Ziemia Kłodzka – co i gdzie zjeść? Pstrągi i reszta
Jeśli będziesz na Ziemi Kłodzkiej musisz obowiązkowo spróbować produktu regionalnego tej ziemi, a właściwie wody, bo o rybie mowa.
Hodowla pstrąga kłodzkiego, który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, ma tutaj długą tradycję.
W regionie jest sporo łowisk i smażalni. Zazwyczaj, gdy jesteśmy w tych okolicach z dziećmi, szczególnie latem, gdy można usiąść i zjeść w plenerze, szukamy jakiegoś ładnego miejsca z dobrą rybą. Mam już takich miejsc do polecenia kilka i zebrałam je w tym wpisie.
Kolejność jest przypadkowa, oprócz pierwszego miejsca. Ponadto pod koniec zestawienia są restauracje, które wyjątkowo przypadły nam do gustu, ale nie serwują ryb.
Pstrąg jest jedną z najwartościowszych i najzdrowszych ryb. To najwięcej kwasów omega-3 wśród ryb słodkowodnych. Ma więcej białka niż łosoś, a ma mniej kalorii niż np. makrela. Zawiera witaminy z grupy B, potas, fosfor, selen, magnez i wapń. Wymaga czystej i dobrze dotlenionej wody, a jego mięso nie jest zanieczyszczone metalami ciężkimi.
Pstrąg kłodzki - łowiska i smażalnie
Smażalnia pstrąga, Ścinawka Średnia
Hodowla pstrąga z przedwojennymi tradycjami. Miejsce jest laureatem wielu kulinarnych nagród, znajduje się na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska oraz w żółtym przewodniku Gaullt&Millau. Jeśli wracacie np. z Gór Stołowych, jest to przystanek obowiązkowy. Choć miejsce jest dość niepozorne, szczerze mówiąc wyglądem od ulicy w ogóle nie zachęca do wejścia, serwują tutaj bezdyskusyjnie najlepszą rybę w regionie. W menu jest tylko zupa rybna, pstrąg z patelni, masło czosnkowe (boskie), frytki i surówka. Można też kupić do domu pstrągi świeże lub wędzone.
Raj Pstrąga, Goszów (Stronie Śląskie)
Łowisko i smażalnia mieszczą się na obrzeżach wsi Goszów. Oprócz bardzo dobrej ryby (można ją złowić samodzielnie), jest tutaj spory teren do odpoczynku, spacerów i zabawy dla dzieci, leżaczki, kury, koty. W menu pstrąg smażony, wędzony, grillowany, grillowany w folii, pasta z pstrąga, zupa rybna, smażony ser i karkówka z grilla. Można wynająć tutaj domek nad stawem – korzystaliśmy, polecam, więcej o nim pisałam tutaj.
Wrzosowa Przystań, Długopole Dolne
Do najmniejszego kłodzkiego uzdrowiska trafiliśmy kiedyś trochę przypadkiem. „Wrzosowa Przystań” na pierwszy rzut oka wydaje się miejscem, które trochę „trąci myszką”. Taki tu klimat mocno rustykalny, są stare meble, jakaś waga z głębokiego peerelu, drewniany plac zabaw, zagroda z królikami i mnóstwo ław do biesiadowania. W niektóre weekendy odbywają się tutaj lokalne imprezy. Pstrąg (certyfikowany) jest bardzo smaczny, a poza tym w menu mają kilka dań z grilla i placki.
Fischland, Trzebieszowice
Bardzo urokliwe miejsce, kameralne. Czynne tylko od piątku do niedzieli, od kwietnia do września. Mała smażalnia, bardzo estetyczna, ekologiczna (talerze z celulozy, drewniane widelce). Dobra smażona ryba. Malownicze stawy w otoczeniu zadbanej roślinności oraz zagroda z muflonami. Do tego miejsca trafiliśmy przy okazji wizyty w Jaskini Radochowskiej.
Nad Stawami, Kletno
Duża gospoda, kilka stawów, gwarne miejsce. Dla dzieci plac zabaw, możliwość obserwacji ryb, kaczek, kur, psów i kotów... Po drugiej stronie ulicy jest park linowy i mini golf. Dobra ryba, pierogi, dania z dziczyzny i placki. Więcej o tym, co można robić w Kletnie – zobacz tutaj.
