ceny w Chorwacji
||

Ile kosztują rodzinne wakacje w Chorwacji?

Sprawdź zanim pojedziesz – ile wydasz na wakacjach w Chorwacji z rodziną? Przejazd, paliwo, noclegi, jedzenie, zakupy, bilety wstępu…

- Ile płaciłaś za noclegi?

- Czy drogie jest paliwo?

- Jakie są ceny w restauracjach?

- A w sklepach?

- Ile liczyć na dodatkowe atrakcje?

Takich pytań otrzymuję sporo. Praktycznie pod każdą relacją z wyjazdu na moim Instagramie pojawiają się pytania o ceny. I w sumie jest to zrozumiałe.

Podróżowanie z całą rodziną (w naszym przypadku z trójką dzieci) to nieco inne koszty niż podróżowanie we dwoje czy w grupie znajomych. W tym artykule odpowiem Ci na wszystkie powyższe pytania i pewnie wiele innych, które możesz mieć przed wyjazdem do Chorwacji.

Z roku na rok coraz drożej

Jeździmy do Chorwacji od 2002 roku. Za każdym razem w inne miejsca. Kiedyś jeździliśmy we dwoje, od 4 lat zabieramy ze sobą troje dzieci. Nie jeździmy w samym szczycie sezonu (wybieramy drugą połowę czerwca), co daje nam pewne plusy. Przede wszystkim ceny zakwaterowania są niższe, niż w szczycie wakacyjnego sezonu. Po drugie – unikamy korków na przejściu granicznym, bramkach autostradowych i dojazdach do atrakcyjnych miejsc.

Mam nieodparte wrażenie, że ceny WSZYSTKIEGO w Chorwacji idą w górę z roku na rok. Chorwacja przestała być „tanim krajem byłej Jugosławii”. Ceny na wybrzeżu Adriatyku nie ustępują tym we Włoszech, Hiszpanii, a już z pewnością są wyższe niż np. w Grecji. Musisz mieć to na uwadze, planując urlop z rodziną. Oczywiście – ile wydasz zależy od tego, jakie masz wymagania, jak zamierzasz spędzić swój urlop. W każdym razie nie licz na to, że w Chorwacji będzie taniej czy też porównywalnie do Polski.
Nie zamierzam poszukiwać przyczyn takiego stanu rzeczy. Jest popyt, jest podaż.


1. Dojazd do Chorwacji

• Samochodem

Pisałam już sporo o dojeździe do Chorwacji samochodem. Chcę jednak byś miała wszystkie informacje w jednym miejscu i przedstawię Ci najważniejsze koszty dojazdu tym środkiem transportu. Jeśli interesują Cię konkretne trasy i wskazówki, skocz do moich artykułów.

co spakować na wyjazd z dziećmi do Chorwacji - SilverMint
Jedna z zalet podróży autem - pojemny bagażnik

Koszty paliwa

Nie wiem, ile litrów paliwa spala Twoje auto na 100 km. Pewnie więcej niż przeciętne, bo jeśli podróżujesz z większą rodziną, raczej nie jeździsz maluchem.

Nasz VW Sharan na trasie spala średnio 8 l / 100 km. Do Chorwacji (w zależności od miejsca) mamy z południa Polski ok. 1200 – 1500 km. Do tego dochodzą różne wycieczki na miejscu. Średnio w ciągu takiego 2-tygodniowego wyjazdu robimy w sumie ok. 3000 km.

Najwyższe ceny paliwa są w Chorwacji – w przeliczeniu to ok. 5,6 PLN / litr. Najtaniej (poza Polską) można zatankować w Austrii – nawet za 1,16 EUR / litr (zjeżdżając z autostrady i tankując na stacji w miejscowości).

Teraz uwaga, wyliczam koszty paliwa - będzie matematyka wyższa:

3000 km x 8 l / 100 km x średnio 5,5 PLN / litr eurodiesel = 1320 PLN

Koszty opłat autostradowych

Do kosztów paliwa musisz doliczyć opłaty za autostrady - w Chorwacji i na trasie.

W Chorwacji opłaty za autostrady pobierane są na bramkach, tak jak w Polsce, i ich wysokość zależy od długości przejechanego odcinka.

W sezonie wakacyjnym autostrady są droższe niż w pozostałe miesiące - od 15 czerwca do 15 września ich ceny rosną o 10%.

Jeden z najdłuższych odcinków autostradowych – z Zagrzebia do Ploče (ostatni zjazd z autostrady w kierunku południowo-wschodnim) to koszt 35 EUR.

