Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
|||

Pomysł na city break: Zadar na długi weekend. Gdzie nocować, gdzie zjeść i co zobaczyć w Zadarze?

Szukasz pomysłu na jesienny city break? Zadar jest warty rozważenia. Gdy ustają letnie upały, przyjemnie jest spędzić czas w tym nadmorskim mieście, pełnym zabytków, restauracji i punktów widokowych. Pogoda sprzyja zazwyczaj do końca października. To dobry pomysł na przedłużenie sobie wakacji i spędzenie weekendu w Zadarze. Jeśli do weekendu dodamy jeszcze 1-2 dni – także i w okolicach Zadaru, które obfitują w piękne miejsca – mamy gotowy plan na mini wakacje wiosną lub jesienią. Zadar i okolica to świetna chorwacka alternatywa dla zatłoczonego i zdecydowanie droższego Dubrownika!

Zadar to świetny pomysł na wiosenny lub jesienny city-break. I te zachody słońca!

Zadar na weekend

Połączenia lotnicze z Zadarem oferują z Polski tanie linie lotnicze i przy odrobinie szczęścia bilet można nabyć w naprawdę korzystnej cenie. Sprawdź niżej w wyszukiwarce interesujące Cię daty – najlepiej przeszukać cały miesiąc i wybrać daty z najkorzystniejszymi połączeniami:

Zadar – gdzie nocować?

Zadar nie jest dużym miastem, a jego serce stanowi cypel, na którym zlokalizowane jest stare miasto i najważniejsze zabytki miasta. To tam najlepiej szukać miejsca na nocleg i tam zresztą skupia się oferta hoteli i apartamentów do wynajęcia.

Zwróciłam uwagę na bardzo przyjemną lokalizację tych dwóch obiektów – zaraz przy morzu / promenadzie, blisko do ścisłego centrum, restauracji i ciekawych miejsc. Jeden z tych apartamentów jest niewielki, dobry dla pary, natomiast ten drugi obiekt sprawdzi się dla rodziny lub przyjaciół.

Sprawdź tutaj: Little Cosy Appartment (super lokalizacja i cena)

Sprawdź tutaj: Lux Zadar Appartment (widok na morze i jeden z najpiękniejszych budynków w Zadarze!)

 

Poznaj historię i współczesność Zadaru

W Zadarze, którego historia sięga IV wieku p.n.e znajdziesz pozostałości starożytne, bizantyjskie, romańskie, weneckie, a także z czasów monarchii austriackiej, której region był częścią do I Wojny Światowej. Wielkie wojny nie oszczędzały portowego miasta. Bombardowania alianckie u schyłku II Wojny Światowej zniszczyły aż 80% tkanki miejskiej Zadaru! Poważnych zniszczeń miasto doznało także podczas wojny domowej w Jugosławii w latach 90-tych.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Zakamarki starego miasta

To dlatego dziś spacerując po starym mieście widzimy mieszankę starego z nowym. Między stare domy stoją wciśnięte szeregi powojennych kamienic. Trochę przypomina mi to Wrocław, oczywiście na mniejszą skalę, ale widzę w tych miastach pewne wspólne cechy.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
A może objechać okolicę na rowerze?

Co zobaczyć w Zadarze? Mury miejskie na liście UNESCO

Na szczęście masywne, stare forteczne mury, biegnące wzdłuż wschodniego wybrzeża, zachowały się prawie w całości. Powstawały w ramach systemu umocnień w XV-XVII wieku, gdy Zadar był miastem-fortecą Republiki Weneckiej, a głównym zagrożeniem dla miasta były najazdy Turków. Wraz z pięcioma bramami i najpiękniejszą z nich Bramą Lądową z 1543 roku, będącą wybitnym przykładem architektury renesansowej, w 2017 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Brama Lądowa w Zadarze

Forum Romanum w Zadarze

Na polecenie cesarza Oktawiana Augusta rozpoczęto budowę rzymskiego forum, którego pozostałości możemy dziś oglądać w jednym z najbardziej popularnych miejsc w Zadarze. Plac otoczony był kolumnami, znajdowała się tutaj także świątynia ku czci rzymskich bogów, z której zachowały się fragmenty schodów. Poważnym zniszczeniom to miejsce uległo w VI wieku n. e., kiedy to doszło do silnego trzęsienia ziemi.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Forum Romanum w Zadarze

