Oto propozycja niedługiego, ale bardzo przyjemnego spaceru do dwóch sudeckich wodospadów, ale nie tych najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych.
Z uroczej karkonoskiej wsi Przesieka łatwo dotrzemy do Kaskady Myi oraz do wodospadu Podgórnej. Oba miejsca są bardzo malownicze właściwie o każdej porze roku, ale zimą, przy wysokim mrozie, zamarznięte fragmenty wyjątkowo cieszą oko. I te sople! Warto wybrać się tutaj, jeśli odwiedzamy Karkonosze z dziećmi zimą.
Wodospad Podgórnej
Jeśli jedziesz autem, najlepiej zostawić je na parkingu we wsi i pieszo przejść Drogą do Wodospadu. Owszem parking jest jeszcze na końcu tej drogi, ale jest on niewielki, raczej na 100% będzie zapełniony (szczególnie w weekendy), a droga dojazdowa jest wąska i zazwyczaj śliska. A spacerując zyskasz jeszcze możliwość przyjrzenia się ładnym, choć mocno już nadgryzionym zębem czasu, przesieckim domom.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Przed wojną Przesieka (niemiecka nazwa miejscowości to Hain) była znanym ośrodkiem sportów zimowych. W pewnym momencie nawet popularniejszym wczasowiskiem niż Karpacz. Istniało tutaj kilka skoczni narciarskich, jedna w okolicy wodospadu Podgórnej. Piękne krajobrazy przyciągały ludzi związanych z kulturą i sztuką - mieszkał tu m.in znany śląski malarz Adolf Dressler, czy wybitny grafik Erich Fuchs. Po wojnie przez krótki czas wieś nosiła nazwę Matejkowice. To dlatego, że znaleziono tutaj kilka obrazów Jana Matejki, ukrytych przez Niemców w drewnianych skrzyniach.
Idąc Drogą do Wodospadu mijamy kilka przedwojennych domów - pensjonatów. Już ten pierwszy, na rogu z ul. Karkonoską, zwraca uwagę drewnianymi balustradami balkonów - to dawna Villa Hildegard. Obecny nr 12 to dawny Haus Naucke, a charakterystyczny zameczek z wieżyczką, nr 9, to dawna Villa Hainburg.
Na końcu Drogi do Wodospadu znajduje się niewielki, wspomniany wcześniej, parking. Stąd mamy około 15-minutowy spacer wygodną ścieżką (można nawet przejechać wózkiem) do trzeciego co do wielkości wodospadu w Sudetach - wodospadu Podgórnej. Ma trzy stopnie, łącznie o wysokości 10 m. Wodospad podziwiamy z mostku przewieszonego przez potok. Warto wiedzieć, że niegdyś stało tutaj schronisko Hainfallbaude.
Kocioł wodospadu tworzy naturalny basen - to ulubione miejsce miłośników morsowania. W zimowe weekendy na pewno tutaj będą. Ciężko wtedy o spokojne podziwianie miejsca. Morsowanie można tutaj zaliczyć praktycznie o każdej porze roku, bo woda jest wyjątkowo zimna - jej temperatura nie przekracza 10 stopni.
Wodospad PodgórnejZajrzeć do środka gardzieli...Kocioł eworsyjnySpacer w górę rzekiPodgórna
Miejsce jest piękne - malowniczy wodospad i wznoszące się na 15 metrów skalne urwiska. Warto przejść się w górę potoku, na tyle, ile mamy czasu i ochoty. Żółty szlak prowadzi do kolejnego mostku powyżej wodospadu, a dalej wiedzie do Borowic (w sumie około godzina). Tam dojdziemy do połączenia ze szlakiem zielonym, którym możemy zatoczyć pętelkę z powrotem do Przesieki. Miniemy po drodze Ogród Japoński Siruwia (z placem zabaw!) i wrócimy z powrotem do parkingu przy wodospadzie Podgórnej. Ogród japoński warto odwiedzić w okresie od późnej wiosny do jesieni, zimą pozostaje zamknięty.
W drodze powrotnej z tej pętli, szlak zielony prowadzić będzie obok Kaskady Myi. To drugi piękny, choć mniejszy wodospad w okolicy. Można do niego dojść także z parkingu przy wodospadzie Podgórnej (szlak zielony).
