SilverMint blog Wrocław Leśnica zamek zima
|||

Wrocław i okolice zimą. Górki na sanki, spacery, ładne miejsca

Tegoroczna zima ma mało wspólnego z tymi dotychczasowymi. Jeden termin ferii dla wszystkich województw. Zamknięte stoki narciarskie i obiekty noclegowe. Tłumy ludzi na saneczkach i na szlakach w górach. Człowiek naprawdę momentami nie wiedział, co zrobić? Jechać, nie jechać? Gdzie pójść z dziećmi znużonymi lekcjami on-line, chcącymi odpocząć, aktywnie zaczerpnąć powietrza...

Jeździmy trochę w góry na spacery mniej uczęszczanymi szlakami i na sanki, ale jednodniowe wycieczki zimą, gdy dzień jest krótki, noclegu nie ma i trzeba wracać do domu o zmierzchu, nie są tak do końca przyjemne. Powroty do domu naszą "ulubioną" drogą krajową nr 8, którą jadą wszyscy z południa Dolnego Śląska do Wrocławia... A raczej nie jadą, tylko stoją w długim korku lub przesuwają się w żółwim tempie za sznurem chlapiących tirów, potrafią zmęczyć.

Klasyczne atrakcje zimowego Wrocławia, jak lodowiska, czy warsztaty prowadzone przez różne muzea, w tym roku nie miały racji bytu, więc tak naprawdę jedyne, co pozostało, to spacery. Na szczęście zima nam dopisała i sypnęła śniegiem nawet na wrocławskie dachy i parki. Potem przymroziła i została z nami na jakieś... 3 dni?

Wnet wszystkie górki i góreczki zaroiły się od spragnionych saneczkowania dzieci, a na trawnikach stanęły rzędy bałwanów.

SilverMint blog Wrocław Leśnica zamek zima
Wrocław - zamek i park w Leśnicy

W tym wpisie podam Ci kilka pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi zimą we Wrocławiu. Czy będzie jeszcze śnieg w mieście, czy nie - z poniższej listy na pewno coś wybierzesz.

Wrocław - górki saneczkowe

Oto górki, które warto sprawdzić, gdy we Wrocławiu przyprószy. Oczywiście nie licz, że gdzieś będziecie sami - wszystkie górki są oblegane, wszak zima we Wrocławiu trwa 3 dni.

 • Górka Skarbowców
 • przy placu Kuźnia Piratów
 • Górka Szczepińska
 • Popowicka
 • na Pilczycach
 • Szwedzki Szaniec w Lesie Osobowickim
 • Wzgórze Słowiańskie na Nadodrzu
 • Górka PaFaWag - Wzgórze Gajowickie
 • na Karłowicach
 • górka w Parku Tołpy
 • Wzgórze Andersa

Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami i mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Górki po Wrocławiem:
 • Przełęcz Tąpadła
 • Sobótka - stary Janosik
 • Górka w Tyńcu Małym
 • Machnice Ski Wzgórza Trzebnickie

Gdzie pojechać na sanki z Wrocławia - zobacz tutaj nasze miejsca na Dolnym Śląsku

SilverMint blog gdzie na sanki Zieleniec
Gdzie jest śnieg na Dolnym Śląsku?

Wrocław - zimowe spacery

Jeśli chcecie się przejść z sankami na dłuższy spacer, np. uprawiając jednocześnie zimowy nordic walking ciągnąć dziecko na sankach, wybierz się do któregoś z parków miejskich. Dobrym wyborem jest też Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy, do którego można dojechać nawet autobusem miejskim do pętli w Jarnołtowie. Przy okazji można zjeść tam obiad (na wynos) w Karczmie Rzym. To miejsce jest dobre na przechadzki właściwie o każdej porze roku.

