SilverMint blog Jaskinia Radochowska
|

Jaskinia Radochowska – przygoda dla młodych grotołazów

– W końcu jakaś porządna jaskinia! – krzyknęły zgodnie moje ubłocone córki po wyjściu z Jaskini Radochowskiej. – Chodźmy jeszcze raz!

Poznajemy jaskinie – najpierw teoria, później praktyka

Udało nam się zrealizować nasze plany jaskiniowe. Co prawda z opóźnieniem, ale zawitaliśmy do naszych dwóch dolnośląskich jaskiń: Jaskini Radochowskiej, a za kilka dni także do jej „młodszej”, ale bardzo sławnej siostry – Jaskini Niedźwiedziej.

Już w czasie kwarantanny przeszkoliliśmy się z zakresu wiedzy o jaskiniach – dzieci kolorowały nasze ilustracje jaskiniowe, bez pomyłki rozróżniając stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Kilka razy przeczytały książeczkę o wycieczce szkolnejIgnacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka jaskini” i koniecznie chciały zobaczyć te intrygujące misy martwicowe.

SilverMint blog kolorowanka jaskinia
Kolorowanki do wydruku

Jaskinia Radochowska a Jaskinia Niedźwiedzia

Obie jaskinie to dwie zupełnie różne atrakcje. Niedźwiedzią zwiedzamy niemal po „czerwonym dywanie”, podziwiając piękną szatę naciekową, oświetlenie, ale nie ważmy się niczego dotykać. Za to w Radochowskiej nadotykamy się aż nadto. Koniecznie weź odpowiednie buty oraz jakieś ubrania, które beż żalu zniosą kontakt z błotem. Drogę przez wąskie szczeliny jaskini oświetlać nam będą latarki czołowe. Przyjdzie też czas na czołganie się! Atrakcja ta szczególnie wyczekiwana jest przez dzieci ? Do jaskini mogą wejść maluchy od 3 roku życia.

Jaskinia Radochowska – jak dojechać?

Radochów to niewielka wioska w Górach Złotych, kilka kilometrów od Lądka Zdroju. Znajdują się tutaj ruiny dworu, zabytkowy kościół, a na górze Cierniak stara kapliczka, którą opiekuje się mieszkający w pobliżu pustelnik. Tak, prawdziwy pustelnik, jedyny na Ziemi Kłodzkiej i jeden z nielicznych w Polsce – Elizeusz.


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz “Mój nieoczywisty Dolny Śląsk” – interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami i mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Do jaskini można dojść pieszo z Lądka Zdroju (szlakiem niebieskim ok. półtorej godziny) lub podjechać samochodem. Z głównej drogi Lądek Zdrój – Kłodzko skręcamy w Radochowie do „centrum” miejscowości zgodnie z drogowskazem i kierując się znakami dojeżdżamy do niewielkiego parkingu. Stamtąd czeka nas około półgodzinny spacer przez las żółtym szlakiem do jaskini.

SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Droga do jaskini Radochowskiej
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
…a po drodze ładne widoki

Jaskinia Radochowska – zwiedzanie

Jaskinia została odkryta w XVIII wieku i już wtedy przybywały tu wycieczki kuracjuszy z Lądka Zdroju. Wtedy zwiedzić można było tylko niewielki fragment pieczary. W latach ’30 XX wieku przybył tutaj Heinrich Pelegrin, emerytowany górnik z Wałbrzycha, który zamieszkał przy jaskini i zajął się usuwaniem namulisk. Wybrał naniesiony przez setki lat materiał skalno-błotny, czym udrożnił kolejne korytarze. Tym samym przystosował je do ruchu turystycznego, a dodatkowo wykonał kamienne schodki i oczyścił z gruzu pierwotny otwór wejściowy. W trakcie swoich prac odkrył kości zwierząt z okresu plejstocenu – niedźwiedzia jaskiniowego, lwa, hieny, konia, które stanowiły przedmiot prac badawczych zoologów z wrocławskiego uniwersytetu.

