Willa Świeradówka kiedyś nosiła nazwę Villa Zauberblick, czyli Magiczny Widok. I to nie bez powodu – stoi w przepięknym widokowo miejscu w Świeradowie-Zdroju. Przed wojną był to jeden z najlepszych adresów w kurorcie. Przez lata zaniedbań willa popadła w ruinę, a w 2020 roku jako ponura rudera trafiła w ręce nowych gospodarzy. Zobacz, jak pięknie odtworzyli oni secesyjne wnętrza! Dom znów tętni życiem. Jeśli szukasz nietuzinkowego miejsca na rodzinny nocleg w Świeradowie-Zdroju, oto adres dla Ciebie.
Apartament z takim widokiem i werandą?
Willa Świeradówka – nocleg w Świeradowie-Zdroju w widokiem na góry, tuż przy izerskim szlaku
Wybrałam się w odwiedziny do Świeradówki na zaproszenie jej właścicielki, pani Agnieszki Bajer. Byłam ciekawa, jak wygląda obecnie jedna z tych świeradowskich willi, które kiedyś musiały być eleganckimi pensjonatami, a dziś nie mogą doczekać się na nowych gospodarzy.
Stóg Izerski i Willa Świeradówka
W Świeradowie powstaje mnóstwo nowych inwestycji – hotele, apartamenty, domki. Niewielu jest jednak chętnych, by podjąć się wymagającego i obarczonego ryzykiem remontu starych domów… To zrozumiałe – łatwiej, taniej i szybciej postawić nowy budynek, niż przez lata zmagać się z remontem starego obiektu, kryjącego wiele niewiadomych… Projekt, zgodny z historycznym wyglądem budynku, trzeba realizować pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Oprócz zasobów finansowych, konieczne są nieograniczone pokłady cierpliwości, pozytywnej energii i… miłości do starych murów, obitych skorup i innych „gratów”.
Miejsce jak z bajki na zboczu Świeradowca
Willa Świeradówka stoi w pięknym miejscu: na zboczu Świeradowca, do szczytu którego prowadzi przebiegający nieopodal niebieski szlak turystyczny. Bliskość szlaku turystycznego prowadzącego w najpiękniejsze zakątki Gór Izerskich jest świetną wiadomością dla wszystkich piechurów. Wprost z domu możemy ruszyć na tzw. Starą Drogę Izerską, która poprowadzi nas na Polanę Izerską (w nieco ponad godzinę) i dalej na Halę Izerską z Chatką Górzystów i jej sławnymi naleśnikami. To dawna droga łącząca przed stu laty Świeradów (Bad Flinsberg) i nieistniejącą dziś wieś Gross Iser.
Świeradów-Zdrój – Willa Świeradówka na zboczach Świeradowca
Po drodze miniemy największą współczesną atrakcję Świeradowa-Zdroju: wieżę widokową Sky Walk.
Od strony kurortu do Świeradówki dojeżdżamy ulicą Dąbrowskiego. Jest ona zamknięta dla ruchu samochodowego – turyści zmierzający do Sky Walk muszą pozostawić auto na parkingu poniżej i iść dalej pieszo. Gości Świeradówki jednak ten zakaz nie dotyczy – dojeżdżamy samochodem i parkujemy pod samym domem. Gdy podjeżdżam wąską drogą już z daleka widzę willę – belki w kolorze pistacjowej zieleni, werandy i fantazyjnie łamany dach z wieżyczką. Wygląda jak z krainy czarów!
Nadal szukasz noclegu na Dolnym Śląsku? Sprawdź 50 polecanych miejsc w regionie – wybrane domy i domki na każdy budżet i okazję!
Villa Zauberblick – Czarodziejka – Willa Świeradówka
W 1898 roku w miejscu z pięknym widokiem i zawsze czystym powietrzem powstaje Villa Zauberblick. Przestronne wnętrza secesyjnego pensjonatu stają się miejscem wypoczynku ówczesnych elit – lekarze, prawnicy, wojskowi i wysocy urzędnicy państwowi są tu stałymi bywalcami.
„Villa Zauberblick” na dawnej pocztówce
Po wojnie, jak zdecydowana większość obiektów wypoczynkowych w kurortach na Dolnym Śląsku, pensjonat zostaje przejęty przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Pod szyldem „Czarodziejka” do końca lat 80-tych służy jako ośrodek kolonijny. W czasach transformacji „Czarodziejka” trafia w prywatne ręce. Brak koniecznych inwestycji doprowadza budynek do ruiny. W 2020 roku kupują go państwo Bajerowie z Poznania. Podejmują szybką decyzję o remoncie obiektu i nadają mu nową nazwę „Willa Świeradówka”.
„Czarodziejka w 2020 roku„
W poszukiwaniu secesji
Z dawnego secesyjnego wystroju pensjonatu nie zachowało się praktycznie nic. Nowi gospodarze zdzierają kolejne warstwy farby, aż ich oczom ukazuje się pierwotny kolor drewnianych belek – pistacjowy odcień zieleni. Postanawiają go odtworzyć. Skrzynkowe okna, niektóre ze starymi, przedwojennymi szybami, z pieczołowitością odnawiają. Tu i ówdzie odkrywają fragmenty posadzki podłogowej, które dokładnie oczyszczają.
