W tym wpisie przedstawiam Ci cztery propozycje na łatwe, ale bardzo przyjemne wypady w góry z dziećmi. Może będą to wycieczki, od których zaczniecie swoją górską przygodę?
To jednodniowe (z dojazdem z Wrocławia) wypady w Sudety, na które możemy zabrać nawet małe dzieci (4-5 lat).
Z maluchem na szlak
Jest sporo rodziców, którzy zabierają młodsze dzieci w góry. Nosząniemowlęta w nosidłach lub wwożą wózkiem gdzie się da. Wymaga to odpowiedniej kondycji i zaangażowania w temat górskich wycieczek. Nosidło musi być wygodne dla rodzica, ale przede wszystkim zabezpieczać odpowiednią, zdrową dla kręgosłupa pozycję noszonego dziecka. Wózek musi być dobrze amortyzowany i przystosowany do jazdy w terenie. Ja nie praktykowałam takich wyjazdów, więc nie będę doradzać Wam, jaki sprzęt wybrać dla takich małych dzieci.
Pierwszy raz na proste szlaki zaczęliśmy zabierać nasze córki kiedy miałam już pewność, że nie będą wymagały noszenia na rękach. Bo jak tu nosić na rękach trójkę maluchów jednocześnie? Według mnie, 4-5-latki dobrze sobie już radzą na spacerach po nierównym terenie, są ciekawe świata, zainteresowane przyrodą i chętnie podejmują wyzwania. Dla takich dzieci pierwsze górskie wycieczki są prawdziwą przygodą. Jest także duża szansa, że wypad będzie atrakcyjny także dla rodziców.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Mieszkamy we Wrocławiu, mamy więc blisko w Sudety i ich Przedgórze. Czeka tutaj całe mnóstwo szlaków, które nadają się na rodzinne, górskie wędrówki. W tym wpisie przedstawiam 5 takich tras – do ich opisów i poleceń miejsc na noclegi przejdziesz klikając w linki.
Trasy są krótkie, atrakcyjne widokowo, mają wartość edukacyjną, a za przejście każdego z nich możecie zdobyć punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej GOT lub dziecięcej odznaki GOT.
Kolorowe Jeziorka w Rudawach JanowickichRudawy Janowickie polecają się na jesień
Po co chodzić z dziećmi w góry?
Dla mnie, fanki gór, odpowiedź jest oczywista – bo jest pięknie! Jeśli to Cię nie przekonuje, to jeszcze tutaj kilka argumentów:
Sprawdzisz swoją i dziecka kondycję, cierpliwość, wytrzymałość na zmęczenie i trudy górskiego szlaku
Spędzisz aktywny czas z rodziną na łonie przyrody
Pokażesz dziecku przyrodnicze ciekawostki
Zrobisz widokowe zdjęcia, którymi pochwalisz się na Instagramie i Facebooku 😉 albo (mam nadzieję!) wzbogacisz nimi rodzinny album
Przetestujesz górskie buty
Dzieci poznają smak kanapek na szlaku – a wiadomo, że żadna kanapka nie smakuje tak, jak ta na wycieczce
Upewnisz się, że potrafisz posługiwać się mapą i masz orientację w terenie, a także nauczysz tego swoje dzieci
Poczujesz klimat górskiego schroniska
Przekonasz się, czy górska przygoda jest dla Ciebie. I zaplanujesz kolejne trasy 😉
Do mojej kolekcji kolorowanek dołączył kolejny rysunek. Jesteśmy w zimowych klimatach więc i kolorowanka jest alpejska, zimowa, inspirowana zdjęciem z naszego wyjazdu na narty do Stubaiu. To widok na schronisko Dresdner Hutte i środkową stację kolei na lodowiec Stubai. Piękny widok! Bardzo lubiliśmy zatrzymywać się właśnie w miejscu, z którego zrobiłam to zdjęcie. W mojej…
Ostatnio w radiu ciągle przewijała się taka reklama – „…czy wiesz, jaki jest najbardziej zwarty kompleks leśny w Europie?” No jasne, że wiem – to Bory Dolnośląskie. Wiem, bo to „nasze” rejony. Znane głównie pod kątem ich zasobności w grzyby. Okazuje się jednak, że mnóstwo osób dopiero teraz dowiaduje się o ich istnieniu. A to…
Mam dla Ciebie kolejną propozycję na weekendowy (a może dłuższy?) wyjazd w Sudety, Masyw Śnieżnika. Oprócz samego Śnieżnika – często zdobywanego w tym rejonie szczytu należącego do Korony Gór Polski – jest we wschodniej części Sudetów sporo pięknych, mało uczęszczanych szlaków. Dobrych na jednodniowe wycieczki z dziećmi. Należy do nich bardzo widokowy i dość łatwy…
Pałac Kamieniec koło Kłodzka od kilku lat błyszczy. Z wilgotnej, opuszczonej rudery, którą dawny majątek von Seherr-Thossów był jeszcze w 2009 roku, stał się prawdziwą perełką ziemi kłodzkiej. To miejsce dla wszystkich fanów prawdziwego slow-travel. Jest tu coś, co niektórzy nazywają „duszą”, „tym czymś”, „klimatem”, „pasją” a ja nazywam „ręką dobrego gospodarza”. W tym wpisie…
Jest takie miejsce niedaleko Wrocławia. Idealne na rodzinny piknik, pełne zieleni i przyjemnego cienia w upalne dni. Mogę tam przyjeżdżać wiosną, latem i jesienią i za każdym razem cieszyć oczy kolorami przyrody. Gdzie kwitną azalie, magnolie i bzy Najpiękniej oczywiście jest na wiosnę. Kwiecień to czas, gdy kwitną drzewa owocowe, japońskie wiśnie z ogromnymi różowymi…
Którędy na najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Żywieckim? Po widoki, klimatyczne schronisko, wschody słońca i pyszne jedzenie? W tym wpisie znajdziesz plan wędrówki z 2 noclegami w górskich schroniskach (przy nieco szybszym tempie może być to jeden nocleg), przyjemnej, rodzinnej górskiej wyprawy z plecakiem. Trasa jak najbardziej nadaje się do przejścia z dziećmi, ale takimi starszymi…
2 komentarze
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Dzięki za przypomnienie o Sokoliku i Szczelińcu! Może w tym roku uda nam się tam pojechać.
Proszę bardzo! Może się gdzieś spotkamy 😉