Jeśli lubisz kamienie, zbieractwo i nie straszne Ci brudne paznokcie – ten wpis jest dla Ciebie i Twoich dzieci.
O tym, że na Dolnym Śląsku możesz znaleźć najpiękniejsze minerały - pewnie wiesz. Ale czy Twoje dzieci wiedzą, że
w Polsce są wulkany?
Tzn. były. Pozostały po nich niepozorne stożki, które możesz zauważyć (i nie tylko zauważyć - bo i zdobyć!) udając się w Góry Kaczawskie na Dolnym Śląsku. To ok. 100 km od Wrocławia. W tych stożkach kryją się resztki wulkanicznych kominów.
Jednak najciekawsze jest to, co pozostało w ziemi. W skałach wulkanicznego pochodzenia kryją się prawdziwe skarby: ametysty, agaty, kolorowe kwarce, jaspisy i inne minerały. Czyli to, co tygrysy lubią najbardziej.
Moja fascynacja kamieniami trwa od najmłodszych lat - spędzonych na wygrzebywaniu krzemieni z babcinego ogródka i rozłupywaniu ich. Mam nieodparte wrażenie, że zaraziłam tym swoje dzieci 😉
Kamieniołom w Lubiechowej, pola w Nowym Kościele, potoki w Płóczkach – tam grzebałam już znacznie później, ale na tyle dawno, że dziś można uznać to za prehistorię.
Lubiechowa, czyli gdzieś na końcu świataKamieniołom w LubiechowejPoszukiwania i wspinaczkaPrawdziwe skarby!
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Bardzo ucieszyłam się, kiedy zupełnie niedawno powstała w Dobkowie Sudecka Zagroda Edukacyjna. W końcu geologiczne skarby Dolnego Śląska zostały przedstawione światu normalnych ludzi, a nie tylko tych z brudnymi paznokciami.
W Zagrodzie nie tylko pokażesz dziecku
najpiękniejsze dolnośląskie minerały.
To tutaj może zajrzeć do wnętrza wulkanu czy zobaczyć, jak strzela gejzer. Na specjalnej platformie doświadczy, jak to jest, gdy trzęsie się ziemia.
Miejsce to jest fantastyczne dla dzieci. Oferta warsztatów jest przebogata. To jest europejski poziom edukacji.
Jeśli chcecie zwiedzać samodzielnie, wstęp jest bezpłatny. Warto jednak wybrać się na zwiedzanie z przewodnikiem / edukatorem (w weekendy).
A co jest w środku wulkanu?Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zabierz dzieci (i geologa) w teren
W tym sezonie, przy okazji naszych ferii w Brunowie, do Dobkowa przyjechaliśmy zimą. Akurat w dzień moich urodzin (stąd to „sto lat w kamieniołomie” ;-)) wybraliśmy się na warsztaty geologiczne z Marcinem Jaśkiewiczem, geologiem z Zagrody. Cel – kamieniołom w Lubiechowej, poszukiwanie jaj z ciekawym wnętrzem.
Zastanawiałam się, jak to będzie w kamieniołomie po takich opadach śniegu, ale łopaty do odśnieżania, szufelki i zmiotki dużo pomogły. Pan Marcin zabrał też odpowiednią liczbę młotków i okularów ochronnych. Oczywiście wskazywał miejsca, gdzie mogą kryć się minerały, pomagał w rozkopywaniu i rozłupywaniu skalnych kawałków.
Kamieniołom w Lubiechowej zimąZimą też można iść z młotkiem w góryI co my tu mamy...?
Następnie zabraliśmy nasze łupy do Zagrody, gdzie w warsztacie mieliśmy okazję obejrzeć przecinanie okazów oraz samodzielnie je wyszlifować i wypolerować.
Warsztat geologaPolerowaniePolerowanie okazów - i paznokci...Miałam też własny okaz do przecięcia... 😉okazy z Lubiechowej
Na wiosnę na pewno jedziemy znów do Lubiechowej. Wiosna to będzie idealny czas na kamieniołom – nie ma krzaków, chaszczy, owadów, upałów, no i śniegu też już nie ma.
Koszt warsztatów dla 5-osobowej rodziny - 100 zł.
Przy okazji zdobędziemy kolejne wulkany, a dzieci pieczątki do „Paszportów Odkrywcy”.
Jeśli chodzi o cośdo zjedzenia w krainie wygasłych wulkanów, to polecam Villę Gretę. Bardzo dobre posiłki, z naturalnych składników. Krótkie, sezonowe menu.
Villa Greta ma też (a może przede wszystkim) pokoje gościnne, ale nie mieliśmy jeszcze okazji korzystać z noclegu. Na pewno zachęcający jest spory ogródek z placem zabaw dla dzieci (a zimą świetna długa górka saneczkowa).
Góry Sowie idealnie nadają się na wędrówki rodzinne. Jesteśmy tutaj częstymi gośćmi i to właściwie o każdej porze roku. Pokażę Ci naszą ulubioną trasę i plan na ciekawy weekend. Będzie też o Krakenie, mimo że stwór ten bardziej kojarzy się raczej z morzem niż z górami. Mamy w Góry Sowie blisko – to tylko ok….
Cypr top 10 – czyli moja subiektywna lista najpiękniejszych miejsc. Dobrze wiem, że Czytelnicy lubią wszelkie listy TOP! Ta forma wypunktowania najciekawszych (subiektywnie!) miejsc danego kraju / regionu, zawsze się sprawdza, więc i tym razem ją zastosuję. Z góry tylko ostrzegam, że będzie długo, ale chyba upchnę przy okazji więcej niż 10 miejsc, które warto…
Po długo wyczekiwanym tzw. „otwarciu lasów” pojawiło się mnóstwo dyskusji i zapytań o to, gdzie pojechać na spacer do lasu? Ale żeby nie było ludzi. I koniecznie niedaleko od miasta… I jeszcze jakby coś ciekawego było w okolicy, ale koniecznie bez tłumów… 😉 Cóż, zawsze publiczne odpowiedzi na takie pytania sprawiają, że w polecanych miejscach…
Czy wiesz, że w Polsce możesz wejść do wnętrza wulkanu? Tak, to możliwe! Możesz znaleźć się w samym środku wulkanicznego komina. Tam, skąd wiele milionów lat temu gorąca lawa wydostawała się z wnętrza Ziemi. Przeczytaj o tym niezwykłym miejscu i zaplanuj geologiczną wycieczkę z całą rodziną. Zobacz krótki film z tego miejsca: Wyświetl ten post…
Co Ty na to, żeby odwiedzić wraz z dziećmi miejsce, w którym mieszkają niedźwiedzie i poobserwować je z bliska? I to po drodze na chorwacki urlop? W tym roku odkryliśmy Kuterevo i polecam Wam tę miejscówkę 😉 Niedźwiedzie czują się jak w domu Jeśli jeździcie autostradą do Chorwacji, z pewnością zauważyliście pobudowane nad nią przejścia…
Pałac Mojęcice miałam okazję odwiedzić pierwszy raz w 2020 roku. To był początek nowego otwarcia pałacu, a zarazem najgorszy czas na takie otwarcie. Po trzech latach przyjechałam ponownie, by zobaczyć zmiany, jakie w nim zaszły i poznać plany na najbliższy czas. Ale przede wszystkim, przyjechałam tu dobrze zjeść! Choć może „dobrze zjeść” to zbyt trywialne…