Co to za roślina? 10 śródziemnomorskich okazów, które trzeba znać, cz. 2
Co to za roślina?Zadajesz sobie czasem to pytanie na spacerach, gdy mijasz jakieś nowe, ciekawe okazy? Ja tak! Szczególnie na wakacjach.
Ostatnie nasze cypryjskie wakacje i bogactwo roślinnego świata skłoniły mnie do kontynuacji artykułów o roślinach śródziemnomorskich.
Przedstawiam więc daaawno obiecaną drugą cześć wpisu o roślinach śródziemnomorskich, które warto znać. W pierwszej części pokazałam m.in. oleandry, bugenwillę, drzewka oliwne, szarańczyny, aloesy i agawy. Takie, które według mnie są najpopularniejsze i najczęściej fotografowane na wakacjach w europejskich krajach basenu Morza Śródziemnego. I takie, przy których często przystajemy i zastanawiamy się, co to takiego?
Zapraszam dziś do kolejnego zestawienia pięknych okazów, które spotkasz prawdopodobnie w każdym śródziemnomorskim kraju.
-
Kapary
Chyba każdy z nas wie, jak wyglądają kapary marynowane w słoiczku, ale czy wiesz, jak pięknie kwitnie ta roślina? I jak niewielkie ma wymagania? Rośnie w skałkach, pomiędzy kamieniami, na murkach, przeciska się przez łączenia schodków… Jej delikatne, drżące na wietrze kwiaty zachwycają mnie.
Kaparowe jagody, a nieraz i całe gałązki, są dodatkiem do potraw kuchni śródziemnomorskiej. Mają nie tylko walory smakowe, ale także cenne właściwości lecznicze: działają przeciwnowotworowo oraz wspomagają serce i układ krążenia.
-
Czystek kreteński
Czystek kreteński w swym naturalnym siedlisku pierwszy raz zobaczyłam w cypryjskich górach Trodoos. Było go mnóstwo! Niskie, rozłożyste krzewy porastały skaliste górskie stoki. Kwiatuszki miał niepozorne, różowo-fioletowe. W dotyku lepki, jakby pokryty żywicą i bardzo aromatyczny.
Jego właściwości lecznicze są znane od starożytności. Dziś to chyba jeden z najbardziej popularnych roślinnych specyfików z serii „na wszystko”. Picie herbaty z czystka zapewnia długowieczność, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie, oczyszcza organizm, leczy miażdżycę rozpuszczając zatory i zakrzepy w żyłach. Regularne picie naparu z czystka zmienia zapach naszego ciała. I to na taki, którego unikają komary i kleszcze! Warto wziąć pod rozwagę.
-
Hibiskus
Hibiskus, ketmia, chińska róża. Znana z upraw doniczkowych także i u nas. Ale te piękne śródziemnomorskie żywopłoty z hibiskusa robią wrażenie! Różne kolory kwiatów – odcienie czerwieni, różu, żółci i bieli… A herbata z tych pięknych kwiatów ma orzeźwiający, lekki smak, idealny na letnie wieczory.
-
Plumeria
Plumeria określana jest najpiękniejszą rośliną świata. Czasem zwana też frangipani. Pochodzi z Ameryki Południowej. Kraje śródziemnomorskie nie są jej ojczyzną, ale często uprawiana jest tutaj w ogródkach. Jej kwiaty to coś niesamowitego! Wyglądają, jakby były sztuczne, zrobione z pianki! Ale ich zniewalający zapach potwierdza, że jednak są prawdziwe.
Wieńce z kwiatów plumerii otrzymują turyści przybywający na rajskie wyspy Pacyfiku. Jeśli ktoś wręczy Ci bukiet kwiatów plumerii wiedz, że jest to obietnica miłości i wierności!
-
Granaty
Jako mała dziewczynka na wakacjach we Włoszech zerwałam kiedyś z parkowego krzewu dziwny owoc. Jakby jabłko, ale z dziubkiem. Zabrałam ten owoc do domu, a on się pięknie zasuszył. Minęło ponad trzydzieści lat od tamtej podróży, a ja nadal mam na półce zasuszony, twardy jak kamień owoc granatu.
Dopiero długo później dowiedziałam się, że to granat. Nie było wujka Google, który chciałby mi podpowiedzieć, co to za roślina. Krzew lub niewielkie drzewo, na gałązkach kolce, a młode owoce przypominają nieco dziką różę.
Owoc granatu należy do to tzw. super foods. Wyjątkowe właściwości tych owoców o kwaśnych pestkach są znane od tysiącleci. Przede wszystkim ma zbawienny wpływ na układ krążenia i na serce, działa także antynowotworowo i przeciwstarzeniowo. To chyba najbardziej wartościowy owoc ze wszystkich znanych i powszechnie dostępnych. Warto się z nim zaprzyjaźnić!
