Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku? Wzgórza Strzelińskie, Strzelin, Jegłowa – te lokalizacje zawsze pojawiały się w podpisach pod najpiękniejszymi okazami kryształów górskich, jakie znaleziono w Polsce. Okazy muzealne, zdjęcia w atlasach minerałów robiły na mnie zawsze ogromne wrażenie! A gdyby tak samej wybrać się w te rejony i poszukać?
Problem jest jednak taki, że te piękne okazy z atlasu to kryształy znalezione w kamieniołomach, podczas prac górniczych. Dla zwykłego turysty rzeczy nigdy nieosiągalne…
Takie okazy możesz znaleźć na Wzgórzach Strzelińskich z łatwością
Gdzie szukać kryształów górskich na Dolnym Śląsku?
Są na szczęście miejsca znane od wielu lat – do których prowadzą szlaki turystyczne – i można, przy odrobinie szczęścia, znaleźć swój maleńki kryształ. Nie będą to oczywiście okazy muzealne, ani nawet kolekcjonerskie, ale takie nasze, własne, do kieszeni lub na półeczkę. Miejsce, o którym myślę, to także dobry pomysł na rodzinną wycieczkę, z dziećmi, które potrafią być fantastycznymi zbieraczami minerałów.
Takich okazów nazbierasz całą kieszeń
Możesz zaplanować dłuższą wycieczkę szlakiem, o którym mowa poniżej, i pójść na Gromnik, najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
Auto zostaw na małym parkingu tuż przed miejscowością Krzywina, przy tabliczce kierującej do Skałki Goethego, w miejscu, gdzie łączą się szlaki żółty i niebieski. Do Skałki Goethego dojdziesz stąd w 15 minut – to pierwszy przystanek na niebieskim szlaku.
Z kolei na Gromnik idzie się stąd żółtym szlakiem ok. 1,5 godziny w jedną stronę. Trasa jest przyjemna, przez pola i lasy. Możesz nieco zboczyć, pójść ścieżką w prawo i popatrzeć na kamieniołom w Krzywinie. Oczywiście, jeśli chcesz tylko szybko wejść na Gromnik, możesz podjechać od strony Rozdroża pod Gromnikiem i stamtąd będziesz mieć tylko 15 minut drogi na szczyt wzgórza. Ale nie będzie kryształów 😉
Tu znajdziesz kryształy górskie, ale coś mi obiecaj!
Skałka Goethego jest tym miejscem, gdzie kryształy górskie znajdziesz na pewno – obiecuję 😉 Ty mi jednak obiecaj, że nie będziesz skały kuć młotkiem, niszczyć jej, a Twoje poszukiwania ograniczą się do jej okolic. Warto wejść ścieżką wyżej, nad skałkę, i w lasku poprzewracać trochę kamieni. Miej butelkę z wodą do płukania okazów. Kryształy łatwo znaleźć właściwie o każdej porze roku, choć gęste zarośla w środku lata albo gruba pokrywa śnieżna zimą mogą Cię skutecznie zniechęcić.
To mój najładniejszy znaleziony okaz
Johann Wolfgang Goethe był nie tylko poetą, ale także kolekcjonerem minerałów. W 1790 roku podróżował po ziemi kłodzkiej, udał się też do Krzywiny i do kopalni bazaltu w Żelowicach. Wtedy miejsce, które dziś nazywamy Skałką Goethego, było czynnym wyrobiskiem. Dlatego uważaj, są tu głębokie dziury! Odsłaniają się tu tzw. kwarcyty daktylowe, na które Goethe zwrócił uwagę w swoich późniejszych wspomnieniach.
Dziś przy tym miejscu stoi tablica edukacyjna. Na pewno nie przegapisz miejscówki.
Proszę, nie zostawiaj po sobie żadnych śmieci, nie rozkuwaj skały i bądź uprzejmy dla innych turystów. Powodzenia!
Za nami 27. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Co roku powtarzam, że ten festiwal to klęska. Klęska urodzaju! Kultowe wydarzenie, spotkanie miłośników gór, najstarsze i największe w Polsce. Cztery dni, które mijają jak jeden. Maraton filmów, prelekcji, spotkań. Jak było w tym roku? Jak zwykle. Za mało czasu, za dużo wszystkiego. Mnóstwo spotkań…
Oto propozycja niedługiego, ale bardzo przyjemnego spaceru do dwóch sudeckich wodospadów, ale nie tych najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych. Z uroczej karkonoskiej wsi Przesieka łatwo dotrzemy do Kaskady Myi oraz do wodospadu Podgórnej. Oba miejsca są bardzo malownicze właściwie o każdej porze roku, ale zimą, przy wysokim mrozie, zamarznięte fragmenty wyjątkowo cieszą oko. I te…
Cape Aspro to przylądek z najwyższymi na Cyprze klifami, których wysokość przekracza 250 m n.p.m. Widokowy szlak trekkingowy tak mnie zachwycił, że postanowiłam poświęcić mu osobny wpis na blogu, a nie ograniczyć się tylko do wzmianki w moim cypryjskim TOP 10. Nie znalazłam żadnych rekomendacji i opisów tego szlaku w języku polskim, dlatego tez uzupełniam…
Siedzę i zaklinam tę wiosnę, ogłaszam ją na blogu, piorę zimowe ciuchy, a na Instagramie pokazuję moje krokusy z ogródka, ale niestety, nic nie działa. Spoglądam na termometr i nie chce być inaczej – zimno i nawet jakiś śnieg na Dzień Kobiet się pojawił we Wrocławiu. Łatwo było się domyślić, że w góry trzeba będzie…
Dolina Pereł to wyjątkowe i mało znane miejsce na mapie Dolnego Śląska. A nie! wcale nie Dolnego Śląska, chociaż to w województwie dolnośląskim. Dolina Pereł na Górnych Łużycach Gdzie więc szukać Doliny Pereł? Górne Łużyce, czyli kraina, której niewielka część znajduje się na terenie Polski, w granicach województwa dolnośląskiego, nie jest historycznym Śląskiem. Mimo że…
Partynice. Wyścigi konne przyciągają tu prawdziwe tłumy! Ale w tygodniu i w dni bez wyścigów, czy innych eventów, to dość spokojne miejsce. Spędzamy tu co tydzień sporo czasu. Dzieci na koniach, a ja na nogach – w końcu dziesięć tysięcy kroków dziennie nie zrobi się samo. Najlepiej jest na wiosnę. W końcu przychodzą dni, że…