W cieniu Jaskini Niedźwiedziej

Peregrin pozostał przy jaskini do 1947 roku. Jeszcze jakiś czas po jego wyjeździe stał tutaj drewniany domek, w którym można było zobaczyć kolekcję minerałów i fragmenty wykopanych kości zwierząt. Jaskinia nie miała opiekuna, okoliczni mieszkańcy oprowadzali po niej zainteresowanych turystów, ale niestety z czasem ulegała zaśmiecaniu i niszczała. Pewnie też dlatego, że cała uwaga skupiła się na odkrytej w latach ’60 Jaskini Niedźwiedziej w oddalonym o 16 kilometrów Kletnie…

W latach ’90 działała tutaj sezonowa baza harcerska, można było tutaj przenocować w namiocie. Później na krótki czas miejscem zaopiekował się speleolog Henryk Nowacki, który zabezpieczył wejścia i oczyścił jaskinię. Dzięki temu odzyskała ona swój jaskiniowy mikroklimat i wróciły do niej nietoperze, które odnalazły w niej swoje miejsce zimowej hibernacji. Niestety po krótkim czasie jaskinia znów stała się „niczyja”…

Od 2013 roku jaskinia znajduje się pod opiekę Natalii i Zbigniewa Piotrowiczów, którzy uprzątnęli zgromadzone przez lata w jaskini i jej okolicy śmieci, pozostałości dzikich biwaków i „biesiad” oraz zabezpieczyli wejścia.

Zwiedzanie dzisiaj

Zwiedzanie jaskini odbywa się w niewielkich grupach prowadzonych przez panią Natalię. Każdy uczestnik otrzymuje kask z latarką czołową. Trzeba ubrać się odpowiednio – raz, że w jaskini panuje stała temperatura 9 stopni, a dwa, że będziemy przeciskać się przez wąskie szczeliny, czasem na kolanach, a czasem… na leżąco.

Zejście do wnętrza pieczary jest dość strome, ale zabezpieczone łańcuchami i starsze dzieci doskonale sobie poradzą – młodsze będą potrzebowały pomocy rodzica. Za to podczas przemierzania ok. 400 metrowej trasy maluchy nie będą musiały schylać się tyle razy, co dorośli.

W największej jaskiniowej Sali Gotyckiej znajduje się małe jeziorko. Mieszkają w nim maleńkie stworzenia, które przez lata przystosowując się do życia w zupełnej ciemności straciły narząd wzroku. Odnajdujemy je, białe robaczki – studniczki, będące reliktem epoki polodowcowej.

Pod koniec zwiedzania będzie trzeba przecisnąć się przez bardzo wąski i niski korytarz. To będzie prawdziwy „kontakt z jaskinią”. Pani Natalia sprawnie wyznacza kolejność i zasady pokonywania korytarza. W zależności od wzrostu, sprawności i wagi uczestników ? Zdradzę Ci, że jeśli jesteś bardzo „na nie”, ale Twoje dzieci bardzo „na tak”, nie rezygnuj z wejścia do jaskini. Pani Natalia przeprowadzi Cię przez alternatywny korytarz, do którego także zabrała moją najmłodszą córkę, za małą do samodzielnego przejścia przez „wąskie gardło”. My ze starszymi córkami przeszłyśmy ten ciasny korytarz i było ekstra!

SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Przed wejściem do jaskini sprawdź, czy zmieścisz się w szczelinie!
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Do jaskini prowadzi nas pani Natalia
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Wejście do Jaskini Radochowskiej
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Przejście przez jaskinię to przygoda dla młodych grotołazów
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
W słabym świetle latarek czołowych trudno o ładne zdjęcia, ale to nie o zdjęcia tutaj chodzi
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
…trzeba skupić się na odpowiednim ułożeniu ciała, by móc przecisnąć się przez szczeliny
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
W jaskiniowym jeziorku szukamy studniczków
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Jaskinia Radochowska nie ma bogatej szaty naciekowej, ale możemy zobaczyć podstawowe formy krasowe

Zimą w jaskini hibernują nietoperze (ok. 25 sztuk, przedstawiciele 4 chronionych gatunków).

Godziny otwarcia, ceny biletów

Jaskinia jest czynna od połowy kwietnia do końca września, codziennie, od 10.00 do 18.00. Poza wakacjami warto zadzwonić i upewnić się, co do godzin wejścia. Poza sezonem też można zwiedzić jaskinię, ale koniecznie trzeba uzgodnić termin telefonicznie.