-
Passiflora, marakuja
Inaczej męczennica jadalna. Ma takie piękne kwiaty! Jej ojczyzną nie jest Europa – sprowadzono ją tutaj dopiero w XVIII wieku. Jest pnączem porastającym mury i drewniane konstrukcje. Niedojrzałe owoce wyglądają jak miniaturowe arbuziki.
-
Kuflik cytrynowy
Bardzo zaintrygowało mnie to drzewko. Delikatne czerwone kwiaty przypominają szczotki do mycia butelek…! Kalistemon ma zimozielone liście, które roztarte w dłoniach wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. Kufliki dobrze sprawdzają się jako pnącza, także i na naszych tarasach, ale na zimę trzeba je zabrać do domu.
-
Jałowiec grecki
Dziko rosnący jałowiec grecki spotkamy na śródziemnomorskich wzgórzach – na Cyprze, w Turcji czy Grecji. Drzewo w kształcie piramidy, rośnie powoli, a jego drewno jest wyjątkowo twarde i trwałe. Potrzeba 200 lat, aby mogło nadawać się do wykorzystania, w szczególności wyrobu mebli. W wielu miejscach jałowiec grecki jest rośliną chronioną.
-
Araukaria wyniosła
Niezwykle wyniosła choinka – może dorastać do 70 metrów! Ma ładny pokrój, a jej spadające na ziemię gałązki przypominają węże. Wiele lat temu araukarię hodowała w doniczce moja Babcia. Było to jej ulubione drzewko, ale wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Nie wolno mi było jej dotykać, a tak bardzo chciałam wieszać na niej bombki na święta. Albo chociaż papierowe ozdoby… Wiele lat później podróżowaliśmy na Kubę w grudniu i ku mojemu zdziwieniu w jednej z restauracji stała sobie przyozdobiona od stóp do głów piękna araukaria! Babcia by tego nie pochwaliła!
Jeśli wśród wielu drzew w Grecji, na Cyprze, czy we Włoszech zobaczysz wysoką, wyniosłą dumną choinę to wiedz, że to araukaria tak się wyniosła.
-
Wilczomlecz kandelabrowy
Nie mogłam się zdecydować, którą z roślin wybrać na ostatnią w tym zestawieniu (wygląda na to, że trzeba robić kolejne), ale moja miłość do sukulentów i kaktusów wygrała i przedstawiam tę niezwykłą euforbię. Rodzaj euphorbia to szereg pięknych roślin, niekoniecznie podobnych wizualnie do siebie. Wilczomlecz kandelabrowy pochodzi z Afryki, gdzie rośnie dziko, jednak w śródziemnomorskim klimacie czuje się bardzo dobrze. Zdobi ogrody, stanowiąc często żywopłoty nie do pokonania. Ten wielki wilczomlecz, jak wszystkie rośliny z tej rodziny, jest trujący. Sok, który wydziela, jest szczególnie niebezpieczny dla oczu i skóry, a w przypadku połknięcia wywołuje poważne dolegliwości żołądkowe. Ciekawostka: do tej samej rodziny należy znana nam z okresu bożonarodzeniowego poinsecja, gwiazda betlejemska.
Mam nadzieję, że w zestawieniu znalazłaś roślinę, którą właśnie spotkałaś na śródziemnomorskim spacerze. Jeśli nie, zajrzyj to poprzedniego zestawienia. A kolejne jest w przygotowaniu ?
Zobacz moje wpisy z inspiracjami wakacyjnymi:
- Cypr na własną rękę
- Najpiękniejsze miejsca na Cyprze
- Gdzie nocować na Cyprze?
- Spokojne miejscówki na rodzinne wakacje w Chorwacji
- Chorwacka wyspa Korcula – wszystko o wakacjach z dziećmi w Chorwacji
- Ile kosztują wakacje w Chorwacji?
- Wyspa Solta – moja perełka
- Co zobaczyć na wyspie Krk
- Bośnia i Hercegowina na jeden dzień
- Moje ulubione miejsca na wyspie Pag
- Czy warto pojechać na jeden dzień do Dubrownika?
- Jak dojechać do Chorwacji?
- Co zobaczyć i gdzie nocować w drodze do Chorwacji
- A może nad Balaton?
- Przystanek w Słowenii – jest pięknie!
- Wyjątkowy weekend we włoskiej Apulii!
- Pomysły na weekend: Dolny Śląsk, Opolszczyzna
- Polska: w góry z dziećmi
- Polska: gdzie nad morze?
Nieoczywisty Dolny Śląsk
Zobacz mój przewodnik po Dolnym Śląsku – jedyny interaktywny przewodnik po miejscach mniej znanych, nietuzinkowych… Po ruinach, pięknych szlakach, zapomnianych wioskach, minerałach, wrzosowiskach oraz najładniejszych widokach.
Mapy z dokładnymi lokalizacjami, polecenia noclegów, restauracji i mnóstwo ciekawostek!
Zobacz moje kolorowanki wakacyjne
Obserwuj mnie na Instagramie
Zobacz relacje z ostatnich wyjazdów: