SilverMint blog Ziemia Kłodzka co zobaczyć
||

Ziemia Kłodzka – co zobaczyć? 10 wyjątkowych miejsc

Jeśli przyjedziesz pierwszy raz na Ziemię Kłodzką – niezależnie na jak długo – gwarantuję, że obiecasz sobie powrót tutaj kolejny, i jeszcze kolejny raz. Ten region ma tyle atrakcji, tyle pięknej przyrody, zabytków, podziemi, miejsc dla dzieci i dorosłych, że nie wystarczy ani weekend, ani nawet dwa tygodnie urlopu, aby to wszystko zobaczyć. Właściwie nie tylko zobaczyć, ale raczej doświadczyć.

20 lat mieszkam we Wrocławiu i większość weekendów spędzamy poza miastem, często podróżując po całym Dolnym Śląsku, ale Ziemię Kłodzką odwiedzamy chyba najczęściej. Od pewnego czasu razem z dziećmi. Pokazujemy im „nasze” miejsca i odkrywamy nowe. Obserwuję przy okazji, jak zmieniają się, rozwijają niektóre miejsca i powstają nowe pomysły i projekty.

Ziemia Kłodzka, czy Kotlina Kłodzka?

Ziemia Kłodzka to niewielka część Dolnego Śląska, ale chyba rejon najbardziej z nim kojarzony i obfitujący w największą ilość turystycznych atrakcji.

Często mylnie nazywa się go Kotliną Kłodzką. Kotlina stanowi tylko niewielką część Ziemi Kłodzkiej, która to obejmuje teren powiatu kłodzkiego, a historycznie tzw. hrabstwo kłodzkie – krainę, istniejącą tutaj w przeszłości przez blisko 400 lat.

Łatwo zapamiętać i używać nazwy Ziemia Kłodzka. Do niej zaliczamy przecież także góry (Masyw Śnieżnika, Bystrzyckie, Orlickie, Złote, czy część gór Sowich), więc powiemy, że np. Śnieżnik leży na Ziemi Kłodzkiej, a nie w Kotlinie Kłodzkiej – szczyty górskie w kotlinach raczej nie występują. Kłodzko za to leży w Kotlinie Kłodzkiej ? Tak więc używajmy nazwy Ziemia Kłodzka i zawsze będzie to geograficznie poprawnie.

Ziemia Kłodzka – atrakcje na długi urlop

Większości turystów, gdy mówimy o Dolnym Śląsku, przychodzą na myśl atrakcje Ziemi Kłodzkiej i jest to zupełnie zrozumiałe. Jest tutaj tyle atrakcji, że nie sposób zobaczyć ich w trakcie jednego urlopu. Będziesz chciała tutaj wracać i wracać, bo jeszcze to, bo jeszcze tam trzeba podjechać… Niektóre atrakcje Ziemi Kłodzkiej są znane na całą Polskę, ale inne, klimatyczne, lokalne, schowane w wąwozach i wśród skał, poznasz po dłuższym pobycie tutaj.

Zapraszam do „naszych” miejsc na Ziemi Kłodzkiej. W podlinkowanych artykułach znajdziesz opisy, wskazówki, polecane miejsca na noclegi, gdzie zjeść, co zobaczyć, ceny, mapki, które przydadzą Ci się podczas planowania pobytu tutaj.

SilverMint blog Ziemia Kłodzka co zobaczyć
Co zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?
  1. Król Sudetów, czyli przejdź najpiękniejszym szlakiem na Śnieżnik:
Śnieżnik z dziećmi
Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik

2. Trójmorski Wierch – jedyne takie miejsce w Polsce, szlak u styku trzech źródeł i moje odkrycie tegorocznych wakacji:

Sudety Wschodnie szlak na Trójmorski Wierch
Szlak na Trójmorski Wierch

3. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – królowa sudeckich podziemi, najpiękniejsza jaskinia w Polsce:

SilverMint blog Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

4. Skarby Ziemi w Kletnie: zobacz, jakie minerały możesz samodzielnie znaleźć, odwiedź Kopalnię Uranu, muzeum geologiczne i park linowy:

SilverMint blog Kopalnia Uranu Kletno
Skarby Ziemi – Kletno

5. Sudeckie Bieszczady – zobacz, jak się żyje bez zasięgu we wsi Bielice i przejdź szlakiem na Kowadło w Górach Złotych i na Rudawiec w Górach Bialskich:

SilverMint blog Sudety Wschodnie Góry Złote Kowadło
Sudeckie Bieszczady

6. Nie wszystko złoto, co się świeci w Złotym Stoku: zobacz kopalnię, sztolnię Ochrową, arsenowe źródło, wapienniki Królewny Marianny, park linowy Skalisko:

SilverMint blog Złoty Stok Sztolnia Ochrowa
Złoty Stok

7. Przejedź Autostradą Sudecką w Górach Bystrzyckich, wejdź na Jagodną i zjedz największe racuchy w swoim życiu:

SilverMint blog Ziemia Kłodzka co zobaczyć
Góry Bystrzyckie

8.Jaskinia Radochowska – przeczołgaj się i wróć (po wino):

SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska

9. Zobacz, co zachwyciło królewnę (i mnie) w Międzygórzu:

SilverMint blog Międzygórze Wodospad Wilczki
Międzygórze

10.Góry Stołowe – znajdź drogę w skalnym labiryncie Szczelińca Wielkiego a wracając wstąp do Ścinawki na najlepszego pstrąga:

SilverMint blog Góry Stołowe
Góry Stołowe

Podobne wpisy

5 komentarzy

  1. Mam ten region w planach na najbliższy wypad. Udało nam się ostatnio dojechać do Wałbrzycha i zobaczyć Zamek Książ. Ruszyliśmy jednak do Zamku Czocha zostawiając Ziemię Kłodzką na kolejną, dłuższą wyprawę. Wiedziałam, że jest tam pięknie ale przyznam, że zachwyciły mnie opisane tu jaskinie. Minus niestety jest taki, ze mamy na pokładzie dwulatkę a zapewne nie dam rady ich przejść z dzieckiem w nosidle ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.