Co zabrać na wyjście w góry z dziećmi?
W tym wpisie zebrałam najważniejsze wskazówki na temat tego, co należy zabrać na wyjście w góry z dziećmi.
Są to absolutne podstawy. Przez “wyjście w góry” rozumiem kilkugodzinną wycieczkę, bez noclegu, łatwym szlakiem.
Nie mówię tutaj o eksponowanych trasach, które wymagają asekurowania dziecka na uprzęży.
Mam na myśli wyjście z dzieckiem kilkuletnim, przedszkolakiem, dla którego nie zabieramy typowych akcesoriów niemowlęcych.
Buty i zawartość plecaka na wyjście w góry
Odpowiednie obuwie. Przede wszystkim, zadbaj o odpowiednie buty dla dzieci. Nie, nie mogą to być trampki, adidasy, tenisówki. Niech to będą dziecięce buty trekkingowe dobrze trzymające w kostce, sznurowane, z odpowiednią podeszwą, nieprzemakalne (przynajmniej przez jakiś czas). Wygodne! Nie kupuj dziecku butów przed samym wyjazdem. Kupcie je trochę wcześniej i zróbcie w nich choćby kilka spacerów po parku czy po lesie.
Plecaki. Jestem zdania, że każdy może nieść swój mały plecak. Dzieci lubią iść z plecakiem, czują się wtedy prawdziwymi turystami! Dopasowany rozmiarem plecaczek, z wygodnymi szelkami i bocznymi kieszonkami, do których można włożyć np. na małą butelkę wody. W plecaku dziecka niech znajdzie się:
- kurtka przeciwdeszczowa
- nakrycie głowy
- książeczka na stemple ze schroniska
- lornetka
- zbożowy batonik czy inny smakołyk na drogę
Ty do swojego plecaka zabierz:
- naładowany telefon
- powerbank
- kurtkę przeciwdeszczową i nakrycie głowy
- dodatkową bluzę dla dziecka
- krem z filtrem
- środek przeciwko insektom
- lek przeciwalergiczny
- altacet
- plastry różnej wielkości i bandaż
- małą buteleczkę octeniseptu
- pęsetę (używam jej m.in. do wyciągania kleszczy i drzazg)
- chusteczki higieniczne
- chusteczki antybakteryjne
- okulary przeciwsłoneczne dla siebie i dzieci
- dokumenty i gotówkę
Kanapka na szlaku ma wyjątkowy smak
Coś na ząb. W zależności od tego, czy planujecie zrobić piknik, czy też zjeść coś w punktach gastronomicznych (jeśli są dostępne na Waszej trasie), zabierz więcej lub mniej przekąsek. Ale na pewno weź cokolwiek, nawet na krótką trasę. Posiłek na szlaku to prawdziwa frajda dla dzieciaków – zwykłą kanapka z serem smakuje zupełnie inaczej, niż w domu! Oprócz kanapek możesz zabrać:
- owoce (np. jabłka, banany)
- czekoladę
- batoniki zbożowe i owocowe
- musy owocowe w tubkach
- zapas wody – najlepiej w bidonach lub butelkach wielorazowych
- termos z ciepłym napojem
Jeśli planujecie większy piknik, możesz przygotować więcej prowiantu. Sprawdzą się na nim np.:
- warzywa w pudełku: pomidory koktajlowe, marchewka w słupkach, rzodkiewki
- kabanosy hermetycznie zamknięte
- wafle ryżowe, chrupki kukurydziane
- muffiny – w wersji na słodko lub na słono
- mini-pizzerki
- mini hot-dogi z ciasta francuskiego lub drożdżowego
- naleśniki
- jajka gotowane (a jak! o ile w środkach transportu ten rodzaj prowiantu odpada z wiadomych względów 😉 tak na pikniku w plenerze jest jak najbardziej wskazany)
- inne przekąski, które lubicie i nadają się do spakowania do plecaka.
Kto niesie mapę, jest szefem wycieczki
Mapa. Wycieczka górska bez tradycyjnej mapy? Wszyscy mamy GPS w komórce. Znamy dobrze trasy. Jednak, gdy wybieramy się z dziećmi w góry, warto wykorzystać ten wspólny czas na edukację. Pokaż dzieciom, jak zaznacza się na mapie drogi, granice, szlak, którym idziecie. Wytłumacz, czym jest skala, i że jeden centymetr na mapie to tyle i tyle w terenie. Pokaż poziomice i wyjaśnij skąd wiemy, że będziemy iść pod górkę lub z górki. Opowiedz, dlaczego oznaczamy metry nad poziomem morza. Pokaż symbole oznaczające szczyty, schroniska, przełęcze. Dzieci uwielbiają mapy! Wszak każda mapa musi prowadzić do jakiegoś skarbu. Poza tym, na wycieczce rządzi ten, kto niesie mapę!
