Jak dotrzeć na Korculę
|

Korčula – jak dojechać? Sprawdzone trasy i koszty

Mamy naszą sprawdzoną trasę z Wrocławia nad Adriatyk. Wiedzie ona przez Czechy, Austrię, Słowenię do Chorwacji:

Wrocław -> Autostrada A4 węzeł Sośnica -> Autostrada A1 Ostrava -> Brno -> Mikulov -> Autostrada A5 Wiedeń -> Autostrada A9 Graz -> Autostrada A4 Maribor ->  Autostrada A2 (Trakoscan) - Autostrada A1 (Zagrzeb) - Autostrada A1 (Dugopolje / Split) – Split.

Z Wrocławia do Splitu jest ok. 1300 km.

Promem na Korčulę ze Splitu

Na Korčulę (port w Vela Luka) możemy dostać się promem ze Splitu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to stosunkowo długa przeprawa (3 godziny), a prom ten wypływa ze Splitu tylko dwa razy dziennie. Latem 2019 były to godziny: 10.15 i 17.30.

Trzeba więc tak zaplanować podróż, aby dojechać na czas do portu w Splicie i zdążyć kupić bilety (koszt: samochód osobowy 470 HRK, osoba dorosła 60 HRK, dziecko 3-12 lat 40 HRK).


Trasy alternatywne

Alternatywy dojazdu na samą wyspę są dwie, ale to dłuższe drogi.

Wariant 1

 • Dojazd do Ploče (to ostatnie miejsce, do którego dociera chorwacka autostrada)
 • Przeprawa z Ploče promem na półwysep Pelješac do portu w Trpanj (ok. 1 h, koszt: auto 138 HRK, dorosły 32 HRK, dziecko do 12 lat 16 HRK). Prom ten w sezonie letnim (lipiec i sierpień 2019) odpływa kilka razy dziennie, ostatni o godz. 20.50 – upewnij się jednak na stronie Jadroliniji, czy nie nastąpiły jakieś zmiany!)
 • Następnie przeprawiamy się promem z Orebiča do miejscowości Domince na Korculi (20 minut, promy kursują często i ostatni w sezonie letnim 2019 odpływał o godz. 00.30 (koszt auto 76 HRK, dorosły 16 HRK, dziecko 8 HRK). Również w tym przypadku sprawdź na stronie Jadroliniji godziny kursowania. W czerwcu np. nie kursowało połączenie o 0.30, a do Trpanja z Ploce ostatni prom odpływał o godz. 18.30.
 • Jest to wariant dłuższy od wariantu podstawowego (do Splitu) o ok. 150 km.

Wariant 2

 • Wjazd od strony lądu na półwysep Pelješac i przeprawa z Orebiča do miejscowości Domince na Korculi.
 • Jest to wariant dłuższy o ok. 230 km.
 • Musisz pamiętać, że w tym wariancie trasy przejeżdżasz przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Możesz stracić trochę czasu na przejściu granicznym. Oprócz dowodów osobistych, aby wjechać samochodem do Bośni i Hercegowiny niezbędna jest Zielona Karta, czyli potwierdzenie Twojego ubezpieczenia OC. Załatwisz ją w Polsce, u swojego ubezpieczyciela, od ręki. Bezpłatnie lub za kilkanaście złotych. Zielona Karta nie zawsze jest sprawdzana na granicy, ale jej wykupienie jest w Twoim interesie! W przypadku kolizji unikniesz odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody. Zieloną Kartę możesz też wykupić na przejściu granicznym wjeżdżając do BiH – koszt ok. 40 EUR.

Nocleg po drodze

Podróż na Korčulę jest długa i męcząca, rozważ więc, czy nie rozłożyć jej na dwa dni i przenocować po drodze.

Mimo że zazwyczaj pokonywaliśmy trasę do Chorwacji na raz (na wyspę Krk, na Pag czy na Soltę), to w przypadku Korčuli zdecydowaliśmy się na nocleg po drodze. Nie musieliśmy martwić się o to, czy zdążymy na prom ze Splitu o 17.30, a poza tym zobaczyliśmy po drodze kilka ciekawych miejsc. Alternatywą może być trasa przez Węgry, z noclegiem nad Balatonem.

