wodospad, Krka
|

Chorwacja z dziećmi: Park Narodowy Krka

Jeśli wypoczywacie w okolicach Szybenika, zróbcie sobie z dziećmi całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Krka. To jeden z tych chorwackich “must-visit”. My wybraliśmy się tam podczas naszych wakacji na wyspie Pag.

Krka – perełka w odcieniach turkusu

Zobaczycie tutaj rzekę Krka o pięknym odcieniu turkusu. Płynie ona kanionem i tworzy wspaniałe kaskady – wodospady, z których największy i najbardziej znany to Skradinski Buk. Bryza od wodospadu i dużo cienia da Wam wytchnienie od upalnych dni plażowania.

Park jest stosunkowo łatwo dostępny (dojazd częściowo autostradą). Dobrze oznakowana droga doprowadzi Was do miejscowości Skradin, gdzie zostawicie auto na jednym z parkingów. Tutaj znajdują się kasy biletowe oraz informacja – dostępne są mapki i bezpłatne mini-przewodniki, także w języku polskim.

Bilety wstępu nie są tanie. W szczycie sezonu 2019 (czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu) kosztują 200 HRK (ok. 120 PLN) od osoby dorosłej, za to dzieci do 7 roku życia nie płacą za bilet. Starsze dzieci (7-18 lat) płacą 120 HRK (ok. 70 PLN). W tej cenie zawarty jest rejs stateczkiem w górę rzeki do wodospadu Skradinski Buk i z powrotem.

W wodach wodospadu można się kąpać, dlatego warto wziąć stroje kąpielowe i buty. Dno jest bardzo śliskie i niepewne, dlatego nie radzę Wam puszczać dzieci samych. Na początku lata może zdarzyć się też, że z uwagi na wysoki stan wody kąpiel nie będzie możliwa.

Dopisano w styczniu 2020: Od 2021 nie będzie już można kąpać się przy wodospadzie Skradinski Buk. I chyba dobrze. Bardzo tłoczne miejsce i niezbyt bezpieczne. A poza tym – w końcu to park narodowy!

Za to spacer w górę wodospadu jest idealny dla dzieci. Częściowo pokonujemy trasę po drewnianych pomostach. Dla dzieciaków to doskonała okazja do podziwiania przyrody, obserwacji ryb, żab, zaskrońców, kolorowych ważek

Jeśli Wasze pociechy lubią smartfony i nie mogą bez nich obyć się na wakacjach, możecie im ściągnąć aplikację Krka Kids. 15 zadań do rozwiązania podczas wycieczki trasą edukacyjną i nagroda na koniec. Dostępna jest także w języku polskim.

Pięknie, lecz tłoczno

Jedna ważna uwaga. Park Krka jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków i mnóstwo tutaj turystów. Spodziewaj się kolejki do kasy i kolejki na stateczek wycieczkowy. My odwiedziliśmy park w czerwcu i było w nim sporo ludzi, ale mimo wszystko można było spokojnie go zwiedzić. Wiem jednak z innych relacji, że w lipcu i w sierpniu park odwiedzają prawdziwe tłumy. W związku z tym mają być wprowadzone dzienne ograniczenia w liczbie turystów wpuszczanych do parku. Najlepiej zasięgnąć aktualnej informacji u źródła.

Jeśli masz świeże wiadomości na ten temat, napisz o tym w komentarzu.

wodospad Skradinski Buk
Skradinski Buk
wodospad, Krka
PN Krka
dzieci w Parku Narodowym Krka
na szlaku
dzieci w parku narodowym Krka
obserwacje przyrody
dziecko obserwuje przyrodę
Park Narodowy Krka
ważka - Park Narodowy Krka
Świtezianka dziewica
ryby, Park Narodowy Krka
Pełno tu ryb!

Więcej o kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj.


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania – śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania – pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Dziękujmy za cenny i czytelny artykuł, Jak Bóg pozwoli jutro się wybierzemy :)(patrząc na godzinę – można powiedzieć, że dzisiaj…) 🙂
    Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.