Kaskada Myi, Przesieka
Droga do wodospadu Podgórnej z parkingu kieruje się w prawo, natomiast prosto szlak zielony poprowadzi Cię do Kaskady Myi. To miejsce jest mniej popularne, nie tak bardzo zatłoczone, a wyjątkowo malownicze!
Po kilku minutach marszu szlakiem zielonym, za mostkiem, zobaczymy drogowskaz kierujący do kaskady. Ścieżka nie jest już tak wygodna, jak do Podgórnej, z wózkiem nie przejedziemy. Jest wąsko, dużo korzeni i ślisko. Potok, który spływa ze zboczy Smogorni, przyjemnie szumi i raz za razem pojawiają się kolejne kaskady. W sumie główny próg skalny ma 5 metrów wysokości.
Latem z tego miejsca można kontynuować wycieczkę do Szwedzkich Skał i odcinka potoku, na którym też są nieco mniejsze, ale wciąż urokliwe Kaskady Myi (w liczbie mnogiej tym razem).
Droga do Kaskady MyiKaskada MyiKaskada MyiMalownicze skałki przy szlakuKaskada MyiKojący szum wodySzlak do Kaskady Myi
E-book przewodnik Dolny Śląsk
Chcesz mieć jeszcze więcej inspiracji i to wszystko w jednym miejscu?
Chcesz, by już nigdy nie zabrakło Ci pomysłów na weekend na Dolnym Śląsku?
Jeden z najpiękniejszych szlaków s Górach Stołowych, mój ulubiony, czyli ten zataczający pętlę z Lisiej Przełęczy, przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały, zyskał jeszcze jedno fotogeniczne miejsce. Myślę, że Skalna Czaszka przyciągnie tutaj prawdziwe tłumy… Ten wyjątkowo widokowy szlak, który, jak dla mnie, jest o wiele piękniejszy niż szlak na Szczeliniec, przemierzyliśmy nie raz,…
Dolina Bystrzycy to miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć prawdziwy Dolny Śląsk. Nietknięty masową turystyką, niszczącymi krajobraz pomysłami deweloperów, czy wymyślanymi na siłę „atrakcjami”, które mają przyciągnąć tłumy. Tu zobaczymy region w niektórych miejscach dość zaniedbany, zapomniany. Z sennymi wioskami, a w każdej ruiny pałacu, dworu, folwarku. Z alejami starych drzew, z murami porośniętymi bluszczem….
Jeśli lubisz kamienie, zbieractwo i nie straszne Ci brudne paznokcie – ten wpis jest dla Ciebie i Twoich dzieci. O tym, że na Dolnym Śląsku możesz znaleźć najpiękniejsze minerały – pewnie wiesz. Ale czy Twoje dzieci wiedzą, że w Polsce są wulkany? Tzn. były. Pozostały po nich niepozorne stożki, które możesz zauważyć (i nie tylko…
Grzyby jadalne i grzyby trujące oraz liście – nowe kolorowanki gotowe do pobrania. Do Biblioteki SilverMint dodałam kolejne pliki do pobrania – kolorowanki grzybów oraz liści. Takie jesienne klimaty u nas. Wybrałam najpopularniejsze grzyby jadalne i grzyby trujące. Zachęcam Ciebie i Twoje dzieci do poznawania tych grzybów poprzez kolorowanie i rozpoznawanie ich na wycieczkach do…
Szlak przez wiadukty Gór Sowich – trasa dawnej kolei zębatej w Górach Sowich to łatwa, edukacyjna i wyjątkowo ciekawa propozycja na wycieczkę dla całej rodziny. Szlak mało znany i rzadko uczęszczany – w przeciwieństwie do tego na Wielką Sowę, czy Kalenicę. To wyjątkowo ciekawe miejsce w Górach Sowich, a przejście po wysokich wiaduktach pozostaje na…
Jesień to u nas zdecydowanie czas na las – grzyby, spacery, grzyby i jeszcze więcej grzybów. Nie byłabym jednak sobą, gdybym na mapce leśnej okolicy nie zaznaczyła kilku pinezek z ciekawymi miejscami. I nie dziwi fakt, że tymi ciekawymi miejscami są zazwyczaj zamki, pałace, a przede wszystkim ukryte w zaroślach ruiny dawnych posiadłości. 100 lat…