Cenne skarby z przeszłości: dawne pocztówki, fragment talerza serwisowego, płytka i drobiazgi znalezione w ogrodzie
Wszystkie wnętrza w 3-piętrowym pensjonacie właściciele postanawiają urządzić w stylu secesyjnym. Setki przestudiowanych albumów i wiedza z zakresu historii sztuki pomagają w realizacji tego planu. Wysokie sufity ozdobiły sztukaterie, łazienki i kuchnie – idealnie dobrane kolorystycznie i stylowo płytki, a salony i sypialnie – meble z epoki. W detalach widać zamiłowanie Agnieszki do twórczości Alfonsa Muchy, Gustawa Klimta czy Williama Morrisa. Niektóre dodatki znalazła na targach staroci, a niektóre, te wymarzone – sprowadzała od projektantów z zagranicy.
Stare i nowe secesyjne detale
Willa Świeradówka – apartamenty dla rodzin w Świeradowie-Zdroju
W sumie w Świeradówce powstało 5 apartamentów. Wszystkie przestronne, z salonami, aneksami kuchennymi i łazienkami, mogą pomieścić od 5 do 7 osób. Rodziny z dziećmi są tu mile widziane! Pani Agnieszka postarała się, by rodziny z 3 lub większą liczbą dzieci czuły się tutaj komfortowo. Sama posiada ich pięcioro i wie, czego zazwyczaj brakowało jej podczas podróżowania całą rodziną.
W Świeradówce rodziny z dziećmi są mile widziane
Co mnie najbardziej urzekło, to wyjątkowo romantyczne werandy! Przepiękny widok na góry z każdego pokoju, meble, huśtawka, kawa z ekspresu – tak można rozpoczynać dzień!
Willa Świeradówka
Plany na (najbliższą) przyszłość
Na pierwszym poziomie willi powstaje wspólna przestrzeń dla gości. Będzie tam sala kominkowa – widziałam ten kaflowy piec! co za cudo! – będzie także kuchnia, a możliwe, że i kawiarnia. Na sporej działce wokół willi powstaje ogród na skarpie. Gdy byłam tu z wizytą, pani Agnieszka szalała w ogrodowej gorączce – wraz z ogrodnikami sadziła kwiaty, dyrygowała „koparkowemu”, gdzie przerzucać ziemię i roztaczała swoje wizje: o ławce Gertrudy Jekyll, o hamakach, leżakach na zielonej trawce, a nawet o prawdziwej francuskiej karuzeli! Powiem tak – widząc, jak wiele prac udało się wykonać w Świeradówce w ciągu 4 lat, jestem jak najbardziej skłonna uwierzyć w szybką realizację kolejnych planów. I mocno kibicuję! Możliwe, że gdy czytasz ten tekst, te wszystko już czeka na gości? Sprawdź!
Oczywiście pierwsza odpowiedź to – iść w Góry Izerskie. Oprócz wspomnianego szlaku Starą Drogą Izerską, która przebiega w bliskiej odległości od Willi Świeradówki, a prowadzącego na Halę Izerską, możemy wybrać się także na:
Setki pomysłów na zwiedzanie Dolnego Śląska, nieoczywiste miejsca, mało znane atrakcje i zakamarki regionu znajdziesz w przewodnikach „Mój nieoczywisty Dolny Śląsk”
Dolny Śląsk jesienią, czyli coś, co bardzo lubię. A Ty? Wszystkie weekendy w kalendarzu mam zajęte. Odwiedzam moje ulubione miejscówki, obserwuję przebarwiający się winobluszcz na murach, jadę kupić miód wrzosowy, zwożę do domu kosze pełne grzybów, fotografuję ruiny zapomnianych pałaców, które powoli odsłaniają się z zarośli, piję herbatę patrząc na ogień w zamkowym kominku no…
Jesień to u nas zdecydowanie czas na las – grzyby, spacery, grzyby i jeszcze więcej grzybów. Nie byłabym jednak sobą, gdybym na mapce leśnej okolicy nie zaznaczyła kilku pinezek z ciekawymi miejscami. I nie dziwi fakt, że tymi ciekawymi miejscami są zazwyczaj zamki, pałace, a przede wszystkim ukryte w zaroślach ruiny dawnych posiadłości. 100 lat…
O tym, że nie ma takiego miasta jak Londyn, jest tylko Lądek, Lądek-Zdrój – wiadomo od dawna. Słowa te tak bardzo przylgnęły do uzdrowiska, a nawet stały się refrenem festiwalowej piosenki, że lądeckie władze czynią starania o możliwość używania ich w hasłach marketingowych. Byłoby świetnie! Lądek kojarzy się z nieco sennym miasteczkiem, po którym z…
Broumovske Steny, czyli Broumowskie Ściany to wyjątkowo urokliwe miejsce w czeskiej części Gór Stołowych. Przepiękne formacje skalne i widokowe miejsca. Zdecydowanie mniej zatłoczone niż polskie Góry Stołowe, szlaki łatwe i bezpłatne. W tym wpisie proponuję krótki szlak na Hvezdę i wyjątkowy punkt widokowy Skalni Divadlo, który jest dobrą propozycją na jesienny dzień. W drugiej połowie…
Kto chce poznać dolnośląskie zamki, pałace i dwory, powinien zacząć zwiedzanie od pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. Dlaczego? To tutaj można sobie wyobrazić, jak wyglądał Dolny Śląsk 100 lat temu. I jakie były jego losy po 1945 roku… Perła architektury Dolnego Śląska, historia o „Dobrej Pani” Mariannie Orańskiej oraz piękne tereny spacerowe wokół zamku (można zrobić…
Ile razy przejeżdżaliście już przez Słowenię? W drodze do Chorwacji, do Włoch? Jeśli tak jak ja, za każdym razem myślałaś sobie, że następnym razem trzeba zatrzymać się tutaj na dłużej – zrób to. Warto! Widoki są cudowne. Choćby na jeden nocleg. Odwiedziliśmy Słowenię w drodze powrotnej z naszych wakacji z dziećmi na Pagu. Ten niewielki…