Szlak przez wiadukty Gór Sowich kolej Sowiogórska zębata blog skarby z podróży
||

Szlak przez wiadukty Gór Sowich – trasą dawnej kolei zębatej. Mapa i wskazówki praktyczne

Szlak przez wiadukty Gór Sowich – trasa dawnej kolei zębatej w Górach Sowich to łatwa, edukacyjna i wyjątkowo ciekawa propozycja na wycieczkę dla całej rodziny. Szlak mało znany i rzadko uczęszczany – w przeciwieństwie do tego na Wielką Sowę, czy Kalenicę. To wyjątkowo ciekawe miejsce w Górach Sowich, a przejście po wysokich wiaduktach pozostaje na długo w pamięci. Zobacz mój krótki film ze szlaku.

Przejście trasy zajmie około 2 godzin. Można więc w tym dniu zaplanować zwiedzanie Twierdzy Srebrnogórskiej, lub mniej popularnego Fortu Spitzberg-Ostróg, który leży tuż przy szlaku.

Można też po drodze zaplanować zwiedzanie niezwykłego zabytku techniki, jakim jest Młyn Hilberta w Dzierżoniowie. Miłośnicy ruin i zapomnianych pałaców z pewnością będą chcieli zobaczyć ten w Dobrocinie.


Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Setki nieoczywistych miejscówek i pomysłów na Twoją kolejną dolnośląską wyprawę – sprawdź!

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodniki interaktywne

Dawna kolej zębata w Górach Sowich i co po niej zostało?

Szlak, którym przejdziemy, prowadzi fragmentem dawnego torowiska tzw. Kolei Sowiogórskiej. Kolej Sowiogórska powstała w 1902 roku i funkcjonowała przez 30 lat. Łączyła kopalnie Nowej Rudy z zakładami włókienniczymi w Pieszycach, Bielawie i Dzierżoniowie, ale także wykorzystywana była do celów turystycznych.

Trasę kolei poprowadzono przez górskie tereny, które wymagały zastosowania szyny zębatej na najbardziej stromym odcinku, wykucia 4 skalnych wąwozów, a także wybudowania dwóch wysokich na ponad 20 metrów wiaduktów.

Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży
Szlak przez wiadukty Gór Sowich

Wagony pasażerskie miały szerokie, panoramiczne okna i przejażdżka była modną atrakcją turystyczną!

Była to jedyna kolej zębata na Śląsku. Niestety kryzys gospodarczy lat 30-stych doprowadził do zawieszenia ruchu pociągów, a w 1933 roku kolej została rozebrana.


Nietuzinkowe noclegi na Dolnym Śląsku

Zobacz mój wybór – ponad 50 dolnośląskich domów i domków na Twój kolejny pobyt na Dolnym Śląsku

SilverMint Dolnoślaskie domy i domki przewodnik po obiektach noclegowych
Dolnośląskie domy i domki – przewodnik po obiektach noclegowych

Szlak przez wiadukty Gór Sowich – jak dojechać i skąd rozpocząć wycieczkę?

To, co pozostało po Kolei Sowiogórskiej, to dwa imponujące wiadukty, wąwozy i nasypy oraz miejsce po dawnej stacji “Srebrna Góra – Twierdza”.

Śladem dawnego torowiska poprowadzono ścieżkę edukacyjną “Zębata”. Było to już jakiś czas temu i niestety tablice informacyjne są już zniszczone i wyblakłe. Ścieżka jest oznakowana kwadracikiem biało-zielonym, a w niektórych fragmentach pokrywa się ze szlakiem turystycznym i rowerowym. Mam nadzieję, że w niedługim czasie tablice zostaną odnowione i będą mogły przybliżać turystom ciekawostki z poszczególnych odcinków szlaku.

Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży Wiadukt Żdanowski
Wiadukt Żdanowski

Wycieczkę można zacząć ze Żdanowa lub ze Srebrnej Góry. Jeśli wybierzesz Żdanów, możesz zostawić auto przy polnej drodze, którą biegnie szlak zielony, a jeśli chcesz zacząć ze Srebrnej Góry, zaparkuj na parkingu przy twierdzy.