Dużo? Można pomyśleć, że bardzo dużo. Zwróć jednak uwagę na autostradę, po której jedziesz i teren, przez który prowadzi. Przejazd przez góry, kilka tuneli, w tym dwa długie, prawie 6 kilometrowe - Mala Kapela i doskonale znany wszystkim fanom Chorwacji Sveti Rok. Za przejazd takiej długości tunelami w krajach alpejskich najczęściej pobierane są dodatkowe opłaty. Nie można też narzekać na stan autostrad w Chorwacji. Podróż jest szybka i wygodna.

Znajdą się oczywiście entuzjaści podróżowania lokalnymi drogami, ale myślę, że nie są to rodziny z marudzącymi dziećmi. Jedynym problemem, jaki zauważam na chorwackich autostradach to stosunkowo mało punktów odpoczynku przy autostradzie, co również warto wziąć pod uwagę podróżując z dziećmi.

Jak przetrwać podróż z dziećmi SilverMint

Płatne jest także poruszanie się po autostradach w krajach, przez które przejeżdżasz na swojej trasie do Chorwacji. Obowiązują winiety. Dla samochodów osobowych do 3,5 t kosztują następująco;

 • Czechy: 310 CZK / winietka 10 dni lub 440 CZK (ok. 75 PLN - winietka 30 dni; taką kupujemy przy wyjeździe na 14 dni).
 • Austria: 9,20 EUR / winieta na 10 dni (jeśli jedziesz na dwa tygodnie, w powrotną stronę pamiętaj o zakupie kolejnej winiety).
 • Słowenia: 15 EUR / winieta na 7 dni lub 30 EUR / winieta na miesiąc. Uwaga: jeśli jedziesz na tydzień (pobyt np. sobota-sobota) to w drodze powrotnej Twoja winietka będzie nieważna (jest na 7 dni, a wracasz 8-go dnia).
 • Węgry - ok.13 EUR na 10 dni, ok. 18 EUR na miesiąc - Zakup on-line.
 • Słowacja - 10 EUR na 10 dni, 14 EUR na 30 dni - tylko zakup on-line. Takie e-winiety to dobre rozwiązanie. Nic nie musisz naklejać na szybę. Pamiętaj tylko, aby nie pomylić się w numerze rejestracyjnym auta – jeśli to zrobisz, winieta nie będzie ważna. W czasie kontroli, kamera skanuje Wasz nr rejestracyjny i sprawdza w systemie. Jeśli go nie znajdzie, dostaniecie do domu mandat.

Winietki możesz zakupić na lokalnych stacjach benzynowych w tych krajach, z wyjątkiem Słowacji i Węgier – winietki kupisz on-line. Odradzam zamawianie winietek przez pośredników w Polsce. Raz, ze doliczona zostaje prowizja, dwa, że w razie zmiany terminu wyjazdu pozostaniemy z winietkami, których nie będzie można zwrócić. Również na stacjach benzynowych w Polsce do winietek doliczana jest prowizja.

Na bramkach autostradowych w Chorwacji możesz płacić gotówką w euro lub kunach. Można tez zapłacić kartą – zwróć na to uwagę, bo często do bramek, w których można płacić tylko kartą, są osobne pasy do zjazdu i mniejsze kolejki.

Płatność gotówką w euro na bramkach jest warta rozważenia. Płacąc w euro, po całkiem korzystnym przeliczniku (latem 2019 r. było to 1 EUR = 7,35 HRK lub 7,30 – w zależności od bramki) otrzymasz resztę w kunach. W ten sposób można rozmienić np. banknot 50 EUR. Jest też możliwość zapłaty wyższym nominałem – 100 EUR. Zostaniesz spisany z dowodu i otrzymasz pokwitowanie wymiany waluty.

Wracamy do naszej matematyki wyższej i

podsumowujemy koszty podróży autem do Chorwacji:

1320 PLN + winiety Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja na 14 dni, czyli ok. 140 EUR = ok. 1900 PLN - tyle wydasz na dojazd, z uwzględnieniem opłat za autostrady.

Możesz wydać raczej mniej, niż więcej. Założyłam tutaj, że przejedziesz jedne z najdłuższych autostradowych odcinków.

Ale uwaga! jeśli wybierasz się na którąś z chorwackich wysp, będzie trzeba jeszcze zapłacić za przeprawy promowe. O tym piszę dalej.

Pewnie zauważyłeś, że wzięłam pod uwagę koszty wyjazdu na dwa tygodnie.

Tygodniowe wakacje przy długiej podróży samochodem to zdecydowanie za krótko.

Inaczej rzecz się ma, jeśli rozważysz podróż samolotem.