Dom nad Wodospadem, Międzygórze
Zabytkowy pensjonat z czasów Marianny Orańskiej położony jest tuż przy parkingu i zejściu do wodospadu Wilczki. Prowadzi restaurację z całkiem dobrą kuchnią. Spodziewałam się turystycznego przeciętnie słabego standardu, a tymczasem byliśmy pozytywnie zaskoczeni smakiem, wyglądem i ceną dań. Dobra ryba, makarony, kotlety i sałatki.
Cicha Woda, Lasocin (Góry Sowie)
Cicha Woda z niewielkiej agroturystyki rozbudowała się w pokaźny pensjonat. Miejsce bardzo malownicze, położone w górskiej dolince. Sporo osób przyjeżdża tutaj z dziećmi ze względu na pokaźne mini-zoo. Kury, kaczki, drób, do tego papugi, kozy, kuce, świnie, muflony, króliki. W menu, oprócz pstrąga smażonego i wędzonego, jest karkówka, gulasz, żurek, schabowy i pierogi. Tłoczno w weekendy! Więcej o Górach Sowich.
Sowia Dolina, Kamionki (Góry Sowie)
Jeśli już jesteśmy przy Górach Sowich, chcę do zestawienia dodać restaurację w hotelu Sowia Dolina. Do tego miejsca trafiliśmy przypadkiem, nocowaliśmy w pensjonacie (polecam! – więcej o nim tutaj) i jedliśmy tam naprawdę dobrą kolację! Było to jesienią i w menu królowały rozgrzewające dania zupa kukurydziana, pieczone ryby, kaczka i grillowane warzywa. Dla nie jedzącej nabiału córki szef kuchni przygotował specjalny deser wegański. Pyszne śniadania, z lokalnym pieczywem, serami i miodem, domowe wędliny. Przemiła obsługa.
Villa Elise - Kaczka i Wino, Stronie Śląskie
Villa Elise to piękna, zabytkowa posiadłość należąca niegdyś do właściciela strońskiej huty. Restauracja Kaczka i Wino, kolejna na szlaku kulinarnym Smaki Dolnego Śląska, serwuje dania w rytmie slow-food, a w menu króluje, zgodnie z nazwą restauracji - kaczka. Co do wina nie mam zdania, nie miałam okazji wypróbować. Jest rosół z kaczki (super), dla dzieci domowa bardzo dobra pomidorówka, oprócz kaczych specjałów próbowaliśmy także kluseczek z buraków, piersi sous-vide z risotto, bardzo ciekawej pasty ze słonecznika i bobu oraz naleśników, lodów i crème-brulee. Wszystko smaczne, ładnie podane. Wnętrza klimatyczne, z zachowanymi elementami zabytkowymi (kaflowe piece, schody) i oczywiście pełne złotych kaczek.
Schronisko Jagodna, Spalona
Nie może zabraknąć w tym zestawieniu schroniska Jagodna, choć ryb nie serwuje. Słynie z gigantycznych, kalorycznych i pysznych dań godnych prawdziwego, wygłodniałego piechura. Te racuchy! W menu sezonowe dodatki. My byliśmy w sezonie jagodowym, więc możesz sobie wyobrazić ilości jagód na plackach, lodach i ciastach. Warto wybrać to miejsce na długi górski spacer, niezależnie od pory roku, także zimą. Urok dawnej sudeckiej gospody gwarantowany. Do schroniska można dojechać samochodem. Więcej o Górach Bystrzyckich.
Ziemia Kłodzka - zobacz inspiracje na wyjazdy:
- Gdzie nocować w Kotlinie Kłodzkiej?
- Jaskinia Radochowska - przygoda dla prawdziwych grotołazów
- Jaskinia Niedźwiedzia - najpiękniejsza jaskinia w Polsce
- Przygody w Kletnie: poszukiwanie minerałów, sztolnie fluorytu, muzeum Ziemi, szlak na Śnieżnik, park linowy
- Międzygórze i Wodospad Wilczki - zachwyty królewny Marianny (i moje)
- Góry Bystrzyckie - miejsce, o którym świat zapomniał (i dobrze!)
- Góry Stołowe i Szczeliniec Wielki
- Złoty Stok - kopalnia, park linowy, punkty widokowe
- Najpiękniejsze szlaki w Sudetach Wschodnich - 4 trasy idealne na rodzinną wycieczkę
- Szlak na Trójmorski Wierch - moje odkrycie wakacji
- Najładniejszy szlak na Śnieżnik z Czarnej Góry
- Góry Sowie - Wielka Sowa i Podziemne Miasto Osówka