SilverMint blog Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy Wrocław
Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy - Wrocław Jarnołtów
SilverMint blog Pałąc Gałów
Pałac w Gałowie w Parku Krajobrazowym Doliny Bystrzycy. Ruiny zimą wyglądają wyjątkowo malowniczo

Blisko Wrocławia - zimowe spacery

 • Wojnowice pod Wrocławiem - jedno z ulubionych miejsc spacerowych, także zimą. Wokół zamku i w pobliskim lesie można spacerować w ciszy i spokoju. Zamek od jakiegoś czasu stoi zamknięty, nie działa restauracja. Mam nadzieję, że wiosną znów odżyje...
SilverMint blog Wojnowice zamek na wodzie zima
Wojnowice - zamek na wodzie
 • Park i pałac Szczodre - piękne tereny spacerowe, świetny plac zabaw i niezwykła historia Śląskiego Windsoru. Jeśli jeszcze nie byliście z dziećmi, to punkt obowiązkowy. Kawałek do centrum miasta, ale warto. Place zabaw przystosowane są do potrzeb dzieciaków w różnym wieku. Wokół stawu jest wiele terenów spacerowych. A za drzewami kryje się pozostałość pałacu, który w czasach swojej świetności nazywany był Śląskim Windsorem. Bardzo polecam.
SilverMint blog Wrocław parki i place zabaw
Park i pałac Szczodre
 • A może przytulisz alpakę? Można sobie zaplanować rano wizytę w zagrodzie z alpakami, a popołudnie w Szczodrem. To ten sam kierunek. Zagroda znajduje się w Krzeczynie. Zadzwoń wcześniej i umów się na konkretny dzień i godzinę. Wszyscy będą zachwyceni niezależnie od wieku. Zabierzecie alpaki na godzinny spacer po okolicznych polach. Zapomnisz o troskach codziennego dnia. Zwierzęta kradną serce od pierwszego wejrzenia. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Łagodne, przyjazne, choć czasem też potrafią pokazać swój charakterek.
SilverMint blog alpaki
Alpaki w Krzeczynie

Zobacz też moją listę najlepszych parków i placów zabaw we Wrocławiu, którą stworzyłyśmy razem z córkami.

Wrocław - najładniejsze parki i najlepsze place zabaw

SilverMint blog Wrocław z dziećmi parki i place zabaw
Najładniejsze parki i najciekawsze place zabaw - nasza lista

Malowanie ceramiki - MaluMika

Trochę się niepokoiliśmy, gdy pod koniec roku nasza ulubiona pracownia ogłosiła koniec swojej działalności. Na szczęście znalazła się osoba, która kontynuuje prowadzenie tego miejsca i Malumika w dalszym ciągu działa, organizuje warsztaty, a poza warsztatami można po prostu przyjść i przez dwie lub więcej godzin zająć się malowaniem ceramicznych dzieł. Termin najlepiej zarezerwować telefonicznie. Polecam, na zimę doskonałe zajęcie, dla dzieci i dorosłych.

Wrocław z dziećmi Malumika
Malumika

Zwierciadła akustyczne

A jak już będziecie w okolicach Malumiki, warto przespacerować się na Bulwar J. Zwierzyckiego, zwany Bulwarem Fizyków. To miejsce już w niedalekiej przyszłości - mam nadzieję! - stanie się niezwykłym ogródkiem doświadczeń. Plany są ciekawe, a póki co można tutaj zobaczyć zwierciadła akustyczne. Dwa zwierciadła, które dzieciom przypominają bardziej dwa wielkie czarne jaja ustawiono wzdłuż fasady budynku Uniwersytetu Wrocławskiego - Wydziału Fizyki. "Jaja" stoją w odległości ok. 30 metrów od siebie. Jeśli staniemy dokładnie na przeciwko zwierciadła, w wyznaczonym punkcie, będziemy mogli doskonale usłyszeć, co szeptem mówi druga osoba, stojąca przy drugim zwierciadle. Trzymam kciuki, aby udało się pozyskać środki z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na kolejne instalacje (w planie zegar słoneczny, platforma obrotowa, czy wystawa dolnośląskich skał) oraz zagospodarować przestrzeń na bulwarze w ładny skwer.

