Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
||

Willa Świeradówka – niezwykły nocleg w Świeradowie-Zdroju z widokiem i historią

Willa Świeradówka kiedyś nosiła nazwę Villa Zauberblick, czyli Magiczny Widok. I to nie bez powodu – stoi w przepięknym widokowo miejscu w Świeradowie-Zdroju. Przed wojną był to jeden z najlepszych adresów w kurorcie. Przez lata zaniedbań willa popadła w ruinę, a w 2020 roku jako ponura rudera trafiła w ręce nowych gospodarzy. Zobacz, jak pięknie odtworzyli oni secesyjne wnętrza! Dom znów tętni życiem. Jeśli szukasz nietuzinkowego miejsca na rodzinny nocleg w Świeradowie-Zdroju, oto adres dla Ciebie.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Apartament z takim widokiem i werandą?

Willa Świeradówka – nocleg w Świeradowie-Zdroju w widokiem na góry, tuż przy izerskim szlaku

Wybrałam się w odwiedziny do Świeradówki na zaproszenie jej właścicielki, pani Agnieszki Bajer. Byłam ciekawa, jak wygląda obecnie jedna z tych świeradowskich willi, które kiedyś musiały być eleganckimi pensjonatami, a dziś nie mogą doczekać się na nowych gospodarzy.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Stóg Izerski i Willa Świeradówka

W Świeradowie powstaje mnóstwo nowych inwestycji – hotele, apartamenty, domki. Niewielu jest jednak chętnych, by podjąć się wymagającego i obarczonego ryzykiem remontu starych domów… To zrozumiałe – łatwiej, taniej i szybciej postawić nowy budynek, niż przez lata zmagać się z remontem starego obiektu, kryjącego wiele niewiadomych… Projekt, zgodny z historycznym wyglądem budynku, trzeba realizować pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Oprócz zasobów finansowych, konieczne są nieograniczone pokłady cierpliwości, pozytywnej energii i… miłości do starych murów, obitych skorup i innych “gratów”.

Miejsce jak z bajki na zboczu Świeradowca

Willa Świeradówka stoi w pięknym miejscu: na zboczu Świeradowca, do szczytu którego prowadzi przebiegający nieopodal niebieski szlak turystyczny. Bliskość szlaku turystycznego prowadzącego w najpiękniejsze zakątki Gór Izerskich jest świetną wiadomością dla wszystkich piechurów. Wprost z domu możemy ruszyć na tzw. Starą Drogę Izerską, która poprowadzi nas na Polanę Izerską (w nieco ponad godzinę) i dalej na Halę Izerską z Chatką Górzystów i jej sławnymi naleśnikami. To dawna droga łącząca przed stu laty Świeradów (Bad Flinsberg) i nieistniejącą dziś wieś Gross Iser.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Świeradów-Zdrój – Willa Świeradówka na zboczach Świeradowca

Po drodze miniemy największą współczesną atrakcję Świeradowa-Zdroju: wieżę widokową Sky Walk.

Od strony kurortu do Świeradówki dojeżdżamy ulicą Dąbrowskiego. Jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego – turyści zmierzający do Sky Walk muszą pozostawić auto na parkingu poniżej i iść dalej pieszo. Gości Świeradówki jednak ten zakaz nie dotyczy – dojeżdżamy samochodem i parkujemy pod samym domem. Gdy podjeżdżam wąską drogą już z daleka widzę willę – belki w kolorze pistacjowej zieleni, werandy i fantazyjnie łamany dach z wieżyczką. Wygląda jak z krainy czarów!


Nadal szukasz noclegu na Dolnym Śląsku? Sprawdź 50 polecanych miejsc w regionie – wybrane domy i domki na każdy budżet i okazję!

Noclegi Dolny Śląsk domki
Dolnośląskie domy i domki – przewodnik po miejscach noclegowych

Villa Zauberblick – Czarodziejka – Willa Świeradówka

W 1898 roku w miejscu z pięknym widokiem i zawsze czystym powietrzem powstaje Villa Zauberblick. Przestronne wnętrza secesyjnego pensjonatu stają się miejscem wypoczynku ówczesnych elit – lekarze, prawnicy, wojskowi i wysocy urzędnicy państwowi są tu stałymi bywalcami.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Villa Zauberblick” na dawnej pocztówce

Po wojnie, jak zdecydowana większość obiektów wypoczynkowych w kurortach na Dolnym Śląsku, pensjonat zostaje przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Pod szyldem “Czarodziejka” do końca lat 80-tych służy jako ośrodek kolonijny. W czasach transformacji “Czarodziejka” trafia w prywatne ręce. Brak koniecznych inwestycji doprowadza budynek do ruiny. W 2020 roku kupują go państwo Bajerowie z Poznania. Podejmują szybką decyzję o remoncie obiektu i nadają mu nową nazwę “Willa Świeradówka”.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Czarodziejka w 2020 roku

