Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku? Wzgórza Strzelińskie, Strzelin, Jegłowa – te lokalizacje zawsze pojawiały się w podpisach pod najpiękniejszymi okazami kryształów górskich, jakie znaleziono w Polsce. Okazy muzealne, zdjęcia w atlasach minerałów robiły na mnie zawsze ogromne wrażenie! A gdyby tak samej wybrać się w te rejony i poszukać?
Problem jest jednak taki, że te piękne okazy z atlasu to kryształy znalezione w kamieniołomach, podczas prac górniczych. Dla zwykłego turysty rzeczy nigdy nieosiągalne…
Takie okazy możesz znaleźć na Wzgórzach Strzelińskich z łatwością
Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku?
Są na szczęście miejsca znane od wielu lat – do których prowadzą szlaki turystyczne – i można, przy odrobinie szczęścia, znaleźć swój maleńki kryształ. Nie będą to oczywiście okazy muzealne, ani nawet kolekcjonerskie, ale takie nasze, własne, do kieszeni lub na półeczkę. Miejsce, o którym myślę, to także dobry pomysł na rodzinną wycieczkę, z dziećmi, które potrafią być fantastycznymi zbieraczami minerałów.
Takich okazów nazbierasz całą kieszeń
Możesz zaplanować dłuższą wycieczkę szlakiem, o którym mowa poniżej, i pójść na Gromnik, najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
Auto zostaw na małym parkingu tuż przed miejscowością Krzywina, przy tabliczce kierującej do Skałki Goethego, w miejscu, gdzie łączą się szlaki żółty i niebieski. Do Skałki Goethego dojdziesz stąd w 15 minut – to pierwszy przystanek na niebieskim szlaku.
Z kolei na Gromnik idzie się stąd żółtym szlakiem ok. 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa jest przyjemna, przez pola i lasy. Możesz nieco zboczyć, pójść ścieżką w prawo i popatrzeć na kamieniołom w Krzywinie. Oczywiście, jeśli chcesz tylko szybko wejść na Gromnik, możesz podjechać od strony Rozdroża pod Gromnikiem i stamtąd będziesz mieć tylko 15 minut drogi na szczyt wzgórza. Ale nie będzie kryształów 😉
Tu znajdziesz kryształy górskie, ale coś mi obiecaj!
Skałka Goethego jest tym miejscem, gdzie kryształy górskie znajdziesz na pewno – obiecuję 😉 Ty mi jednak obiecaj, że nie będziesz skały kuć młotkiem, niszczyć jej, a Twoje poszukiwania ograniczą się do jej okolic. Warto wejść ścieżką wyżej, nad skałkę, i w lasku poprzewracać trochę kamieni. Miej butelkę z wodą do płukania okazów. Kryształy łatwo znaleźć właściwie o każdej porze roku, choć gęste zarośla w środku lata albo gruba pokrywa śnieżna zimą mogą Cię skutecznie zniechęcić.
To mój najładniejszy znaleziony okaz
Johann Wolfgang Goethe był nie tylko poetą, ale także kolekcjonerem minerałów. W 1790 roku podróżował po ziemi kłodzkiej, udał się też do Krzywiny i do kopalni bazaltu w Żelowicach. Wtedy miejsce, które dziś nazywamy Skałką Goethego, było czynnym wyrobiskiem. Dlatego uważaj, są tu głębokie dziury! Odsłaniają się tu tzw. kwarcyty daktylowe, na które Goethe zwrócił uwagę w swoich późniejszych wspomnieniach.
Dziś przy tym miejscu stoi tablica edukacyjna. Na pewno nie przegapisz miejscówki.
Proszę, nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci, nie rozkuwaj skały i bądź uprzejmy dla innych turystów. Powodzenia!
Dolny Śląsk jesienią, czyli coś, co bardzo lubię. A Ty? Wszystkie weekendy w kalendarzu mam zajęte. Odwiedzam moje ulubione miejscówki, obserwuję przebarwiający się winobluszcz na murach, jadę kupić miód wrzosowy, zwożę do domu kosze pełne grzybów, fotografuję ruiny zapomnianych pałaców, które powoli odsłaniają się z zarośli, piję herbatę patrząc na ogień w zamkowym kominku no…
Ten wyjątkowej urody sklepik miałam od dawna na swojej liście must see w Dreźnie. Stare secesyjne kafelki to coś, do czego mam wyjątkową słabość. Klatki schodowe dawnych kamienic, z płytkami na podłodze i ścianach, a czasem tylko ich niewielkimi fragmentami, to moje ulubione punkty zwiedzania miast. A co dopiero cały sklepik wyłożony kafelkami, układającymi się…
Oto propozycja niedługiego, ale bardzo przyjemnego spaceru do dwóch sudeckich wodospadów, ale nie tych najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych. Z uroczej karkonoskiej wsi Przesieka łatwo dotrzemy do Kaskady Myi oraz do wodospadu Podgórnej. Oba miejsca są bardzo malownicze właściwie o każdej porze roku, ale zimą, przy wysokim mrozie, zamarznięte fragmenty wyjątkowo cieszą oko. I te…
W tym sezonie letnim zaplanowałam przejście Karkonoszy z dziećmi, czyli trasę ze Śnieżki na Szrenicę. Najmłodsza z córek ma 6 lat, a starsze bliźniaczki – 9 lat. Jeśli masz dzieci w podobnym wieku i też chodzi Ci po głowie taki pomysł, przeczytaj moje wskazówki. Opisałam wszystko dość szczegółowo i mam nadzieję, że informacje zawarte w…
Kolejna propozycja z cyklu łatwe, ale piękne trasy w górach. Takie na początek górskiej przygody, na pierwszy raz. Trasy, które zachęcają dzieci do górskich wycieczek, nie męczą zbytnio rodziców, a dodatkowo gwarantują piękne widoki. Park Narodowy Gór Stołowych to miejsce idealne. Dodatkową zabawę gwarantuje wspólne rozpoznawanie skalnych kształtów. Jeśli jeszcze nie byliście w Górach Stołowych,…
Kłodzka Góra jest najwyższym szczytem Gór Bardzkich (757 m n.p.m.), przynajmniej jeśli chodzi o szczyty w Koronie Gór Polski. W rzeczywistości wyższa o 8 metrów jest pobliska Szeroka Góra. Od 2020 roku Kłodzka Góra stała się popularna, można powiedzieć, że przeżywa swój renesans. Latem otwarta została wieża widokowa, wysoka na 36 metrów, imponująca, zapewniająca rozległe…