Gdzie nocować i co zwiedzić w drodze do i z Chorwacji
Chcę Ci polecić miejsca, w których możesz zatrzymać się na nocleg w drodze do Chorwacji.
My podróżujemy z Wrocławia autostradą przez Czechy, Austrię i Słowenię (tutaj możesz zobaczyć szczegółowo rozpisaną podróż, z kosztami i mapą).
Rozłożenie podróży na dwa dni do dobry pomysł, szczególnie w przypadku, gdy:
- jedziesz z dziećmi, które niezbyt dobrze znoszą podróż. Musicie robić częste przystanki i podróż się wydłuża (zobacz mój poradnik: Jak przetrwać podróż autem z dziećmi)
- jedzie tylko jeden kierowca
- masz ograniczenie czasowe np. w postaci promu, który odchodzi o 17.30 (jak w naszym przypadku podróży na Korčulę) i chcesz mieć zapas czasowy
- lubisz zwiedzanie i ładne widoki
W czeskich klimatach Mikulova
Bardzo popularnym miejscem na przystanek z noclegiem na taj trasie jest czeski Mikulov. To miejsce, które wypada mniej więcej w połowie drogi z południa Polski nad Adriatyk. Dawne przejście graniczne i niegdysiejsza strefa wolnocłowa. Nad miasteczkiem góruje zamek, widziany z drogi.
Przez Mikulov przejeżdżaliśmy dziesiątki razy, ale nigdy nie zatrzymywaliśmy się tutaj. Błąd! Wystarczy zjechać z głównej drogi do centrum, żeby zobaczyć, jakie urocze jest to miasteczko.
Nawet jeśli nie zatrzymujesz się tutaj na nocleg, warto zrobić tutaj dłuższy przystanek na rozprostowanie kości podczas spaceru po zamkowym dziedzińcu i otaczających go uliczkach. Są tutaj knajpki, a także pensjonaty, wśród których na pewno znajdziesz coś ciekawego.
My jednak wybraliśmy nocleg jeszcze nieco dalej. Autostradą przejechaliśmy Austrię i Słowenię, a zatrzymaliśmy się w Krapinie. Już w Chorwacji, tuż za granicą ze Słowenią.
Chorwacja poza trasą
Bardziej autentyczny region, mało turystów, codzienne życie – tak określiłabym Krapinę i region Zagorje.
Późnym wieczorem docieramy do apartamentów Gorana Potockiego w Krapinie. Dopiero rano zobaczyliśmy, jak ładnie położony jest na wzgórzu, otoczony sadem i uprawą winorośli. Pan Goran z pewnością poczęstuje Was swoimi wyrobami – winem i orzeszkami w miodzie. Polecam ten niedrogi nocleg w mieszkaniu składającym się z dwóch sypialni i aneksu kuchennego. Żeby go zarezerwować możesz napisać do Gorana bezpośrednio, albo sprawdzić jego ofertę na bookingu.
W okolicy zwiedziliśmy średniowieczny zamek Veliki Tabor (bilet rodzinny 40 HRK). Średniowieczny zamek położony jest na wzgórzu, z którego mamy piękne widoki na okolicę. Po zamku dzieci mogą biegać bez skrępowania, możemy wchodzić do wszystkich pomieszczeń, spacerować krużgankami na trzech kondygnacjach. Bardzo sympatyczne miejsce. Dzieci mówią, że ten zamek pasowałby do komiksu o "Kajku i Kokoszu".
Niedźwiedzie mają się dobrze
Bardzo ciekawym miejscem na przystanek w drodze nad Adriatyk jest Kuterevo. Szczególnie dla dzieci! To wioska w górach Velebitu, gdzie w niedźwiedzim schronisku możecie z bliska zaobserwować te zwierzęta. Z autostrady należy zjechać zjazdem Otočac i przejechać jakieś 30 km wąskimi drogami. Więcej o naszej wizycie przeczytasz w artykule: Chcesz spotkać niedźwiedzie?.
Plitvickie Jeziora
Krapina to także dobre miejsce na nocleg, jeśli Twoim celem w Chorwacji są np. okolice Szybenika, a po drodze chcesz zobaczyć Park Narodowy Plitvickie Jeziora.
Jeżeli wyjedziesz rano, w ciągu 2,5 godziny dotrzesz autostradą do parku. Jeśli dysponujesz czasem ok. 6 godzin na zwiedzenie parku (czyli nie spieszysz się na żaden popołudniowy prom) możesz zwiedzić park i wieczorem dotrzeć na wybrzeże.
A powrót przez Węgry
W drodze powrotnej wybraliśmy trasę przez Węgry z noclegiem nad Balatonem.
Na przystanek po drodze polecam Ci także Węgry - nad Balatonem albo też Słowenię - zobacz mój wpis o Alpach Julijskich.
Tu znajdziesz nocleg
Więcej o kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj.
Jeśli masz jakieś fajne miejsca do polecenia na nocleg na trasie do Chorwacji, koniecznie daj znać w komentarzu!
Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?
Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.