SilverMint blog książki o Cyprze
||

Biblioteka podróżnika: książki o Cyprze

Czytanie książek o krajach i regionach, do których się wybieram, szczególnie reportaży, a także powieści, których akcja osadzona jest w tych miejscach, to wielka dla mnie przyjemność. Lubię te książki bardziej, niż przewodniki turystyczne, bo przenoszą do kraju w zupełnie inny sposób i dają poczuć coś więcej, niż tylko turystyczny klimat.

Przed wyjazdem na Cypr i w czasie pierwszych dni pobytu przeczytałam trzy poniższe książki o Cyprze, które chcę Ci polecić.

Gorzkie Cytryny Cypru. Opowieść o wyspie i ludziach, Lawrence Durell

Do tej książki odnoszą się wszystkie przewodniki, a także kolejne książki, które tutaj polecam oraz wiele artykułów o Cyprze. Stwierdziłam, że to musi być obowiązkowa lektura.

SilverMint blog książki o Cyprze
Gorzkie Cytryny Cypru

Akcja dzieje się w latach ’50 na Cyprze. To czasy, gdy obie społeczności Cypryjczyków greckich i Cypryjczyków tureckich żyły razem, we względnym spokoju, z dystansem, lecz w dobrych relacjach – to można wywnioskować po lekturze pierwszych kilkunastu stron. Cypr jest wciąż pod panowaniem brytyjskim. Autor książki kupuje dom w okolicach Kyrenii (dziś jest to część turecka). Celnie opisuje relacje między mieszkańcami, swoje spostrzeżenia i przemyślenia dotyczące przyszłości Cypru.

W dalszej części książki autor skupia się na opisywaniu i analizowaniu działań, jakie zaczynają podejmować cypryjskie społeczności w kierunku niepodległości. W szczególności sporo miejsca poświęcone jest powstaniu i działalności ruchu enosis dążącego do zjednoczenia z Grecją. To skomplikowany temat, ale ważny, by zrozumieć późniejsze wydarzenia w historii Cypru.

Książka nie była dla mnie porywającą lekturą, ale warto ją przeczytać. Nie jest dostępna w księgarniach, nakład wyczerpany. Ja swój egzemplarz kupiłam z drugiej ręki.

Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru, Thomas Orchowski

Świetna książka i nawet jeśli nie planujesz podróży na Cypr, warto ją przeczytać. Reportaż o najnowszej historii i próba odpowiedzi na nurtujące pytanie – czy mieszkańcy wyspy będą jeszcze kiedyś w przyszłości mogli tworzyć wspólne państwo? Z każdym kolejnym rozdziałem w Twojej głowie będzie klarować się odpowiedź, zazwyczaj zaprzeczająca temu, co sobie wcześniej myslałaś. Wydawnictwo Czarne jest gwarancją dobrej lektury, tak jest i tym razem.

SilverMint blog książki o Cyprze
Wyspa trzech ojczyzn

Cypr. Cudowna wyspa Afrodyty. Szkice z podróży, Jan Gać

Książka dla pasjonatów historii, historii sztuki, którym nie wystarczą przewodnikowe krótkie opisy. Autor porusza się po historii Cypru i jej śladach, jakie zostawiła na wyspie. Od czasów najdawniejszych, mitologicznych, poprzez starożytność, czasy Bizancjum, łacińskie, osmańskie. Każda z tych epok pozostawiła na wyspie swoje zabytki, miejsca, ciekawostki.

Trochę irytował mnie w książce specyficzny styl prowadzenia dialogu autora z żoną, na szczęście to tylko fragmenty książki. Warto przeczytać, jako uzupełnienie wiedzy i ciekawostek.

SilverMint blog książki o Cyprze
Cudowna wyspa Afrodyty

O naszych wakacjach na Cyprze przeczytasz tutaj:

Cypr na własną rękę – jak zorganizować wyjazd z dziećmi?

10 najpiękniejszych miejsc na Cyprze – subiektywny przewodnik

Niezwykły szlak Cape Aspro

Polecane miejsca noclegowe na Cyprze

Co dzieci jedzą na wyjazdach – Cypr
Booking.comNieoczywisty przewodnik po Dolnym Śląsku!

Jeśli lubisz przewodniki po nietuzinkowych miejscach, ciekawych, ale często pomijanych na tzw. listach TOP, zapraszam do sięgnięcia po mój interaktywny przewodnik po Dolnym Śląsku. Pokazuję mój region w kontekscie setek wycieczek do miejsc, które odwiedzam wielokrotnie, za każdym razem odkrywając nowe ciekawostki. Pokazuję w nim górskie szlaki, piękne krajobrazy, zamki i opuszczone pałace i ruiny, miejsca, gdzie można znaleźć minerały, polecam miejscówki na nocleg i na obiad, winnice, lokalne sklepiki. Zobacz więcej o przewodniku klikając w zdjęcie.

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodnik interaktywny

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.