VW Sharan
||

Dojazd do Chorwacji – nasze trasy, koszty, wskazówki

Ile trwa podróż do Chorwacji, dlaczego tak długo i kiedy w końcu będziemy?

Generalnie rzecz biorąc, czeka nas ok. 12-16 godzin jazdy, w zależności, jakie miejsce w Chorwacji wybierzemy. Piszę o podróży z południa Polski, a konkretnie z Wrocławia.

trasa do Chorwacji
Droga na południe, na szybie wiadome ślady

Podróż oczywiście trwa odpowiednio dłużej, jeśli zaplanujemy po drodze więcej przerw. Robimy przerwy mniej więcej co ok. 4 godziny, na ok. 30 minut.  Zatrzymujemy się na tankowanie, zakup winietek, rozprostowanie kości (zabawa w berka) i przewietrzenie auta, mały piknik i oczywiście zmianę kierowców (oboje z mężem prowadzimy na zmianę – no może ja jadę nieco krócej).

Ponadto, należy doliczyć czas na ewentualne korki (m.in.. przed bramkami na autostradzie w Chorwacji) oraz na granicy chorwackiej. Pamiętamy, że Chorwacja należy do Unii Europejskiej, ale nie jest w strefie Schengen. Dlatego przeprowadzana jest kontrola dokumentów – idzie szybko i płynnie, ale jednak przy ruchu weekendowym i tzw. zmianie turnusu można postać nieco w kolejce…

W czasie podróży

My raczej omijamy duże punkty postoju przy autostradach. Często zjeżdżamy gdzieś do bliskiej miejscowości. Dzięki temu mamy sporą szansę na tańsze paliwo, brak kolejek do kasy i do WC (kluczowa sprawa!).

Jedzonko na drogę

Na podróż szykuję dla nas kawę do termosów, kanapki (to jedna z wyjątkowych sytuacji, kiedy uwzględniam wszystkie preferencje smakowe – “dla mnie bez szynki, dla mnie bez sera, ja z musztardą, ja tylko z samym masłem, dla mnie z ogórkiem, ja proszę ze wszystkim!“) oraz małe przekąski: jabłka, batoniki zbożowe, kabanosy, deserki owocowe w tubkach i zapas wody mineralnej w małych butelkach filtrujących, z dziubkiem.

Moje dzieci zazwyczaj zaczynają konsumpcję prowiantu jakieś 200 metrów od domu. Każda ma swój mały plecak z jedzeniem na drogę i potrzebnymi rzeczami. Indywidualnie planują sobie i dyskutują o tym, która co i kiedy ma w planie zjeść. W trakcie takiej długiej podróży pozwalamy dzieciakom na jedzenie w samochodzie – to jeden ze sposobów na to, by mniej im się nudziło. Jakie mamy inne sposoby na nudę w aucie – zobacz wpis (w przygotowaniu).

W dzień, czy na noc?

Preferujemy wyjazd we wczesnych godzinach rannych. Dzień wcześniej wieczorem pakujemy wszystkie rzeczy do auta i szykujemy kanapki. Rano zabieramy tylko rzeczy osobiste, kawę i ruszamy w drogę.

Dzięki temu do celu docieramy po południu lub pod wieczór. Kolację jemy już na miejscu.

Chorwacja widok z drogi na morze
Widoki przez szybę – cel podróży jest blisko!

Jeśli jedzie jeden kierowca, moim zdaniem konieczny jest nocleg po drodze. Podróż jest naprawdę męcząca. Szczególnie jakoś ta powrotna bardziej nam się dłuży (może dlatego, że nie możemy zebrać się do wczesnorannego wyjazdu). Warto zaplanować ten nocleg. Po takiej długiej podróży konieczny jest odpoczynek – dzień, dwa na dojście do siebie.


Mam kilka sposobów na to

jak przetrwać długą podróż autem z dziećmi?

Wszystkie pomysły wypisałam w darmowym poradniku do pobrania z z Biblioteki SilveMint.

Jak przetrwać podróż z dziećmi


Nasze sprawdzone trasy Wrocław – Chorwacja

Którędy jechać? Ile kosztują winietki i gdzie je kupić?

Winietki na autostradę (Czechy, Austria, Słowenia) kupujemy na stacjach benzynowych po drodze. Wiem, że można kupić je także w Polsce (np. na niektórych stacjach benzynowych oraz on-line), ale są doliczane do tych opłat prowizje – wysokie! Przystanek na zakup winietki jest i tak jednym z naszych planowych przystanków.

W Chorwacji opłaty pobierane są na bramkach, podobnie jak w Polsce. Na bramkach można płacić w EUR. Kurs jest korzystny, a resztę otrzymujemy w kunach.

Wszystkie ceny winietek oraz opłaty za konkretne odcinki autostrad w Chorwacji znajdziesz w opisach tras poniżej.

Koszty paliwa

Koszty paliwa, jak wiadomo powszechnie, są mocno zmienne. Gdy piszę ten tekst w styczniu 2019 przedstawiają się następująco. Aktualne ceny paliw możesz sprawdzić na portalu fuel-preces-europe.info – ale pamiętaj – to ceny uśrednione i zawsze mogą być różnice między poszczególnymi sieciami stacji oraz w zależności od ich lokalizacji. Na autostradzie paliwo zawsze jest droższe o ok. 0,5 PLN / litr.

  • Polska: Pb 95 – 4,75 PLN / l; ON – 5,05 PLN / l
  • Czechy: Pb 95 – 30 CZK / l; ON – 32 CZK / l
  • Austria: Pb 95 – 1,15 EUR / l; ON – 1,2 EUR / l
  • Słowenia: Pb 95 – 1,20 EUR / l; ON – 1,30 EUR / l
  • Chorwacja: Pb 95 – 8,700 HRK; ON – 8,900 HRK / l

Jak widać, poza Polską najtaniej paliwo można zatankować w Austrii. I tak się składa, że mniej więcej w połowie drogi, za Wiedniem, robimy postój na tankowanie do pełna. W Chorwacji paliwo jest aktualnie najdroższe.

Jak dojechać do Chorwacji?

Kliknij na wybrany link i przejdź do opisów i mapek tras:

1. Wrocław – Linardici (Wyspa Krk, Chorwacja), 1062 km, ok. 11 godzin
2. Wrocław – Povljana (Wyspa Pag, Chorwacja), 1176 km, ok. 12 godzin
3. Wrocław – Maslinica (Wyspa Šolta, Chorwacja), 1314 km, ok. 15 godzin

4. Wrocław – Potirna (Wyspa Korcula, Chorwacja)


Jeśli rozważasz nocleg po drodze, polecam Ci mój wpis o tym,

gdzie nocować i co zwiedzić w drodze do Chorwacji?

A także wariant trasy przez Węgry, z noclegiem nad Balatonem.

Więcej o kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj.


Gdzie do Chorwacji z dziećmi?

Zapraszam Cię do lektury innych moich wpisów o Chorwacji:


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania – śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania – pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.