 • Samolotem do Chorwacji, czyli „tanie” linie lotnicze

Bezpośredni lot z Polski na chorwackie wybrzeże Adriatyku trwa 2 godziny.

Z Warszawy do Dubrownika i Splitu operuje PLL LOT.

Wizzair lata z Warszawy i z Katowic do Splitu.

Ryanair oferuje loty z Poznania i Krakowa do Zadaru.

Jeśli zaczniesz szukać lotów odpowiednio wcześniej i będziesz mieć nieco szczęścia, być może uda Ci się upolować w miarę tani bilet. Ale uwaga! Zawsze pamiętaj o opłacie za bagaż, która niejednokrotnie podwaja cenę biletu. Na wypad z bagażem podręcznym można sobie jak najbardziej pozwolić podróżując we dwoje. Przy rodzinie 5-osobowej nie wygląda to już tak optymalnie, choć oczywiście wszystko się da, jeśli mocno chcesz ?

Jak wcześniej wspomniałam, koszt podróży samochodem + wycieczki na miejscu, razem z opłatami na bramkach i za paliwo to ok. 2000 zł / 2 tygodnie.

Porównajmy ten koszt do cen biletów lotniczych.

Jeśli podróżujesz tak jak my, czyli w 5 osób, musiałabyś kupić bilety lotnicze w cenie 2000 PLN dla 5 osób – z bagażem (wzięłabym przynajmniej przynajmniej dwie rejestrowane walizki), choć na pewno nie takim, jaki mogłabyś wziąć do auta ? Zaznaczę, bo może tego nie wiesz, że dzieci powyżej 2 roku życia nie mają żadnych zniżek na bilety lotnicze.

Dodatkowo, przy podróży samolotem musisz się liczyć z kosztami transportu na miejscu. Jeśli Twoim celem jest okolica miasta z lotniskiem, do którego lecisz, kosztami które poniesiesz będzie transport z lotniska do hotelu + ewentualne wycieczki na miejscu.

Jeśli zaś planujesz jechać nieco dalej i więcej zwiedzać, musisz założyć w budżecie także koszt wynajęcia samochodu na miejscu (oczywiście większego niż najtańszy compact (+dodatkowa opłata za foteliki samochodowe), a także koszty paliwa.

Oczywiście, plusem jest skrócenie podróży do 2 godzin. To oczywiście sam lot. Dodaj do tego czas na odpowiednio wcześniejszy dojazd na lotnisko, odprawę, a także czas na przejazd z lotniska do Twojego miejsca docelowego.

Co spakować na wyjazd z dziećmi
Pobierz check-listy
 • Przeprawy promowe

Istotnym elementem Twojego urlopowego budżetu będą opłaty za przeprawy promowe, jeśli zamierzasz spędzić wakacje na którejś z chorwackich wysp.

Jadrolinija obsługuje kilkadziesiąt rejsów. Koszty przeprawy zależą od jej długości. Płaci się zawsze za auto + pasażerów nim podróżujących. Dzieci mają 50% zniżki.

I tak, przykładowe ceny:

 • Split – Korčula (Vela Luka) – 470 HRK za auto do 5 m. długości + 60 HRK / dorosły.
 • Split – Brač (Supetar) – 154 HRK / auto + 32 HRK / dorosły
 • Split – Hvar (Stari Grad) – 310 HRK / auto + 47 HRK / dorosły

Wszystkie ceny i rozkłady połączeń sprawdzisz na stronie Jadroliniji.
Na niektóre wyspy możesz dostać się mostem. Na wyspę Krk jest on płatny 35 HRK / 2 strony natomiast na Pag przejeżdżamy bezpłatnie.

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania - śródziemnomorskie inspiracje

2. Apartamenty, hotele i campingi w Chorwacji

Koszt noclegu to zasadnicza część naszego urlopowego budżetu.

W Chorwacji mamy do wyboru hotele o różnym standardzie i cenach, które potrafią być bardzo wysokie. Nie ustępują nawet tym najlepszym hotelom nadbałtyckim ? Jakie było moje ostatnie zdumienie, gdy otrzymałam ofertę tygodniowego wakacyjnego pobytu w jednym z topowych kołobrzeskich hoteli dla rodziny 2+3 w cenie jedynych 10.600 zł ze śniadaniami!