Po pozostałościach forum możemy spacerować, a po spacerze warto wstąpić do Muzeum Archeologicznego, w którym oprócz licznych starożytnych artefaktów, zobaczymy makietę forum, dzięki której będziemy mogli wyobrazić sobie wygląd tego miejsca w przeszłości.

dzieci na ruinach forum romanum w Zadarze
Zadar, Forum Romanum

Pozostałość forum w postaci rzymskiego słupa stoi także na pl. Petra Zoranića. To dwa filary świątyni, która w przeszłości znajdowała się na forum, a w 1729 roku została ustawiona w swoim nowym – obecnym miejscu.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Słup z rzymskich kolumn

Co zobaczyć w Zadarze? Kościół św. Donata

W IX wieku powstała świątynia w kształcie rotundy, będąca dziś najczęściej fotografowanym i uwiecznianym na wszelkich grafikach z Zadaru, symbolem miasta. Powstawała na miejscu zniszczonego rzymskiego forum i stąd warto zwrócić uwagę na liczne spolia, czyli elementy dawne wykorzystywane w nowym budownictwie. Bardzo często we wczesnych budowlach bizantyjskich, a nawet romańskich wykorzystywane były antyczne kolumny. Tak jest i w przypadku świątyni wybudowanej z polecenia zadarskiego biskupa Donata. Rzymskie kolumny dobrze widoczne są w murach zewnętrznych, a także we wnętrzu, do którego w całości przeniesiono dwie. Warto wejść do środka (bilet wstępu niedrogi) i zobaczyć wnętrze tej budowli. Nie zachowały się elementy dawnego wyposażenia, a miejsce pełni rolę sali koncertowej.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Symbol Zadaru – romański kościół św. Donata i wieża katedry

Ten największy przedromański budynek w całej Chorwacji jest doskonałym i bardzo ważnym w Europie przykładem stylu w architekturze zwanego renesansem karolińskim. Wraz z wieżą, dzwonnicą sąsiadującej z rotundą katedry, stanowi charakterystyczny zadarski widok, który i Ty na pewno chętnie uwiecznisz na zdjęciu.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Koniecznie zajrzyj do wnętrza kościoła św. Donata i zobacz liczne spolia

Katedra i dzwonnica w Zadarze

Katedra pw. św. Anastazji, z charakterystyczną dzwonnicą, z znajduje się tuż przy Forum Romanum i kościele św. Donata. Piękna romańska fasada, a we wnętrzu pozostałości XIII-wiecznych malowideł, sarkofag z IX wieku i relikwie świętej Anastazji oraz gotyckie stalle. Kościół oczekuje na wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Katedra w Zadarze, jej wnętrza i podziemia

Wysoka dzwonnica katedry to doskonały punkt widokowy na miasto i okolicę. Warto pokonać 183 schody ażurowej konstrukcji by móc podziwiać te widoki.

Zadar, widok z dzwonnicy
Widok z dzwonnicy, Zadar

Spacer promenadą Riva

Riva, czyli nadmorski bulwar Obala Kralja Petra Krešimira IV to ulubione miejsce spacerowe turystów i mieszkańców Zadaru. Pod koniec XIX wieku mury miejskie w tej części miasta wyburzono i wzdłuż wybrzeża powstał szereg reprezentacyjnych budynków. Dziś niestety niewiele z nich przetrwało – w większości zostały zniszczone w czasie II Wojny Światowej. Pozostałością jest budynek Uniwersytetu Zadarskiego, który pięknie się prezentuje i daje wyobrażenie, jak sto lat temu wyglądała zabudowa tej części miasta.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Przedwojenna zabudowa Rivyreprodukcja dawnej pocztówki
Morskie Organy

Morskie Organy to dość ciekawa konstrukcja. Na początku ich “muzyka” sprawia wrażenie pojedynczych, chaotycznych dźwięków, ale powiem szczerze, że po pewnym czasie ma działanie hipnotyzujące! Wystarczy ułożyć się wygodnie na schodku, plecak położyć pod głowę, przymknąć oczy i wsłuchiwać się w morskie opowieści. Popołudniowa drzemka gwarantowana 😉

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Morskie Organy
Zachody słońca w Zadarze

Zadarskie zachody słońca należą do tych kultowych. Obserwowanie ich z Rivy, z Morskich Organów, czy bardziej ustronnego miejsca należy do jednych z tych przyjemności, na którą koniecznie trzeba się skusić będąc w Zadarze.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Zadarskie zachody słońca

Śliskie kamienie, którymi wybrukowana jest Kalelarga, czyli “szeroka ulica” będąca głównym deptakiem Zadaru, przypominają o weneckiej przeszłości miasta. Wzdłuż deptaku ciągną się powojenne i współczesne budynki, ale przed wojną były to historyczne kamienice, wśród nich wiele okazałych.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Wypolerowane przez historię kamienie uliczek starego miasta

Gdzie zjeść w Zadarze?