SilverMint blog Wrocław zwierciadła akustyczne
Zwierciadło akustyczne

Iluminacje we Wrocławiu

Każdej zimy, niezależnie od tego, czy jest śnieg, czy nie, wybieramy się na późny, wieczorny spacer by obejrzeć wszystkie miejsca z iluminacjami i ładnie oświetlonymi budynkami. Oglądamy choinki (w tym roku we Wrocławiu były tylko dwie, a w poprzednim aż cztery), gwiazdy i tunele świetlne. W sezonie 2020/2021 było zdecydowanie mniej dekoracji, niż w w ubiegłych latach - zobacz, gdzie jeszcze jest wieczorem ładnie. Szczególnie brakowało mi kul świetlnych rozwieszonych na Bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Świecił za to pięknie Most Tumski, który w ubiegłym roku był w remoncie. iluminacje będą zdobiły miasto do końca stycznia 2021, a Most Tumski aż do Walentynek. Dodatkowo udekorowany jest Ogród Botaniczny, który w piątkowe, sobotnie i niedzielne wieczory zaprasza na pokazy świetlne (do 14.02.2021).

SilverMint blog Wrocław nocą zima iluminacje
Wrocław nocą

A teraz sprawdź, czy odwiedziliście już wszystkie punkty widokowe na Wrocław:

Wrocław - wszystkie punkty widokowe na miasto

SilverMint blog Wrocław z dziećmi punkty widokowe
Wrocław - wszystkie punkty widokowe na miasto

Zobacz moje wpisy z kategorii Wrocławskie Spacery, czyli jak zwiedzać Wrocław z dziećmi.

SilverMint blog Wrocław z dziećmi
Jak zwiedzać Wrocław z dziećmi?

Geocaching? - zawsze i wszędzie!

Jak już zupełnie nie wiemy co robić, śnieg stopniał, dzień krótki i wszystkie ścieżki spacerowe przeszliśmy wzdłuż i wszerz, przypominamy sobie o geocachingu. To prosty sposób, aby zwykły codzienny spacer zamienić w... wyprawę po skarb. Sposób, by znane miejsce odkryć na nowo, albo o zupełnie z pozoru nieciekawym miejscu dowiedzieć się czegoś nowego.

Geocaching to gra terenowa, polegająca na odszukiwaniu skrytek, które zostały ukryte w przeróżnych lokalizacjach, o różnym stopniu trudności i w różnym terenie. Zaglądamy więc w stare mury na stacjach kolejowych, między cegły, dziury w chodniku. Podnosimy betonowe bloczki, zaglądamy pod poręcze i dotykamy wystających śrubek... Zimą ciężko szukać skrytek ukrytych w krzakach, czy gdzieś w lesie, ale tych miejskich szuka się zupełnie dobrze.

Jeśli nie wiesz, o czym piszę, koniecznie przeczytaj jeden z najpopularniejszych artykułów na tym blogu - o tym, czym jest geocaching oraz jak założyć własną skrytkę geocache. Koniecznie zainteresuj się tym tematem, szczególnie, jeśli masz starsze dzieci i szukasz czegoś, co oderwie je od ekranów. Tak od 6 lat wzwyż, ale bez górnej granicy wiekowej.

SilverMint blog geocaching
Czym jest geocaching?
SilverMint blog geocaching
Jak założyć skrytkę geocache?

Zobacz także - TOP 15 gry i łamigłówki nie tylko na zimowe wieczory

SilverMint blog gry i łamigłówki dla dzieci
SilverMint blog gry i łamigłówki dla dzieci

Obserwuj mnie na Instagramie

i zobacz, co jeszcze ciekawego robimy na co dzień i gdzie ostatnio jeździmy po Dolnym Śląsku i Wrocławiu w wolnym czasie.

SilverMint Makuch2000 Instagram
Makuch2000 Instagram

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. No niestety, ze śniegiem kiepsko tutaj bywa, ale ostatnia zima dała nam o sobie przypomnieć 😉 Miejmy nadzieję, że i w tym roku choć trochę będzie biało. A nawet jeśli nie, to moc pięknych miejsc i atrakcji tutaj czeka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.