SilverMint blog pałac Żmigród na starych pocztówkach
||

Jesienne fotospacery: Pałac Żmigród na starych pocztówkach

Żmigród. Ruiny pałacu Hatzefldów oraz otaczający je park to miejsce wręcz idealne na jesienny spacer. Właściwie to o każdej porze roku jest tu przyjemnie – kwitnące rododendrony w maju, latem pnące róże na pergoli i malwy, mnóstwo zieleni… Wszystko to pięknie wygląda na tle zrewitalizowanych ruin pałacu. Często wpadam tu na spacery i pewnie jestem mało wiarygodna, bo za każdym razem piszę to samo: w maju twierdzę “wiosna jest najlepsza – przyjeżdżajcie tu!”, potem w lipcu piszę – “zobaczcie na te malwy, no jest najpiękniej!”. A potem przychodzi październik i stwierdzam, że jednak jesienna odsłona to jest właśnie to… Czekaj, czekaj, przyjdzie styczeń, spadnie śnieg i przykryje białym puchem stare mury, to pogadamy…

SilverMimnt blog jesień w Żmigrodzie
Jesień w Żmigrodzie

Musisz więc to sama ocenić i zdecydować, czy jesteś bardziej jesieniarą, czy jednak wios-niarą (?), a żeby móc to stwierdzić, trzeba sprawdzić na własne oczy. Zapraszam więc na krótki jesienny fotospacer po żmigrodzkim parku. Na spacer zabieram stare pocztówki, na których widać pałac w czasach swojej świetności.

Pałac w Żmigrodzie – dawniej i dziś

O historii pałacu Hatzfeldów pisałam już w poprzednim artykule, który możesz przeczytać tutaj. To dobre miejsce na zwiedzanie z dziećmi – ruiny są zabezpieczone, na górne poziomy można wejść po drewnianych platformach. Zrewitalizowane ruiny tego, co pozostało po pałacu, stanowią dla mnie doskonały przykład i wzór, jak można zaopiekować się pozostałościami przeszłości i opowiedzieć historię miejsca.

SilverMint blog Pałac Żmigród na starej pocztówce
Co pozostało po reprezentacyjnym skrzydle pałacu?
Gdyby drzewa mogły opowiadać…

Główne, reprezentacyjne skrzydło pałacu zostało doszczętnie zniszczone. Dziś jego ślady wyznacza drewniana pergola. Stary dąb – pomnik przyrody, rosnący na przeciw dawnego wyjścia na ogród, jest świadkiem historii. Widział pałac w czasie swojej świetności, widział też jego upadek… Zawsze zatrzymuję się na dłuższą chwilę przy tym drzewie.

SilverMint blog pałac Żmigród na starych pocztówkach
Pałac Żmigród – pod starym dębem
Maszt przetrwał

Kolejną pozostałością z dawnych czasów, która przetrwała do dziś, jest stalowy maszt flagowy. Żeliwny maszt wykonany został bez użycia nitów, w połowie XIX wieku. Do Żmigrodu przyjechał pociągiem, transportowany w całości.

SilverMint blog Pałac Żmigród na starej pocztówce
Zabytkowy żeliwny maszt flagowy
Oranżeria pałacowa

Niestety pałacowa oranżeria nie doczekała się jeszcze zaopiekowania. Stoi nieco na uboczu i sprawia wrażenie, jakby za chwilę miała runąć do przyległego stawku. Mam nadzieję, że i ona zostanie zrewitalizowana w niedalekiej przyszłości.

SilverMint blog Pałac Żmigród na starej pocztówce
Pałacowa oranżeria
Kolorowe bluszcze

Pałacowe mury porastają wszędobylskie winobluszcze – trójklapowy i pięciolistkowy. To, co one wyprawiają jesienią to wystarczający powód, by pospacerować po parku i zrobić dziesiątki zdjęć.

SilverMimnt blog jesień w Żmigrodzie
Jesień w Żmigrodzie

Dolny Śląsk jesienią

Pałac Żmigród to tylko jedna z propozycji na jesienne wycieczki po Dolnym Śląsku. Więcej pomysłów (z bluszczem w tle, a jakże!) znajdziesz tutaj:

10 jesiennych wycieczek po Dolnym Śląsku

SilverMint blog jesien na Skałkach Lądeckich
Dolny Śląsk jesienią

Jesienne spacery po Wrocławiu!

SilverMint blog Wrocław jesienne spacery
Wrocław – jesienne spacery

Zobacz mój profil na Instagramie – Skarby z podróży by makuch2000!

Makuch2000 na Instagramie
Makuch2000 na Instagramie


Nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodniki

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Zobacz moje przewodniki po nieoczywistych miejscach na Dolnym Śląsku

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.