Najczęściej wybieranym rodzajem zakwaterowania przez rodziny są apartamenty prywatne lub campingi. Na temat campingów nie opowiem Ci zbyt dużo, bo sami odwiedziliśmy je tylko kilka razy, w celu plażowania lub skorzystania z oferty szkoły nurkowej. Niemniej jednak zazwyczaj są bardzo ładnie położone, mają dostęp do plaż, które bywają piaszczyste lub żwirowe. Duże campingi dysponują także basenami, placami zabaw i innymi atrakcjami dla dzieci, dlatego często są wybierane przez rodziny. Koszty takiego pobytu wcale nie muszą być niższe niż pobytu w apartamentach – wszystko więc zależy od tego, co lubisz oraz w jaki sposób i w jakim otoczeniu lubisz spędzać czas.

My od lat wybieramy apartamenty. Od kiedy jeździmy z dziećmi, trochę bardziej zwracamy uwagę na ich wyposażenie i położenie. Zależy nam, aby miały basen – to było ważne szczególnie gdy dzieci były zupełnie małe i kąpały się w brodziku, a także uczyły się pływać i nurkować. Apartamentów z basenem w dobrej cenie nie ma zbyt dużo, ale zawsze można coś znaleźć. Wszystko zależy od miejsca, w którym chcesz wypoczywać. Jak dotąd byliśmy cztery razy w apartamentach z basenem, które mogę Ci polecić: na wyspie Krk, na wyspie Pag, na Šolcie i na Korčuli.

widok na Adriatyk

Napisałam osobny artykuł o mojej metodzie wyszukiwania noclegów. Znajdziesz tam kilka moich rad, m.in. tę, że Booking nie jest jedyną formą wyszukiwania apartamentów. Co więcej, w Chorwacji bardzo wielu gospodarzy nie współpracuje z Bookingiem, gdyż pobiera on od nich spore prowizje. Dlatego warto szukać obiektów bezpośrednio, nawet poprzez Google Maps, jeśli mamy wstępnie wytypowane miejscowość lub region, do którego chcemy jechać.

Dobrze jest szukać obiektów z odpowiednim wyprzedzeniem. Wiem, że jest grono fanów jeżdżenia do Chorwacji „w ciemno”. Ja do nich nie należę. Jakoś nie wyobrażam sobie po 15 godzinach podróży, jeżdżenia po miejscowości w poszukiwaniu apartamentów. Ale co kto lubi.

Ceny apartamentów będą zależały więc od terminu, miejscowości, położenia względem morza / plaży, wyposażenia (ja np. zawsze szukam takiego ze zmywarką ?), basenu itp. Cena apartamentów, w których byliśmy wahały się w granicach 60 – 80 – 90 – 130 EUR / za dobę.

Jeśli nie zależy Ci na basenie, spokojnie znajdziesz ładny obiekt w granicach 50-70 EUR / za dobę. Mam na myśli tutaj mieszkanie dla 5 osób, w którym znajdują się dwie sypialnie, salon, aneks kuchenny, łazienka i balkon lub taras.

Podsumowując: koszty noclegów w apartamencie na 14 nocy: 70 EUR x 14 dni = ok. 4.200 PLN.


3. Jedzenie w Chorwacji, czyli mój ulubiony temat-rzeka

Ile kosztuje jedzenie w Chorwacji?

A ile kosztuje w Polsce? Wiesz? Odpowiesz mi? Drogo jest czy tanio?

- Noo… - powiesz – to zależy, co się kupuje, gdzie się kupuje, czy w restauracjach, czy w barach, czy może samemu się gotuje i z jakich składników…

Dokładnie tak samo rzecz się ma w Chorwacji, jak i zresztą w innych krajach ?

Są entuzjaści codziennego gotowania obiadów w apartamentach, są też foodies, dla których liczy się tylko lokalna kuchnia w najlepszym wydaniu.

My staramy się znaleźć gdzieś tam pośrodku. Na straganach kupujemy warzywa, z których przyrządzamy dania jednogarnkowe typu leczo, risotto czy inne kaszotto. Grillujemy kiełbaski i pieczemy ziemniaczki w dostępnych w prawie każdym apartamencie piecach i grillach.

Bardzo chętnie odwiedzamy pizzerie oraz konoby, czyli lokalne restauracje w bardziej swobodnym stylu. A czasem zdarzy nam się świętować imieniny córek w eleganckiej marinie. Mam więc przekrój cenowy praktycznie wszystkiego (no może poza typowymi fast-foodami, których unikam).