Mapa turystyczna: szlak przez wiadukty Gór Sowich trasą dawnej kolei zębatej

Na tej mapie zaznaczyłam trasę do przejścia, a poniżej podpisałam kolejne punkty:

  1. Startujemy ze Żdanowa i szlakiem zielonym ruszamy w stronę wiaduktu. Wchodzimy na Wiadukt Żdanowski.
    Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży Wiadukt Żdanowski
    Wiadukt Żdanowski

    2.) Z wiaduktu nie schodzimy w dół, tylko kierujemy się znakami zielonymi. Po chwili dochodzimy do skalnych wąwozów – możemy przejść dołem wąwozu lub ścieżką na górze nasypu. Zwracamy uwagę na flisz, czyli warstwowo ułożone partie skał budujących Góry Sowie. Szlak łączy się ze znakami niebieskimi.

      Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży trasa dawnego torowiska
      Skalne wąwozy

      3.) Przed Wiaduktem Srebrnogórskim znaki zielone i niebieskie skręcają ostro w prawo, a my wchodzimy ścieżką na Wiadukt Srebrnogórski.

      4.) UWAGA! Wiadukt Srebrnogórski jest bezpieczny do przejścia, ale nie ma żadnych barierek. Obowiązkowo należy zachować zdrowy rozsądek, trzymać dzieci za ręce, psy na smyczy i nie zbliżać się do krawędzi wiaduktu.

        Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży Wiadukt Srebrnogórski
        Wiadukt Srebrnogórski
        Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży Wiadukt  Srebrnogórski
        Wiadukt Srebrnogórski

        5.) Dalej ścieżka doprowadzi nas aż do miejsca, gdzie kiedyś znajdowała się stacja kolejowa “Srebrna Góra – Twierdza”, a nad wąwozem przewieszony jest stary most.

          Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży wiszący most
          Miejsce dawnej stacji Srebrna Góra – Twierdza

          6.) Wracamy. Wybieramy tę samą drogę, którą przyszliśmy, albo ruszamy wzdłuż szosy czerwonym szlakiem, by odbić na wysokości Wiaduktu Srebrnogórskiego i przejść nim z powrotem do skrzyżowania ze szlakami zielonym i niebieskim.

          7.) Szlakiem zielonym/niebieskim wspinamy się do Fortu Ostróg. Jeśli nie zamierzamy zwiedzać fortu, w pewnym momencie musimy odbić w leśną drogę (miejsce zaznaczone na mapie), która doprowadzi nas do punktu widokowego “Nad Pawlikiem”.

            Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży
            Punkt widokowy Nad Pawlikiem

            8.) Stąd zakosami schodzimy w dół. Droga doprowadzi nas z powrotem do Wiaduktu Żdanowskiego, pod którym przejdziemy. Możemy odpocząć pod wiatą lub nawet zrobić sobie mały piknik – jest miejsce na ognisko.

              Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży
              I z powrotem pod Wiaduktem Żdanowskim

              Szlakiem dawnej kolei zębatej – gdzie zjeść, gdzie przenocować w Górach Sowich?

              W Srebrnej Górze zatrzymaliśmy się na obiad w miejscu sławnym z kotletów schabowych 😉 Rzeczywiście, był to obiad godny strudzonego wędrowca. Schabowy wielki jak Twierdza jest daniem popisowym i jeśli lubisz kotlety, z pewnością spodoba Ci się to miejsce. Mowa o karczmie “Micha i Chmiel” w Srebrnej Górze.

              Szlak przez wiadukty Gór Sowich Kolej Sowiogórska zębata trasa blog Skarby z Podróży
              Micha i Chmiel

              Od 2023 roku w Twierdzy Srebrnogórskiej dostępne są noclegi. W zrewitalizowanych pomieszczeniach Donżona, najwyżej położonej części Twierdzy, powstał hostel z restauracją. Zajmuje dawne izby żołnierskie z bardzo klimatycznymi wnętrzami. Wygląda to naprawdę świetnie – sprawdź tutaj więcej info i ceny.

              Mam jeszcze jedno ciekawe miejsce na nocleg i pyszne jedzenie. Zatrzymaliśmy się w nim na weekend jakiś czas temu i zauroczyło mnie klimatem starego pensjonatu i bardzo dobrymi daniami w restauracji – to Sowia Dolina w Kamionkach. Piękne miejsce i latem działa zewnętrzny basen! Dobre miejsce na rodzinny wypad w Góry Sowie i baza wypadowa do wszystkich ciekawych miejsc w tej okolicy.

              Poznaj Mój Nieoczywisty Dolny Śląsk

              Podobne wpisy

              Dodaj komentarz

              Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

              Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.