W poszukiwaniu secesji

Z dawnego secesyjnego wystroju pensjonatu nie zachowało się praktycznie nic. Nowi gospodarze zdzierają kolejne warstwy farby, aż ich oczom ukazuje się pierwotny kolor drewnianych belek – pistacjowy odcień zieleni. Postanawiają go odtworzyć. Skrzynkowe okna, niektóre ze starymi, przedwojennymi szybami, z pieczołowitością odnawiają. Tu i ówdzie odkrywają fragmenty posadzki podłogowej, które dokładnie oczyszczają.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Cenne skarby z przeszłości: dawne pocztówki, fragment talerza serwisowego, płytka i drobiazgi znalezione w ogrodzie

Wszystkie wnętrza w 3-piętrowym pensjonacie właściciele postanawiają urządzić w stylu secesyjnym. Setki przestudiowanych albumów i wiedza z zakresu historii sztuki pomagają w realizacji tego planu. Wysokie sufity ozdobiły sztukaterie, łazienki i kuchnie – idealnie dobrane kolorystycznie i stylowo płytki, a salony i sypialnie – meble z epoki. W detalach widać zamiłowanie Agnieszki do twórczości Alfonsa Muchy, Gustawa Klimta czy Williama Morrisa. Niektóre dodatki znalazła na targach staroci, a niektóre, te wymarzone – sprowadzała od projektantów z zagranicy.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Stare i nowe secesyjne detale

Willa Świeradówka – apartamenty dla rodzin w Świeradowie-Zdroju

W sumie w Świeradówce powstało 5 apartamentów. Wszystkie przestronne, z salonami, aneksami kuchennymi i łazienkami, mogą pomieścić od 5 do 7 osób. Rodziny z dziećmi są tu mile widziane! Pani Agnieszka postarała się, by rodziny z 3 lub większą liczbą dzieci czuły się tutaj komfortowo. Sama posiada ich pięcioro i wie, czego zazwyczaj brakowało jej podczas podróżowania całą rodziną.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
W Świeradówce rodziny z dziećmi są mile widziane

Co mnie najbardziej urzekło, to wyjątkowo romantyczne werandy! Przepiękny widok na góry z każdego pokoju, meble, huśtawka, kawa z ekspresu – tak można rozpoczynać dzień!

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Willa Świeradówka

Plany na (najbliższą) przyszłość

Na pierwszym poziomie willi powstaje wspólna przestrzeń dla gości. Będzie tam sala kominkowa – widziałam ten kaflowy piec! co za cudo! – będzie także kuchnia, a możliwe, że i kawiarnia. Na sporej działce wokół willi powstaje ogród na skarpie. Gdy byłam tu z wizytą, pani Agnieszka szalała w ogrodowej gorączce – wraz z ogrodnikami sadziła kwiaty, dyrygowała “koparkowemu”, gdzie przerzucać ziemię i roztaczała swoje wizje: o ławce Gertrudy Jekyll, o hamakach, leżakach na zielonej trawce, a nawet o prawdziwej francuskiej karuzeli! Powiem tak – widząc, jak wiele prac udało się wykonać w Świeradówce w ciągu 4 lat, jestem jak najbardziej skłonna uwierzyć w szybką realizację kolejnych planów. I mocno kibicuję! Możliwe, że gdy czytasz ten tekst, te wszystko już czeka na gości? Sprawdź!

Rezerwacji apartamentów możesz dokonać bezpośrednio na stronie lub kontaktując się z obiektem telefonicznie.

Willa Świeradówka Świeradów-Zdrój nocleg
Willa Świeradówka

Co robić w Świeradowie-Zdroju?

Oczywiście pierwsza odpowiedź to – iść w Góry Izerskie. Oprócz wspomnianego szlaku Starą Drogą Izerską, która przebiega w bliskiej odległości od Willi Świeradówki, a prowadzącego na Halę Izerską, możemy wybrać się także na:

  • Stóg Izerski (możliwy wjazd kolejką gondolową)
  • Czerniawską Kopę i Smrk
  • nad kamieniołom Stanisław i Wysoką Kopę
  • Sępią Górę i mało popularny, a bardzo malowniczy Grzbiet Kamienicki Gór Izerskich
  • wieże widokowe: Sky Walk oraz bezpłatną wieża na Młynicy
  • spacer do Domu Zdrojowego (10 minut od Świerdówki) z najdłuższą na Dolnym Śląsku, a moim zdaniem najpiękniejszą w całej Polsce halą spacerową
  • do sztolni w Krobicy
SilverMint blog Góry Izerskie Sine Skałki
Na izerskich szlakach – Sine Skałki
SilverMint blog sztolnia geopark Krobica
Sztolnia geopark Krobica

Nieoczywisty Dolny Śląsk

Setki pomysłów na zwiedzanie Dolnego Śląska, nieoczywiste miejsca, mało znane atrakcje i zakamarki regionu znajdziesz w przewodnikach “Mój nieoczywisty Dolny Śląsk”

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.