Ceny w sklepach, marketach, bazarkach i na straganach są porównywalne do tych w Polsce. Przykładowe, orientacyjne ceny:

 • chleb pszenny - 12 HRK
 • bułka pszenna - 4 HRK
 • arbuz - 10 HRK / 1 kg
 • piwo Karlovacko 0,5 l - 7,50 HRK
 • 10 jajek - 18 HRK
 • paczka sera żółtego w plasterkach - 20 HRK
 • twaróg 250 g - 20 HRK
 • keczup - 10 HRK
 • paczka makaronu - 6 HRK
 • jogurt - 8 HRK
 • mleko w kartonie 1 l - 6 HRK
 • kurczak na grill - 30 HRK / kg
warzywa ze straganu
Za te warzywa i owoce zapłaciłam na straganie ok. 70 HRK

Z kolei restauracje są drogie. Tak, powiedziałabym, że są bardzo drogie. Konoby mają ceny tzw. europejskie. W lokalach położonych w marinach jest najdrożej – na „dzień dobry” możesz dodać +30% do średnich cen.

Najdroższe dania to ryby rzadszych gatunków, ale to też najlepsze dania. To w Chorwacji moje dzieci rozsmakowały się w rybach, pieczonych na grillach lub w piecach. Świeże ryby przyrządzone w prosty i zdrowy sposób. Zapomnij o typowych nadbałtyckich smażalniach. Nad Adriatykiem ten typ lokalu gastronomicznego nie istnieje.

Przykładowe ceny w umiarkowanej cenowo konobie znajdziesz poniżej. Jeśli chcesz poczytać więcej o chorwackim jedzeniu, zobacz co moje dzieci lubią jeść w Chorwacji.

 • Porcja dalmatyński pršut – 45 HRK / 100 g (25 PLN)
 • Sałatka z ośmiornicą – 80 HRK (45 PLN)
 • Zupa rybna – 30 HRK (16 PLN)
 • Gnocci z sosem pomidorowym – 60 HRK (33 PLN)
 • Spaghetti bolognese – 70 HRK (38 PLN)
 • Penne z krewetkami – 90 HRK (50 PLN)
 • Czarne risotto – 80 HRK (45 PLN)
 • Smażone kalmary – 80 HRK (45 PLN)
 • Ryba kl. 1 – 460 HRK / kg (255 PLN)
 • Ryba kl. 2 – 280 HRK / kg (155 PLN)
 • Talerz rybny dla 2 osób – 300 HRK (166 PLN)
 • Kalmary grillowane – 320 HRK / 1 kg (177 PLN)
 • Krewetki grillowane – 390 HRK / 1 kg (216 PLN)
 • homar grillowany – 600 HRK / 1 kg (333 PLN)
 • Filet z kurczaka z grilla – 80 HRK (45 PLN)
 • Grillowana wołowina – 140 HRK (77 PLN)
 • ćevapčići z grilla z frytkami – 70 HRK (39 PLN)
 • Mięso spod peki – 250 HRK / 1 kg (139 PLN)
 • Ośmiornica spod peki – 240 HRK / 1 kg (133 PLN)
 • Frytki – 25 HRK (14 PLN)
 • Pizza margherita – 70 HRK (39 PLN)
 • Sałatka warzywna – 40 HRK (22 PLN)
 • Deser lodowy – 30 HRK (16 PLN)
 • Naleśniki – 30 HRK (16 PLN)
 • Wino stołowe – 80 HRK / 1 l (45 PLN)
 • Woda mineralna – 25 HRK / 0,75 l (14 PLN)
 • Piwo – 20 HRK / 0,33 l (11 PLN)
Jedzenie w Chorwacji - miecznik
pieczony miecznik z warzywami

4. Dodatkowe atrakcje – zwiedzanie, pamiątki, oliwa i wino

Jak na każdych wakacjach, tak i w Chorwacji możesz wydać wszystko, co masz ? Z dziećmi przychodzi to jeszcze łatwiej i szybciej.

• Bilety wstępu

Są pewne topowe atrakcje w Chorwacji, do których bilety kosztują niemało.
Jest też szereg ciekawych miejsc, mniej znanych, mniej zatłoczonych, do których również warto zajrzeć, za niewielką opłatą. Ceny biletów wstępu ulegają wahaniom sezonowym.

Poniżej podaję przykładowe ceny, które obowiązują w szczycie sezonu (czerwiec – wrzesień):

 • Park Narodowy Jezior Plitvickich – 250 HRK / dorosły, dzieci 7-12 lat – 120 HRK
 • Park Narodowy Krka - 200 HRK / dorosły, dzieci 7-18 – 120 HRK
 • Wejście na mury miejskie w Dubrowniku – 200 HRK, dzieci i młodzież do lat 18 – 50 HRK
 • Wjazd kolejką linową na wzgórze Srdj w Dubrowniku, w dwie strony - 170 HRK / dorosły, dziecko 4-12 lat – 60 HRK
 • Wejście na dzwonnicę w Zadarze – 30 HRK /os.
 • Gaj oliwny na Pagu – 20 HRK / os.
 • Zamek Veliki Tabor – 40 HRK / bilet rodzinny
 • Jaskinia Biserujka na Krk – 30 HRK / dorosły, dziecko 5-12 lat – 20 HRK

• Rejsy wycieczkowe

Praktycznie z każdego większego kurortu możesz wyruszyć na całodzienny rejs na sąsiednie wyspy lub np. rejs łodzią "prawie-podwodną".

