “ale”.

Przede wszystkim cena biletu. Zależało mi na obejrzeniu wszystkiego, co dotyczy Hagia Sophii, więc zdecydowałam się na zakup biletu do muzeum razem z zakupem biletu wstępu do Hagia Sophii. Sam bilet do muzeum historii kosztuje kolejne 25 euro! Kupując oba bilety razem, miałam tylko niewielką zniżkę, może 10%? Uważam, że to bardzo wysoka cena i takie muzeum powinno być dostępne w ramach zakupionego biletu do Hagia Sophia lub ewentualnie za niewielką dopłatą.

Hagia Sophia History Muzeum – czy warto?

Samych eksponatów muzealnych jest niewiele. Są monety z czasów bizantyjskich, fragmenty murów, trochę kolorowych kamyków z mozaik, kolekcja ikon. Jakieś 90% muzeum to projekcje multimedialne.

Mam też mieszane uczucia co do wydźwięku tej prezentacji. Czasy bizantyjskie przedstawione są jako okres burzliwy i chaotyczny, ciągłe wojny, pożary i zniszczenia. Nadejście czasów islamu jawi się jako spokój i wręcz idylla dla miasta. Bardzo podkreślone są zasługi architekta Sinana, którego projekt przebudowy Hagia Sophii w meczet uchronił ją – w ostatnim momencie! – przez zawaleniem. Szczególnie w pamięci utkwiło mi zdanie o tym, jak to poszczególni tureccy sułtani “otulali Hagia Sophię swym delikatnym płaszczem opieki”.

Jak już wspomniałam, dużym plusem jest dostępność polskojęzycznego audioprzewodnika (takiego zdecydowanie brakuje w samej Hagia Sophii), a także bardzo mała liczba turystów – byłam sama). Na miejscu jest też sklepik z ładnymi, nietandetnymi pamiątkami. Do sklepiku można też wejść z ulicy, niezależnie od zwiedzania muzeum – warto, mają ładne pocztówki.

Podsumowując: jeśli bardzo lubisz historię i nie oszczędzasz na biletach wstępu – warto odwiedzić to miejsce i to nawet przed zwiedzeniem samej Hagia Sophii. Jeśli niekoniecznie – to niekoniecznie 😉

Gdzie nocować w Stambule? – tuż przy Hagia Sophia

Podczas mojego ostatniego pobytu w Stambule zarezerwowałam pokój w niewielkim hotelu tuż przy Hagia Sophia. Miał piękny widok z tarasu na dachu, a od najważniejszych zabytków dzieliło mnie kilka minut spaceru. Sprawdź to miejsce:

Wyjazd do Stambułu na własną rękę? Sprawdź moje pozostałe wpisy:

Stambuł za darmo zwiedzanie miasta z liniami lotniczymi
Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Stambułu?

Po mojej kolejnej wizycie w Stambule przygotowałam kilka wpisów, które mogą Ci się przydać, jeśli także planujesz wyjazd:

  • Praktyczne wskazówki – przelot, hotel, komunikacja miejska, zwiedzanie – jak zorganizować to wszystko samodzielnie
  • Plan zwiedzania na długi weekend – co warto wpisać na swoją listę zwiedzania
  • Jak zwiedzić Stambuł za darmo?

Inspirujące miasta

Przejrzyj kategorię “Inspirujące miasta” na blogu i znajdź nowy pomysł na Twoją wycieczkę. Wpisy obejmują polecenia noclegów oraz ciekawe miejsca do zobaczenia:

Sprawdź loty na Twój kolejny wyjazd:

Obserwuj mnie na Instagramie!

W każdym tygodniu nowe rolki z podróżniczymi inspiracjami:

SilverMint Makuch2000 Instagram

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.