SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
|||

Wrocław mniej znany. Mauzoleum Piastów Śląskich

W swoim planie zwiedzania Wrocławia warto uwzględnić pl. Nankiera. Prawdopodobnie i tak będziesz tamtędy (lub w okolicy) przechodzić, spacerując od Rynku na Ostrów Tumski czy na uniwersytet.

Zajrzyj na chwilę za fasadę klasztoru i liceum urszulanek. Znajduje się tam jedno z najważniejszych historycznie miejsc w mieście. Dość rzadko odwiedzane przez turystów.
Mowa o Mauzoleum Piastów Śląskich, które znajduje się w kościele św. Klary.

SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
Wejście do klasztoru urszulanek

Mauzoleum Piastów Śląskich we Wrocławiu

Aby dostać się do tego miejsca, trzeba wejść główną bramą, jak do szkoły. W portierni poprosić dyżurującą siostrę o możliwość zobaczenia kościoła i mauzoleum – zakonnice nie robią z tym problemu. Wpuszczają (mile widziana dobrowolna opłata), ale bacznie obserwują, czy aby na pewno idziesz do kościoła, czy może kusi Cię, by pokręcić się po zakamarkach liceum…;)

SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
Klasztorne korytarze

Drzwi w ścianie po prawej stronie korytarza prowadzą do kościoła. A właściwie tego, co po nim zostało. Kościół św. Klary był bardzo poważnie zniszczony podczas oblężenia Festung Breslau. Odbudowano go na tyle, by móc utworzyć tutaj mauzoleum. Przylega do niego kaplica św. Jadwigi, która stanowiła kiedyś nawę boczną kościoła.

Kościół został ufundowany w 1257 roku, przez księżniczkę Annę, wdowę po Henryku Pobożnym, który zginął w bitwie pod Legnicą. Księżniczka Anna była też pierwszą osobą pochowaną w kościele, czym zapoczątkowała serię grobowców wrocławskiej linii Piastów. Obok książąt chowano tutaj ich żony oraz córki, będące opatkami klasztoru.

SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
Mauzoleum Piastów Śląskich

Ostatnim wrocławskim Piastem był Henryk VI – to jego nagrobek widzimy w samym centrum kaplicy. Śmierć tego księcia, zwanego Dobrym, w 1335 roku zakończyła panowanie Piastów w księstwie wrocławskim. Henryk VI, nie mając męskiego potomka, dobrowolnie przekazał księstwo wrocławskie na rzecz Korony Czeskiej, przy zdecydowanym sprzeciwie swoich braci i zięciów.

SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
Mauzoleum Piastów Śląskich

Willmanny i serce w kaplicy

W kaplicy św. Jadwigi, czyli dawnej nawie bocznej kościoła, zobaczysz m.in. dwa oryginalne obrazy Michaela Willmanna, najsławniejszego śląskiego malarza, zwanego śląskim Rembrandtem. Te dzieła podarowały córki malarza wstępujące do zakonu.

Nad przejściem z mauzoleum do kaplicy znajduje się niewielkie okienko - mieści ono urnę z sercem ostatniej piastowskiej księżniczki – Karoliny.

W murach klasztoru urszulanek jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - wirydarz, czyli wewnętrzny ogródek. Niestety od dłuższego czasu jest w remoncie i nie jest udostępniony do zwiedzania.

SilverMint blog Wrocław Mauzoleum Piastów Śląskich
Mauzoleum Piastów Śląskich

Historia Wrocławia w chodniku

Gdy wyjdziesz z klasztoru, przejdź ścieżką historii Wrocławia. To instalacja w płytach chodnikowych i jednocześnie łatwo przyswajalna pigułka historyczna. Wizytą w mauzoleum Piastów Śląskich właśnie rozpocząłeś jej poznawanie. Dobra okazja by zapamiętać okresy w dziejach Wrocławia:

  • 1000-1335 - okres piastowski
  • 1335-1526 - w Koronie Czeskiej
  • 1526-1741 - Monarchia Habsburgów
  • 1741-1945 - Prusy / Niemcy
  • 1945 - Polska

Tutaj czytaj wpis o ścieżce historycznej i zobacz zdjęcia.


Co dalej zwiedzać? Zobacz moje wszystkie wpisy z kategorii Wrocławskie Spacery, a w tej okolicy polecam szczególnie


Poznaj "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk"

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk - przewodniki interaktywne

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.