Przykładowe ceny:

 • Całodzienna wycieczka łodzią z Vodic do Parku Narodowego Kornati, z lunchem – 350 HRK / dorosły, dzieci 4-12 lat – 175 HRK
 • 45-minutowy rejs łodzią semi-submarine Big Marlin – 100 HRK / dorosły, 60 HRK / dziecko
 • Całodzienna wycieczka łodzią z wyspy Hvar na wyspy Pakleni – 270 HRK

• Wino, lody i magnesy

Nie wiem, co tam jeszcze zamierzacie kupować? My przywozimy sobie zazwyczaj dobrą oliwę, lokalne wino, czy miód. Prawie codziennie chodzimy na lody, a dzieci na pamiątkę zawsze wybierają sobie jakieś nowe magnesy.

 • Butelka wina z lokalnej winiarni na płw. Peljesac – od 40 HRK do 100 HRK
 • Słoik miodu rozmarynowego z lokalnej pasieki na wyspie Šolta – 80 HRK za słoik 0,9 l
 • Butelka oliwy z tłoczni Blato na Korculi – 80 HRK / 1 l
 • Gałka lodów na deptaku w kurorcie – 8-12 HRK / gałka
 • Magnesy – od 15 do 30 HRK
ceny w Chorwacji
Bez lodów nie ma wakacji

5. Co zabrać do Chorwacji - euro czy kuny?

Kolejne z popularnych pytań – jaką walutę zabrać ze sobą?

Generalnie nie opłaca się kupować kun w polskich kantorach. Ale może akurat Twój kantor ma jakiś bardzo atrakcyjny kurs? Myślę jednak, że w sezonie wakacyjnym na niego nie natrafisz ?
Dobrym kursem nazywamy ten, w którym za 1 EUR otrzymamy ok. 7,30 HRK.

Na Istrii i w rejonie Kvarneru w wielu miejscach można płacić w euro i przelicznik kursowy oscyluje właśnie w tych granicach. Im dalej na południowy-wschód Chorwacji, w kierunku Dubrownika, euro przyjmowane jest mniej chętnie. Na niektórych sklepach nawet wywieszone są kartki „no euro”.

Euro możesz wymienić w kantorach, na poczcie i w bankach i wszędzie pobierane są prowizje (ok. 1,5%)

Możesz wypłacać pieniądze z bankomatu i prowizja będzie uzależniona od Twojego banku i konta, jakie posiadasz.

Wiele osób bardzo sobie chwali używanie kart wielowalutowych.

Większość restauracji i atrakcji turystycznych akceptuje karty kredytowe i płatnicze.


6. Ubezpieczenie turystyczne

Na koniec chcę wspomnieć o ubezpieczeniu od kosztów leczenia, czyli tzw. ubezpieczeniu turystycznym. Szczerze rekomenduję Ci zakupienie takiej polisy. Niezależnie od tego, czy bierzesz ze sobą kartę EKUZ, czy nie. Tutaj więcej o karcie EKUZ.

Sama dobrze wiesz, że gdy wyjeżdżasz z dziećmi, tzw. licho nie śpi. Nigdy nie wiesz, kiedy dziecko zachoruje, skręci kostkę, rozetnie łuk brwiowy albo stłucze nos. Niestety, wiele takich drobnych wypadków zdarza się na wakacjach – i oby tylko takich!

Gdy wykupisz polisę turystyczną, możesz korzystać bezpłatnie nie tylko z publicznej, ale także i prywatnej służby zdrowia lub np. z wizyty domowej lekarza.

Nigdy nie wyjeżdżam bez polisy i Tobie też to radzę. Tutaj przeczytasz więcej o polisach i na co zwrócić uwagę szukając najlepszej.

Polisa turystyczna, w zależności od sum ubezpieczeń (czyli na jaką kwotę towarzystwo pokryje m.in. koszty leczenia zagranicą i koszty transportu do kraju) kosztuje od ok. 4,5 PLN do 10 PLN za dzień od osoby.

