W tym wpisie przedstawiam Ci cztery propozycje na łatwe, ale bardzo przyjemne wypady w góry z dziećmi. Może będą to wycieczki, od których zaczniecie swoją górską przygodę?
To jednodniowe (z dojazdem z Wrocławia) wypady w Sudety, na które możemy zabrać nawet małe dzieci (4-5 lat).
Z maluchem na szlak
Jest sporo rodziców, którzy zabierają młodsze dzieci w góry. Nosząniemowlęta w nosidłach lub wwożą wózkiem gdzie się da. Wymaga to odpowiedniej kondycji i zaangażowania w temat górskich wycieczek. Nosidło musi być wygodne dla rodzica, ale przede wszystkim zabezpieczać odpowiednią, zdrową dla kręgosłupa pozycję noszonego dziecka. Wózek musi być dobrze amortyzowany i przystosowany do jazdy w terenie. Ja nie praktykowałam takich wyjazdów, więc nie będę doradzać Wam, jaki sprzęt wybrać dla takich małych dzieci.
Pierwszy raz na proste szlaki zaczęliśmy zabierać nasze córki kiedy miałam już pewność, że nie będą wymagały noszenia na rękach. Bo jak tu nosić na rękach trójkę maluchów jednocześnie? Według mnie, 4-5-latki dobrze sobie już radzą na spacerach po nierównym terenie, są ciekawe świata, zainteresowane przyrodą i chętnie podejmują wyzwania. Dla takich dzieci pierwsze górskie wycieczki są prawdziwą przygodą. Jest także duża szansa, że wypad będzie atrakcyjny także dla rodziców.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Mieszkamy we Wrocławiu, mamy więc blisko w Sudety i ich Przedgórze. Czeka tutaj całe mnóstwo szlaków, które nadają się na rodzinne, górskie wędrówki. W tym wpisie przedstawiam 5 takich tras – do ich opisów i poleceń miejsc na noclegi przejdziesz klikając w linki.
Trasy są krótkie, atrakcyjne widokowo, mają wartość edukacyjną, a za przejście każdego z nich możecie zdobyć punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej GOT lub dziecięcej odznaki GOT.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichRudawy Janowickie polecają się na jesień
Po co chodzić z dziećmi w góry?
Dla mnie, fanki gór, odpowiedź jest oczywista – bo jest pięknie! Jeśli to Cię nie przekonuje, to jeszcze tutaj kilka argumentów:
Sprawdzisz swoją i dziecka kondycję, cierpliwość, wytrzymałość na zmęczenie i trudy górskiego szlaku
Spędzisz aktywny czas z rodziną na łonie przyrody
Pokażesz dziecku przyrodnicze ciekawostki
Zrobisz widokowe zdjęcia, którymi pochwalisz się na Instagramie i Facebooku 😉 albo (mam nadzieję!) wzbogacisz nimi rodzinny album
Przetestujesz górskie buty
Dzieci poznają smak kanapek na szlaku – a wiadomo, że żadna kanapka nie smakuje tak, jak ta na wycieczce
Upewnisz się, że potrafisz posługiwać się mapą i masz orientację w terenie, a także nauczysz tego swoje dzieci
Poczujesz klimat górskiego schroniska
Przekonasz się, czy górska przygoda jest dla Ciebie. I zaplanujesz kolejne trasy 😉
Wrocławskie Muzeum Farmacji pierwszy raz odwiedziłam z dziećmi kilka lat temu i od tamtego czasu niezmiennie uważam, że to jedno z najciekawszych i wartościowych muzeów we Wrocławiu. Regularnie przyprowadzam tu znajomych, a oni potwierdzają moje zachwyty nad tym miejscem. Wiesz, że Muzeum Farmacji znajduje się tuż przy Rynku, jest bezpłatne i zazwyczaj świeci pustkami? Wciąż…
W listopadzie urządziliśmy sobie długi weekend w Palermo. Kilka dni ponurej pogody w kraju zamieniliśmy na wciąż słoneczną o tej porze roku Sycylię. Więcej o tym wypadzie napisałam tutaj Palermo na weekend), ale jeśli chodzi o tamtejszy ogród botaniczny, należy poświęcić mu osobny wpis. Dołącza on do „mojej kolekcji” ogrodów botanicznych i jeśli tak, jak…
Zawsze na wiosnę mam ochotę odwiedzić jakieś arboretum lub ogród botaniczny. I robię to. Takie miejsca są zawsze są też wysoko na mojej liście „do zobaczenia”, gdy jadę w jakąś nową okolicę. W tym roku, oprócz kolejnych wizyt w Wojsławicach i wrocławskim ogrodzie botanicznym, mam zamiar wybrać się do Arboretum Bramy Morawskiej oraz do chyba…
Co kwitnie wiosną w lesie? Całe mnóstwo pięknych kwiatków! Najbardziej znane i poszukiwane to konwalie i niezapominajki, ale obok nich czekają na rozpoznanie także inne gatunki. Na rozpoznanie, sfotografowanie, ewentualne zebranie – ale tylko wtedy, gdy wiesz, co zbierać, czy nie jest pod ochroną i czy nie jest przypadkiem trujące. Dzieciom ciężko czasem zabronić zbierania,…
Wjazd na przełęcz Jungfrau, a następnie przejście szlakiem u podnóży sławnej północnej ściany Eigeru było jednym z najwspanialszych momentów podczas mojej podróży po Szwajcarii. Chcę się z Tobą podzielić wrażeniami i też paroma wskazówkami, które mogą Ci się przydać, jeśli planujesz wizytę w tym miejscu. Grindelwald – jak dotrzeć, gdzie nocować? Do Grindelwald, słynnego alpejskiego…
Śnieżnik Kłodzki przy dobrej pogodzie gwarantuje jedne z najpiękniejszych widoków w całych Sudetach. Zobacz, którędy wejść na ten szczyt z dziećmi – pokażę Ci moją ulubioną trasę. Trasa z Czarnej Góry na Śnieżnik (1491 m n.p.m.) jest idealna na weekendowy rodzinny wypad, najlepiej w długi, letni dzień. Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik Miejscowość Sienna u stóp…
2 komentarze
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Proszę bardzo! Może się gdzieś spotkamy 😉