kiedy jechać na urlop z dziećmi
||

Wrocław – Wyspa Krk: trasa z mapą i kosztami autostrad

Wrocław - Linardici (Wyspa Krk, Chorwacja), 1062 km, ok. 11 godzin

Nasza trasa:

Wrocław -> Autostrada A4 węzeł Sośnica -> Autostrada A1 Ostrava -> Brno -> Mikulov -> Autostrada A5 Wiedeń -> Autostrada A9 Graz -> Autostrada A4 Maribor ->  Autostrada A2 (Trakoscan) - Autostrada A1 (Zagrzeb) - Autostrada A6 (Ostrovica) -  Most na Wyspę Krk - Linardici

Ile kosztują winietki i gdzie je kupić?

Na mapie zaznaczyłam naszą sprawdzoną trasę.

Winietki na autostradę (Czechy, Austria, Słowenia) kupujemy na stacjach benzynowych po drodze. Wiem, że można kupić je także w Polsce (np. na niektórych stacjach benzynowych oraz on-line), ale są doliczane do tych opłat prowizje - wysokie! Przystanek na zakup winietki jest i tak jednym z naszych planowych przystanków.

W Chorwacji opłaty pobierane są na bramkach, podobnie jak w Polsce. Można płacić w euro, natomiast resztę otrzymamy w kunach. Kurs jest korzystny.

Koszty autostrad - trasa na Krk

Szacunkowe opłaty za autostrady na tej trasie (styczeń 2019):

 • Polska: 16,20 PLN
 • Czechy: 310 CZK / winietka 10 dni lub 440 CZK (ok. 75 PLN - winietka 30 dni; taką kupujemy przy wyjeździe na 14 dni). Mandat za brak winiety - 5000 CZK, ok. 820 PLN.
 • Austria: 9,20 EUR / winieta na 10 dni (jeśli jedziesz na dwa tygodnie, w powrotną stronę pamiętaj o zakupie kolejnej winiety). Mandat za brak winiety - od 300 EUR nawet do 3.500 EUR....
 • Słowenia: 15 EUR / winieta na 7 dni lub 30 EUR / winieta na miesiąc. Mandat za brak winiety 300-600 EUR. Uwaga: jeśli jedziesz na tydzień (pobyt np. sobota-sobota) to w drodze powrotnej Twoja winietka będzie nieważna (jest na 7 dni, a wracasz 8-go dnia).
 • Chorwacja: opłata na bramkach - w sumie za przejechanie zaznaczonego na powyższej mapce odcinka: 194 HRK (ok. 110 PLN). Na bramkach można płacić kartą lub w Euro (resztę otrzymamy w kunach).
 • Opłata za przejazd mostem na Krk: 35 HRK (ok. 20 PLN) - płacimy od razu za wjazd i wyjazd, dzięki temu w drodze powrotnej nie stoimy już w kolejce. Aktualizacja: od 2020 roku przejazd mostem jest bezpłatny.

Szczegółowe ceny za autostrady możesz wyliczyć w kalkulatorze opłat drogowych w portalu tollfee.eu. Tam możesz wpisać konkretne węzły autostradowe i otrzymasz dokładną wycenę kosztów.

Koszty paliwa

Koszty paliwa, jak wiadomo powszechnie, są mocno zmienne. Gdy piszę ten tekst w styczniu 2019 przedstawiają się następująco.

 • Polska: Pb 95 - 4,75 PLN / l; ON - 5,05 PLN / l
 • Czechy: Pb 95 - 30 CZK / l; ON - 32 CZK / l
 • Austria: Pb 95 - 1,15 EUR / l; ON - 1,2 EUR / l
 • Słowenia: Pb 95 - 1,20 EUR / l; ON - 1,30 EUR / l
 • Chorwacja: Pb 95 - 8,700 HRK; ON - 8,900 HRK / l

Aktualne ceny paliw możesz sprawdzić na portalu fuel-preces-europe.info - ale pamiętaj - to ceny uśrednione i zawsze mogą być różnice między poszczególnymi sieciami stacji oraz w zależności od ich lokalizacji. Na autostradzie paliwo zawsze jest droższe o ok. 0,5 PLN / litr.

Jak widać, poza Polską najtaniej paliwo można zatankować w Austrii. I tak się składa, że mniej więcej w połowie drogi, za Wiedniem, robimy postój na tankowanie do pełna. W Chorwacji paliwo jest aktualnie najdroższe.


O wyspie Krk pisałam także tutaj:

Zielona wyspa Krk - noclegi w apartamentach z basenem

Co zobaczyć na Krk?

Kiedy jechać do Chorwacji?


Więcej o kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania - śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000 Instagram - Makuch2000[/captio

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.