Polisa turystyczna czy karta EKUZ


To jak jest w tej Chorwacji, drogo, czy tanio? Wiesz już?

A w Polsce jak jest? Drogo, czy tanio?

Odpowiedz mi w komentarzu ?


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania - śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Tu znajdziesz nocleg

Podobne wpisy

26 komentarzy

 1. Super post, dzięki! W pełni zgadzam się ze wszystkim, co opisałaś. Pojechaliśmy do Chorwacji w ubiegłym roku, po 14 latach przerwy, i przeżyliśmy szok. Nie byliśmy gotowi na takie wydatki. Obiad w restauracji (nie nadmiernie szykownej) to w przypadku 4osobowej rodziny wydatek rzędu 300 zł. W Polsce nie chodzimy do takich restauracji. Warto zatem wiedzieć na co i jak się przygotować. Bo uroki Chorwacji nadal są niezaprzeczalne:)

  1. Dziękuję! O to mi chodziło. W Chorwacji można spędzić fantastyczne wakacje, ale trzeba być przygotowanym na wydatki. To nie jest ten poziom cen, jaki pamiętamy sprzed 10-15 lat.

   1. Kapitalnie opisane co i jak. Konkret a nie brednie ludzi powielane nie wiadomo skąd.
    Wpadłem tutaj j bo na forum ludzie tak pisali o drozyznie w Polsce i ze tsni3j do Chorwacji, ze autenttcznie zaczalem szukać. I jest tak jak myslalem.
    Czy drogo czy tanio to sprawa indywidualna, ale drozej jak w Polsce.
    Kawal swietnej roboty duzo wyjaśniający. Mam pomysł być może na przyszłe lato na Chorwacje, bo tam nas akurat nie bylo jeszcze, wiec duzo skorzystam z waszego doświadczenia. Pozdrawiam!

 2. Waśnie wróciliśmy z Chorwacji i Czarnogóry łącznie 16 dni. Za cały pobyt dla naszej rodziny wyszło nam 10 500. Jechaliśmy autem spaliśmy w apartamentach z bookingu. Cześć z nich była z basenami. Byliśmy w plitwickich, na rafting, parasailingu. Jadaliśmy zamiennie taz w restauracji a raz sami gotowaliśmy. Pobyt bardzo udany jednak do Chorwacji już nie wrócę. Był to nasz trzeci wyjazd. Zobaczyliśmy co chcieliśmy ale za te cenę wole już inne regionu wybierać.

  1. Gosia dziękuję za Twoją opinię. Widzę, że mamy podobny sposób podróżowania i odczucia co do Chorwacji. Jakie macie plany na kolejne wakacje? My myślimy o zabraniu dzieci do Grecji lub na Cypr. Prawdopodobnie wyjdą te same pieniądze, co za wczasy w Chorwacji.

 3. Zgadzam się w 100 %, za dużo niższe pieniądze można można korzystać z uroków restauracji i barów, tyle tylko że widoki już nie te same.

 4. W samym Burgas jest super, to dobra baza wypadowa, dobry apartament na 2 tygodnie spokojnie można znaleźć poniżej 2 tyś, Burgas jest podobne do Sopotu, ale dużo spokojniejsze.

 5. Zgadzam się z przedmówcami. Byłam w Bułgarii na Złotych Piaskach i w Słonecznym Brzegu i jestem super zadowolona, córka również. Za wczasy all inclusive ( przelot samolotem) za 2 dorosłe osoby zapłaciłam 3050 zł / 7 dni . ( druga połowa sierpnia) Widokowo wiadomo, to nie to samo co Chorwacja, ale można super wypocząć, dobrze zjeść i super się bawić za niedużą kwotę.

 6. Kurcze super sprawa ten wpis, bo rozjaśnia brednie powielane przez wiele osób. Sam osobiscie nie byłem w Chorwacji, ale na zdrowy rozum, czyjeś gadanie ( głupie jak sie okazało) nie przemawiało do mnie, ze w Chorwacji jest taniej.
  Chorwacja jest duzo bardziej atrakcyjna niz polskie morze, wiec chocby już tego tytułu bedzie drożej, tak po prostu, podaż-popyt.
  A tu czarno na białym widać ze nie jest tanio, a już na pewno wyjazd do Chorwacji nie będzie tańszy niż wyjazd nad rodzimy Bałtyk.
  Nie wiem skąd ludzie biorą takie teorie. Sam fakt pokonania ok 3 tys km autem lub samolot powoduje niemałe koszty, a i na miejscu żywność tania nie jest. To czy dla kogos wydanie okreslonej sumy jest opłacalne, zeby zobaczyć Chorwacje, to juz kwestia indywidualna. Ale ceny i matematyka są raczej takie same dla wszystkich.