Opłaty autostradowe i koszty paliwa na trasie do Chorwacji

 • Winietki na autostradę (Czechy, Austria, Słowenia) kupujemy na stacjach benzynowych po drodze. Wiem, że można kupić je także w Polsce (np. na niektórych stacjach benzynowych oraz on-line), ale są doliczane do tych opłat prowizje - wysokie! Przystanek na zakup winietki jest i tak jednym z naszych planowych przystanków.
 • W Chorwacji opłaty pobierane są na bramkach, podobnie jak w Polsce.

Szacunkowe opłaty za autostrady na tej trasie (lato 2019):

 • Polska: 16,20 PLN
 • Czechy: 310 CZK / winietka 10 dni lub 440 CZK (ok. 75 PLN - winietka 30 dni; taką kupujemy przy wyjeździe na 14 dni). Mandat za brak winiety - 5000 CZK, ok. 820 PLN.
 • Austria: 9,20 EUR / winieta na 10 dni (jeśli jedziesz na dwa tygodnie, w powrotną stronę pamiętaj o zakupie kolejnej winiety). Mandat za brak winiety - od 300 EUR nawet do 3.500 EUR....
 • Słowenia: 15 EUR / winieta na 7 dni lub 30 EUR / winieta na miesiąc. Mandat za brak winiety 300-600 EUR. Uwaga: jeśli jedziesz na tydzień (pobyt np. sobota-sobota) to w drodze powrotnej Twoja winietka będzie nieważna (jest na 7 dni, a wracasz 8-go dnia).
 • Chorwacja: opłata na bramkach. Przykładowo, za przejechanie odcinka Zagrzeb – Ploce (ok. 480 km) zapłacisz (za samochód osobowy) ok. 35 EUR. Na bramkach można płacić kartą lub w Euro (resztę otrzymamy w HRK).

Koszty paliwa (lato 2019)

Koszty paliwa, jak wiadomo powszechnie, są mocno zmienne. Aktualne ceny paliw w poszczególnych krajach możesz sprawdzić na portalu fuel-preces-europe.info ale pamiętaj, że to ceny uśrednione. Zawsze mogą być różnice między poszczególnymi sieciami stacji oraz w zależności od ich lokalizacji.

Z naszych doświadczeń z podróży na trasie do Chorwacji wynika, że:

 • najdroższe paliwo aktualnie jest w Chorwacji. Tutaj też różnice między cenami paliw na stacjach przy autostradzie i w kurortach są najmniejsze. Najtaniej tankowaliśmy na stacji sieci INA na wyspie Korcula (co przeczy obiegowej opinii, że na wyspie jest najdrożej), gdzie litr eurodiesel kosztował 9,57 HRK (1,24 EUR)
 • najtańsze paliwo zatankowaliśmy w Austrii (1,16 EUR / litr eurodiesel) – i to jest reguła, która nam się sprawdza na wyjazdach. W Austrii różnica między cenami paliwa na stacjach benzynowych przy autostradzie, a stacjami w miejscowościach, jest największa i naprawdę spora. Na 60-litrowym baku może ona wynieść nawet 100 PLN.

A teraz zapraszam Cię do wpisu o naszych wakacjach na Korculi.

Więcej o kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj.


Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania - śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania - pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Iwona, z tego, co się orientuję, komunikacja publiczna na wyspie jest dośc ograniczona – autobusy kursują tylko wzdłuż wyspy, pomiędzy głównymi miejscowościami – z Kroculi do Vela Luki. Do Prizby pewnie nic nie dojezdza. Najsensowniej chyba byłoby wynająć taksówkę, albo np. dogadac się z gospodarzem z Prizby, u którego wynajmujecie nocleg. Możesz też zapytać w lokalnej informacji turystycznej, może będa mogli znaleźć jakieś korzystne rozwiązanie: https://tzvelaluka.hr/ wyślij maila / fb lub tel. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.