Spośród kilku restauracji, które odwiedziliśmy w Zadarze, najbardziej do gusty przypadły nam dwie: Restoran Bruschetta i Konoba Stomorica. Kuchnia adriatycka – ryby, owoce morza, risotto, makarony.

Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Konoba Stomorica
Co zobaczyć w Zadarze blog Skarby z podróży
Restoran Bruschetta

Zadar i okolice – co zobaczyć w pobliżu Zadaru?

Z Zadaru można wybrać się na okoliczne wyspy. To przede wszystkim Pag, słynący z paskich koronek, które trafiły na listę UNESCO oraz z soli, będącej w przeszłości podstawą handlu i rozwoju gospodarczego Zadaru. Pag ma niezwykły, wręcz księżycowy krajobraz i jest nazywany najbardziej słoneczną wyspą Chorwacji. Mieliśmy okazję spędzić tam nasz dwutygodniowy urlop, więc po więcej wrażeń, zdjęć i ciekawych miejsc na wyspie zapraszam do wpisu: Pag – najbardziej słoneczna z wysp.

skalista wyspa Pag
Widok na Pag

Po drodze warto zahaczyć o Nin, z przedromańskim kościołem św. Krzyża z 800 roku! To dawna siedziba biskupstwa, miejsce koronacji królów, najstarsze chorwackie miasto królewskie. Dziś niewiele po nim zostało. Obok kościoła stoi posąg św. Grzegorza z Ninu. biskupa i obrońcy języka słowiańskiego.

Nin dla turystów dzisiaj to przede wszystkim piaszczyste laguny, zatoczki z płyciznami, na których ćwiczą kitesurferzy oraz tłumnie przybywają rodziny z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że te ładnie wyglądający na zdjęciach piasek to w rzeczywistości takie piaszczyste błotko. Solanki Ninu to także obszar cenny pod względem ornitologicznym, Występują to liczne gatunki ptaków, a w okresie jesienno-zimowym możemy także zaobserwować tutaj flamingi.

Przedromański kościół w Ninie będący najmniejszą katedrą na świecie

Parki Narodowe

Z Zadaru można wybrać się na rejs stateczkiem do morskiego Parku Narodowego Kornati. Około 80 km samochodem mamy do Parku Narodowego Krka, a około 50 km – do Parku Narodowego Paklenica, pięknego miejsca w górach Velebitu.

wodospad Skradinski Buk
Skradinski Buk, Park Narodowy Krka
Park Narodowy Paklenica Chorwacja miejsce, któe musisz zobaczyć. Skarby z podróży blog
Park Narodowy Paklenica

30 kilometrów z Zadaru jest do kanionu rzeki Zrmanja – niezwykle widokowego miejsca, przypominającego miniaturę Wielkiego Kanionu. Można podziwiać go z łatwo dostępnego punktu widokowego, lub popłynąć rzeką.

Skarby z podróży Chorwacja Kanion rzeki Zrmanja
Kanion rzeki Zrmanja

Gdzie zaplanować wakacje w Chorwacji?

Zobacz listę moich wpisów z podróży do Chorwacji, którą zwiedzamy z dziećmi od kilku lat (kliknij tutaj)

Pomysły na city break w Europie


Nieoczywisty Dolny Śląsk

Uwielbiam podróże po ciekawych miejscach w Europie, ale miejscem, które kocham najbardziej, jest Dolny Śląsk. Wpisy o mojej krainie zajmują najwięcej miejsca na tym blogu. Stworzyłam też inspirujące przewodniki z nieoczywistymi i mniej znanymi miejscami na Dolnym Śląsku. Jeśli też uwielbiasz odkrywać ten region, zobacz, czy to publikacje dla Ciebie.

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik

Zapisz się na newsletter i odbierz kolorowanki z chorwackimi widokami!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.