  1. Dziękuję za komentarz. Ceny w Polskich kurortach też nie są niskie, ale na pewno nie można oczekiwać, że w Chorwacji będzie taniej. Na pewno będzie cieplej, będzie inne morze, inne krajobrazy, inne widoki. Nie wiadomo, czy teraz, po wirusie, Chorwaci trochę nie zejdą z cen, by zachęcić niezdecydowanych na przyjazd… ? Poza tym pojęcia “tanio” i “drogo” dla każdego znaczą coś innego i lepiej po prostu wziąć pod uwagę konkretne ceny produktów i samemu stwierdzić, czy to jest dla mnie drogie, czy tanie. Pozdrawiam serdecznie!

 7. Świetny tekst, zgadzam się ze wszystkim, jeżdżę do Chorwacji od 2019 prawie co roku. Kiedyś w okresie lepszych cen jeździliśmy na dwa tygodnie. Każdy tydzień w innym miejscu. Od kilku lat kiedy ceny oszalały jeździmy na dwutygodniowe wakacje gdzieś indziej ale że Chorwację kocham to jedziemy na tydzień. Jest bardzo drogo, ale wybieramy apartamenty blisko plaży, jadamy w restauracjach i nie pizzę, raczej ryby, owoce morza, raz zamówiliśmy steki z okazji moich imienin – 480 kun z napojami. Ale nie mam już małych dzieci, więc jedziemy we dwoje, co nie zmienia faktu że tydzień w Chorwacji jest droższy niż dwa tygodnie w Albanii ( byliśmy w zeszłym roku) w Albanii jedzenie jest przepyszne i bardzo tanie, polecam

  1. Dziękuję za komentarz. Widzę, że mamy bardzo podobne odczucia, co do cen i pięknego krajobrazu Chorwacji. Ciekawa jestem, czy ten sezon, inny niż wszystkie dotychczasowe, coś zmieni. Pozdrawiam serdecznie!

 8. Chętnie się też odniosę do tego artykułu, bo właśnie wróciłam z Chorwacji (rodzina 2+1 – 10 nocy na miejscu). Moje odczucia są podobne – Chorwacja nadal jest droga, a jedzenie “na mieście” wręcz bardzo drogie. W tym roku dodatkowo całą podróż znacznie podrażały ceny paliw. Byliśmy w północnej Chorwacji w miejscowości Ribarica, naprzeciw wyspy Pag. W okolicznych miejscowościach tylko niewielkie sklepiki z bardzo zawyżonymi cenami nastawionymi na turystów. My nastawialiśmy się na sporo własnego gotowania i dużo zaoszczędziliśmy kupując w Lidlach, ale tylko wtedy, gdy były po drodze (specjalnie jechać by się nie opłacało, bo to ok. 40-50 km ), np. w Gospic w drodze do Jezior Plitvickich czy w okolicach Zadaru. Podam przykład masła – w okolicznych sklepikach cena za kostkę 200 g ok. 30 zł, a w Lidlu 12 zł! To dopiero przebicie! Rybny obiad w Zadarze kosztował nas ok. 300 zł za 3 osoby i to wyszukałam jedną z tańszych konob.

 9. No to teraz już nie wiem co z tą Chorwacją. Nigdy nie byliśmy- bratowa namawia żebyśmy w tym roku pojechali razem z nimi ( jeżdżą już tam od dobrych kilkunastu lat) zobaczyć jak tam fajnie.My jesteśmy rodziną pięcioosobową mąż nie bardzo chce jechać bo twierdzi że nas to drogo wykosztuje. Jak do tej pory jeździliśmy nad nasz Bałtyk. No więc teraz to już nie wiem ile wykosztowałby nas tygodniowy urlop w Chorwacji , czy żeczywiście drogo 😔

  1. W ubiegłym roku ceny w Chorwacji podskoczyły bardzo do góry. W tym roku, z uwagi na wejście do strefy Euro, pewnie będzie dla nas jeszcze nieco drożej. Niestety, przy większej rodzinie taki wyjazd to spory wydatek. Choć oczywiście można starać się ograniczać koszty rezerwując tańsze noclegi (najlepiej z dużym wyprzedzeniem – np. teraz) no i na miejscu wybierać przyrządzanie własnych posiłków z produktów zakupionych na straganie, zamiast codziennych obiadów w restauracji. Za to widoki i piękne morze oraz masa ciekawych zabytków – bezcenne 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.