Na polance jest wiata turystyczna, budka z mini-bufetem, stemplem i pamiątkami, a także układanka dla dzieci ze szkieletem tygrysa jaskiniowego.

Bilety kosztują 22 zł (normalny) i 18 zł (ulgowy).

SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Próbujemy ułożyć szkielet
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
…co wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać
SilverMint blog Jaskinia Radochowska
Gdzieś w tym potoczku dzieci usiłują zmyć błoto z butów i ubrań…

Winiarnia Radochowska

Przy drodze prowadzącej do jaskini zobaczycie zachęcające do odpoczynku miejsce – wiata z ławami, leżaki, hamaki, wszystko z pięknym widokiem na góry. Winiarnię Radochowską prowadzi Zbigniew Piotrowicz i serwuje tutaj wina z różnych zakątków świata, a także z Dolnego Śląska. Przy kieliszku wina miło jest odpocząć po przygodach jaskiniowych.

SilverMint blog Winiarnia Radochowska
Winiarnia Radochowska
SilverMint blog Winiarnia Radochowska
Kto nie próbuje na miejscu, zabiera do domu
SilverMint blog Winiarnia Radochowska
Dla każdego coś dobrego

Jaskinia Radochowska – gdzie zjeść, gdzie nocować?

Jeśli odwiedzamy Ziemię Kłodzką, zawsze musimy zjeść pstrąga. Tym razem odwiedziliśmy położone w sąsiedniej do Radochowa wsi (Trzebieszowice 12) łowisko i smażalnię Fischland. Jestem mile zaskoczona, bo z tymi łowiskami to też różnie bywa. Miejsce jest niewielkie, kameralne, ale bardzo estetyczne, czyste, malownicze. Stawy z zadbanym otoczeniem, wierzbami, ławeczkami. W zagrodzie swój wybieg mają muflony. Jednak niełatwo je dostrzec, bo teren jest duży, a zwierzęta niekoniecznie chcą pozować do zdjęć.

Jest ładna, choć niewielka wiata z ławami, pod którą przeczekaliśmy burzę. Smażone ryby są smaczne, podawane z dobrymi surówkami, na talerzach z ekologicznej celulozy i z drewnianymi sztućcami. Oprócz pstrąga można zjeść też sandacza, a dla tych, co nie lubią ryb, jest smażony ser i frytki.

Łowisko jest czynne od kwietnia do października w piątki, soboty i niedziele w godz. 12.00-18.00.

W samym Radochowie działa kilka agroturystyk. Mnie najbardziej spodobało się Siedlisko Czarny Kot, położone nieopodal szlaku prowadzącego do jaskini.

SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Łowisko Fischland Trzebieszowice
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Pogoda nam akurat nie dopisała, ale miejsce jest bardzo przyjemne
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Rybę można złowić samodzielnie, ale nie trzeba (szczególnie, gdy pada)
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Plus dla miejsca za ekologiczne talerze i widelce
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Dzieci mają gdzie pospacerować
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować muflony
SilverMint blog łowisko Fischland Trzebieszowice
Łowisko Fischland

Ziemia Kłodzka – zobacz inspiracje na wyjazdy:

Gdzie nocować w Kotlinie Kłodzkiej?

Co i gdzie zjeść w Kotlinie Kłodzkiej?

Góry Bystrzyckie – miejsce, o którym świat zapomniał

Jaskinia Niedźwiedzia – królowa sudeckich podziemi

Kletno – szukaj skarbów Ziemi

Międzygórze i Wodospad Wilczki – zachwyty królewny Marianny (i moje)

Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki

Złoty Stok – kopalnia, park linowy, punkty widokowe

Najpiękniejsze szlaki w Sudetach Wschodnich – 4 trasy idealne na rodzinną wycieczkę

Szlak na Trójmorski Wierch – moje odkrycie wakacji

Najładniejszy szlak na Śnieżnik

Góry Sowie – Wielka Sowa i Podziemne Miasto OsówkaLubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

Pobierz nowe kolorowanki podróżnicze
Pobierz kolorowanki

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania – pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.