Co spakować na wyjazd z dziećmi?
|||

Co spakować? Letni wyjazd samochodem z dziećmi: Europa

Pamiętam dobrze te czasy, kiedy spakowana w podręczny bagaż wyjeżdżałam na dwutygodniową podróż sama, z mężem lub z przyjaciółkami. Starannie ułożone ubrania, buty i kosmetyki, lektura, a w walizce jeszcze sporo miejsca na podróżne pamiątki i zakupy.

Podróżowanie z dziećmi to zupełnie inna historia. Inaczej spędzamy czas, w inny sposób zwiedzamy i poznajemy, więcej się bawimy. To także zupełnie inne doświadczenie, jeśli chodzi o kwestie pakowania się na wyjazd.

Pamiętam też dobrze ten czas, kiedy po raz pierwszy stanęłam przed zadaniem spakowania półrocznych bliźniaczek na tygodniowy wyjazd na ferie zimowe. I pamiętam dobrze ten bagażnik w naszym kombiaku, który ledwo się domknął.

Mam też przed oczami bagażnik naszego kolejnego auta, którym był mini-van: wypchany po dach. Wyjeżdżałam z dwuletnimi dziećmi na miesiąc nad Bałtyk i wydawało mi się, że zabrałam pół domu i wszystko jest niezbędne.

Widzę to jak dziś, kiedy na którymś z austriackich parkingów, w deszczu, w niedzielę przed 5 rano, wyciągamy wszystkie bagaże z samochodu na chodnik po to, aby znaleźć klucz do wymiany koła, bo pękła nam opona.

co spakować na wyjazd z dziećmi do Chorwacji - SilverMint
co spakować na wyjazd z dziećmi do Chorwacji?

Z czasem będzie coraz łatwiej

Na całe szczęście mogę stwierdzić, że liczba bagaży zmniejsza się wraz z wiekiem dzieci, nawet, jeśli dzieci przybywa 😉 Po pierwsze dlatego, że starsze dzieci mimo wszystko nie wymagają tak wielu podróżnych gadżetów. A po drugie, człowiek nauczony własnym doświadczeniem, wie, bez czego może obejść się podczas wyjazdu, a czego absolutnie nie może zapomnieć.

W tym roku po raz czwarty wybieramy się całą rodziną (3 dzieci w wieku 6-9 lat) na wakacje do Chorwacji. Mamy za sobą też kilka długich podróży z dzieciakami na narty do Austrii, a także niezliczoną ilość weekendowych wypadów po całej Polsce.

Za każdym razem przygotowywałam listy przedmiotów do zabrania, a przez kolejne lata aktualizowałam je - dopisywałam niezbędne, skreślałam nieprzydatne.

Postanowiłam udostępnić Ci moje listy - może w ten sposób pomogę Ci ogarnąć przedwyjazdowy chaos i ułatwię pakowanie?

Ponieważ zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów, zacznę od listy przydatnej na letnie podróże samochodem w Europie.

Polisa turystyczna czy karta EKUZ
Niezbędne dokumenty

Co spakować na wyjazd z dziećmi? Samochodem po Europie

 • Zakładam, że podróżujecie własnym autem i będziecie nocować w apartamentach z własnym wyżywieniem.
 • Jeśli planujecie nocleg np. na campingu na pewno będziesz musiała dołożyć do bagażu kilka dodatkowych przedmiotów, których na moich listach nie ma.
 • Korzystając z moich list zawsze możesz je modyfikować - wykreślić przedmioty, które dla Waszej rodziny nie będą konieczne, a dopisać inne, bez których nie możecie się obejść.
 • Liczba walizek / toreb. U nas wygląda to tak, że każdy członek rodziny ma swoją walizkę / torbę i zajmuje się jej pakowaniem. Oczywiście, nadzoruję pakowanie rzeczy dzieci – w szczególności jeśli chodzi o ubrania. Natomiast jest kilka akcesoriów, które dzieci pakują samodzielnie i pilnują, by ich nie zapomnieć.
 • Dzieci też tworzą swoje listy rzeczy do spakowania. Zanim nauczyły się pisać, rysowały przedmioty, które trzeba zabrać.
 • Do jednej dużej torby pakuję większe rzeczy takie jak: ręczniki, cienkie kurtki, kosmetyczkę i apteczkę oraz akcesoria kuchenne.
 • Wszystkie buty pakuję do osobnej torby.
 • Walizki i torby podpisuję – będzie wiadomo, co gdzie znajdziemy, a czym np. nie wolno rzucać. Mamy taką torbę, na której kiedyś napisałam „Uwaga jajka”. Marker był permanentny i teraz już zawsze uważamy na tę torbę przy pakowaniu do samochodu ?
 • Jeśli planujecie nocleg po drodze, spakuj do jednej torby wszystko to, czego będziecie potrzebować na 1 nocleg: kosmetyczka, piżama, bielizna i czyste ubranie na kolejny dzień. Tę torbę zabierzecie do hotelu i unikniecie przekopywania bagaży.

Wyjazdowe check-listy

Aby łatwiej było ogarnąć przedwyjazdowy chaos, rzeczy do zabrania pogrupowałam na kategorie:

 • Ubrania i buty
 • Przydatne akcesoria
 • Apteczka
 • Kosmetyczka
 • Dokumenty
 • Ważne drobiazgi
 • Dzieci pakują same
 • Akcesoria dla niemowląt i małych dzieci
 • Bagaż podręczny – dzieci
 • Bagaż podręczny – ogólny
 • Kuchnia / lodówka turystyczna / torba termiczna
 • Jest też check-lista „Przed wyjściem”. To takie czynności, o których warto pamiętać przed wyjściem z domu, szczególnie, gdy wyjeżdżamy na dłużej, niż kilka dni.
Co spakować na wyjazd z dziećmi?
Check-listy do pobrania

Wszystkie listy możesz ściągnąć na telefon lub komputer postaci plików w formacie .pdf i wydrukować albo przechowywać na dysku. Zapisałam je w jednym miejscu, czyli BIBLIOTECE SILVERMINT, do której możesz uzyskać dostęp (czyli hasło) zapisując się tutaj:

Jeśli jesteś na etapie planowania waszych wakacji i szukasz ciekawego miejsca na wyjazd, przeczytaj o naszych wyjazdach z dziećmi do Chorwacji:

Tutaj zebrałam też wskazówki dojazdowe, mapki, ceny autostrad, winietek, paliwa, promów itp.

A także kilka porad o tym, jak szukam noclegów.

Możesz też przejrzeć szczegółowe informacje na temat karty EKUZ i ubezpieczenia turystycznego.

Albo wrócić do strony głównej i przejrzeć pozostałe ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy w Polsce i Europie. 

Jeśli masz jakieś ciekawe rady dotyczące pakowania się na wyjazd z dziećmi lub uważasz, że czegoś brakuje na moich listach, zostaw komentarz! Bardzo mnie on ucieszy.


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania - śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Wyszukiwarka noclegów

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.