Gdzie na kawę we Wrocławiu? 5 kawiarni z duszą i historią, które warto odwiedzić
Wrocław może się pochwalić ogromną liczbą kawiarni i miejsc, gdzie możesz napić się dobrej kawy i zjeść słodkości. Myślę, że każdy mieszkaniec Wrocławia ma swoje ulubione miejsca i niekoniecznie będą to znane sieciówki. Ja chciałabym polecić Ci 5 miejsc, które mają w sobie “to coś” – a jest nim pewien historyczny klimat i towarzysząca mu opowieść. To miejsca, gdzie lubię zabrać znajomych, gdy wspólnie zwiedzamy i pokazuję im “mój” Wrocław.
1. Kawiarnia Jadwiga na Ostrowie Tumskim i Zamek Piastów Śląskich
Niewielka kawiarenka Jadwiga znajduje się w jednym z najbardziej uczęszczanych przez turystów miejsc – wrocławskim Ostrowie Tumskim. Pomyślisz sobie, że ciągną tam pewnie tłumy ludzi? A właśnie, że nie. Nawet w szczycie sezonu bywa tu cicho i spokojnie. Może dlatego, że kawiarenka mieści się w budynku domu zakonnego sióstr Notre Dame i chyba fakt ten trochę onieśmiela turystów… Bardzo polecam Ci, żeby tu jednak zajrzeć. Usiąść na kawie i domowym cieście, ale przede wszystkim zwiedzić podziemia budynku.
To jedno z najstarszych miejsc w mieście – znajdujemy się na murach dawnego piastowskiego zamku! W podziemiach domu zakonnego udostępniono do bezpłatnego zwiedzania relikty średniowiecznej budowli wraz z makietami zamku, które dają wyobrażenie o jego dawnym wyglądzie. Rzetelnie, szczegółowo opisano dzieje Piastów Śląskich z wrocławskiej linii. Zapoznasz się z Henrykami oraz oczywiście świętą Jadwigą, patronką nie tylko Śląska, ale i całej Polski, a także m.in. Niemiec i pojednania polsko-niemieckiego, która mieszkała w tym miejscu.
Można także pospacerować po ogrodzie, na tyłach budynku. To prawdziwa oaza spokoju w sercu miasta.
W bezpośrednim sąsiedztwie zwiedzisz: Ogród Botaniczny; miejsca na Ostrowie Tumskim.
2. Cherubinowy Wędrowiec w Ogrodzie Ossolineum
Wyjątkowo piękny wrocławski zaułek znajduje się w sąsiedztwie gmachu Ossolineum – dawnej siedziby zakonu Krzyżowców. Jak na stary klasztor przystało, z budynkiem sąsiaduje niewielki, ale bardzo urokliwy barokowy ogród (przy okazji: koniecznie zobacz także wirydarz Ossolineum znajdujący się w sąsiedztwie, to magiczne miejsce). W ogrodzie zobaczysz dwa pomniki – jeden poświęcony poległym w I Wojnie Światowej (rzadkość we Wrocławiu), a drugi to pomnik śląskiego poety epoki baroku Angelusa Silesiusa.
Angelus Silesius (Anioł Ślązak) urodził się we Wrocławiu jako Johannes Scheffler w 1624 roku. Ostatnie lata swojego życia spędził właśnie w miejscu, w którym się znajdujemy – klasztorze św. Macieja – i tutaj też jest pochowany. Jednym z najbardziej znanych dzieł poety jest “Cherubinowy Wędrowiec”, zbiór religijnych epigramatów (krótkich aforyzmów), które na język polski tłumaczył, a także wykorzystywał w swojej twórczości Adam Mickiewicz.
I stąd właśnie nazwa niewielkiej kawiarenki znajdującej się w murach klasztoru. W “Cherubinowym Wędrowcu” przysiądziesz przy filiżance kawy parzonej metodami alternatywnymi i pysznym cieście (są także opcje wegańskie). W ciepłe dni można usiąść na zewnątrz i rozkoszować się widokiem ogrodu i orzeźwiającym tonic espresso.