Odznaka dla wytrwałych
Książeczki GOT i Dziennik Turystyczny Wander Cards. Tak, książeczki GOT nadal istnieją, choć ich popularność bardzo spadła. Dalej można zbierać punkty na popularną, brązowe, srebrne i złote odznaki turystyczne. Co więcej, są odznaki dziecięce – wystarczy niewiele punktów, a dziecko może zdobyć swoją pierwszą odznakę. To doskonała motywacja dla małego turysty. Na stronie PTTK możesz dowiedzieć się więcej o tych odznakach.
Alternatywą jest książeczka z naklejkami Dziennik Turystyczny Wander Cards. Można ją kupić w niektórych schroniskach i atrakcjach turystycznych. Wkleja się do niej naklejki z różnych atrakcji, nie tylko górskich. Tworzy ona zupełnie przyjemny, pamiątkowy dzienniczek – pamiętnik podróży. Oprócz wklejania naklejek, w książeczce jest miejsce na stemple lub rysunki. Dzieci zaznaczają, jak im się podobało w danym miejscu, z kim podróżowali, jaka była pogoda itp. Możesz zobaczyć stronę tego projektu tutaj.
Bądź eko i zero-waste
Bądź eko i ucz tego swoje dzieci. Wszystkie opakowania, które przynieśliście ze sobą w góry, zabierzcie ze sobą na dół. Nie zostawiajcie swoich śmieci w schroniskach i w koszach na śmieci przy szlaku. Turystów jest coraz więcej i niestety, sterty śmieci i koszty ich sprzątania rosną. Pokaż dzieciom, że każdy może przyczynić się do ochrony przyrody. Jeśli podczas wycieczki znajdziecie jakieś śmieci na szlaku (a niestety jest taka możliwość) i weźmiecie ze sobą na dół choć jeden z nich – szacun dla Was! W podziękowaniu przyroda uśmiechnie się do Was w najbardziej nieoczekiwanym momencie ?
Czas i miejsce ma znaczenie
Sprawdź prognozę pogody. Przed każdą wycieczką. Nawet tą najkrótszą. Zobacz, jakie masz możliwości jej skrócenia lub zmiany, gdyby pogoda się załamała.
Wybierz trasę odpowiednio do umiejętności swoich dzieci. Na początek wybieraj łatwe spacery, z pięknymi widokami. Najlepiej takie, które znasz, lub zostały Ci polecone przez innych rodziców z dziećmi w podobnym wieku, co Twoje.
Nie spiesz się. Lepiej wybierz krótszą trasę i więcej czasu spędź na odpoczynkach i podziwianiu przyrody.
Omijaj tłumy. Jeśli masz możliwość, wybierz się na wycieczkę poza tzw. szczytem sezonu – szczególnie w długie weekendy wszystkie łatwo dostępne szlaki i atrakcje turystyczne są przepełnione turystami. Ciężko podziwiać okoliczności przyrody stojąc w ciągłej kolejce.
Inspiracje górskie
Polecam Ci moje sprawdzone trasy na wypady górskie z dziećmi:
- 4 łatwe szlaki w Sudetach: Kolorowe Jeziorka i Sokoliki w Rudawach Janowickich, Ślęża; Góry Stołowe
- Beskid Żywiecki z noclegiem na Hali Rysiance
- Przejście grzbietem Karkonoszy (z noclegiem w schronisku Odrodzenie)
- Najpiękniejszy szlak na Śnieżnik
- Wycieczka na wieżę widokową – Trójgarb w Górach Wałbrzyskich
- Wielka Sowa – czyli Kraken w Górach Sowich
A może masz ochotę na kolorowankę z górskim widokiem? – poznaj moje podróżnicze kolorowanki nie tylko dla dzieci. Jesienią szczególnie polecam Ci te z grzybami jadalnymi, trującymi, a także liśćmi, które możecie zebrać na wspólnych spacerach.
The form you have selected does not exist.
Można gdzieś stacjonarnie kupić te książeczki i dzienniki? Jak myślisz, co jest ciekawsze dla dziecka? Warto mieć jedno i drugie?
Książeczki GOT w schroniskach są do kupienia, a te Dzienniki widziałam we Wrocławiu np. w Kolejkowie, ale i w niektórych schroniskach też. Wg moich dzieci ciekawsze są Dzienniki, bo jest miejsce i na naklejkę i na pieczątkę albo jakiś rysunek. Liczbę punktów za przejście szlaku i trasę można sobie obok wpisać.
Dzięki. Zamówiłam GOT a do Kolejkowa się chyba wybiorę. Odkładam to z roku na rok, w końcu postanowiłam je kupić od razu.
Koniecznie! Za chwilę dzieci wyrosną 😉
O tak, zgadzam się w całej rozciągłości – młodzi powinni także nosić plecak, wyjdzie im to na dobre 😀 Lekki, ale z ich rzeczami – uczymy je odpowiedzialności 🙂