Przy okazji koniecznie wstąp do gotyckiego kościoła św. Macieja i zobacz ambonę. To manierystyczne dzieło z 1607 roku, a więc pamiętające Angelusa Silesiusa głoszącego z niej kazania. Wyobraź sobie, że w 1958 roku kościół uległ poważnej katastrofie. Długo stał niezabezpieczony po zniszczeniach wojennych, aż doszło do zawalenia się części budowli i cenna ambona została rozbita na drobne kawałki. 200 piaskowcowych elementów przez dziesięciolecia leżało w kościelnej krypcie… W 2009 roku podjęto decyzję o jej rekonstrukcji i dziś możesz podziwiać efekty tych prac.
W okolicy zobacz także: Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldina, ścieżka historii Wrocławia, mauzoleum Piastów Śląskich
3. Kawiarenka w Muzeum Narodowym
Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu kryje zbiory najcenniejszych śląskich dzieł sztuki, zabytków i artefaktów. Warto zaplanować wizytę i obejrzeć słynne Willmanny, Piękne Madonny, piastowskie nagrobki, a także ciekawe wystawy czasowe. Sam budynek przyciąga turystów i mieszkańców szczególnie jesienią, kiedy porastający go winobluszcz przebarwia się na złociste odcienie pomarańczy i czerwieni. I hol główny. Wspaniałe patio z przeszklonym dachem przyciąga fotografów i amatorów pięknych przestrzeni.
Na parterze budynku mieści się sklepik i kawiarnia-bistro. Sama oferta nie jest jakoś zbytnio wyszukana. Kawa, ciasto i obsługa na, hmmm, różnym poziomie… Ale tutaj warto przyjść dla wnętrza!
4. Cafe Berg, czyli Domek nad Fosą
Nad miejską fosą stoi mały domek, który po latach zaniedbań znów można odwiedzić. Projekt kiosku wykonał nie kto inny, a sam Max Berg, wrocławski architekt, autor projektu m.in. Hali Stulecia. Zabytkowy domek jest niewielki, a jego pierwotną funkcją była pijalnia mleka. Od 2021 roku można napić się tutaj kawy, zjeść ciastko lub pączka, popatrzeć na okolicę i dowiedzieć się nieco o sławnym architekcie.
5. Cafe WuWa, czyli wrocławski modernizm
To kolejne maleńkie miejsce, ale charakterystyczne i ciekawe. Gdy będziesz w okolicy Hali Stulecia, zaplanuj krótki spacer po modernistycznym osiedlu WuWa (“Wohnung und Werkraum” – “mieszkanie i przestrzeń do pracy”). Zobaczysz, jak w latach ’20 ubiegłego wieku zaplanowano modelowe osiedle, które miało wyznaczać trendy w budownictwie mieszkaniowym. Zanim ruszysz na spacer, wejdź na kawę i ciastko do Wuwa Cafe. To także punkt informacyjny na temat osiedla. Przed wojną był tutaj przystanek tramwajowy i punkt odbioru mleka. Możesz usiąść na oryginalnej, podgrzewanej ławce sprzed prawie 100 lat! Zaraz obok znajduje się makieta całego osiedla, którą też warto obejrzeć.
A gdzie warto zjeść we Wrocławiu? Zobacz wpis o moich ulubionych wrocławskich restauracjach.
Gdzie nocować we Wrocławiu z dziećmi (i nie tylko)?
Zwiedzasz Wrocław? Przejrzyj moje wpisy z kategorii Wrocławskie Spacery z dziećmi i Wrocław mniej znany.
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Zobacz moje przewodniki po nieoczywistych miejscach Dolnego Śląska. Zamki, ruiny, mało uczęszczane szlaki, piękne miejsca widokowe. Setki opisanych miejscówek, polecenia noclegów, restauracji i lokalnych sklepików. Mapy, dokładne lokalizacje, wskazówki dojazdu.
Obserwuj moje treści na Instagramie!
Codziennie nowe inspiracje podróżnicze – Dolny Śląsk, Polska, Europa.