SilverMint blog Kopice
||

Kopice. Książki z historią pałacu i Joanny Schaffgotsch

Historia pałacu, a właściwie jego fundatorów, hrabiny Joanny i Hansa Schaffgotschów, jest wręcz filmowa i sama się zastanawiam, że jeszcze nikt nie nakręcił o niej żadnego kostiumowego filmu, czy nawet serialu. Mam nadzieję, że wszystko przed nami.

Tak jak i mam nadzieję na powrót czasu świetności tego miejsca. Zawsze jak jestem w Kopicach, zdaję sobie sprawę z ogromnej inwestycji, jaka musiałaby tu zostać zrealizowana, by miejsce odżyło. Ale niekoniecznie musi to być odbudowa pałacu. Pięknie byłoby tez wtedy, gdyby ruiny zostały zrewitalizowane, zabezpieczone, udostępnione turystom tak, jak ma to miejsce chociażby w Żmigrodzie, czy już niedługo w Goszczu. I zadbany park, przepiękna sceneria do zdjęć, staw z łódkami… Śląski Kopciuszek na pewno chętnie widziałaby tu tłumnie przybywających gości. (więcej o historii Joanny Schaffgotsch przeczytaj w moim artykule tutaj).

SilverMint blog pałac Kopice ruiny
Pałac w Kopicach

Kopice. Historia utraconego piękna, red. Maciej Mischok

W marcu 2021, akurat przed Wielkanocą, zadzwonił do mnie pan Maciej Mischok z informacją, że książką, a właściwie pięknie wydany obszerny album pod jego redakcją, jest już dostępny. Na drugi dzień książka była u mnie i świąteczne dni spędziłam na jej lekturze. Wspaniała rzecz! Pan Maciej od lat prowadzi skuteczne działania, by uratować kopickie mauzoleum. Przywrócić pamięć i szacunek hrabinie i hrabiemu, którzy dbali o śląskie ziemie, ich rozwój i dobro mieszkańców.

SilverMint blog Mauzoleum Kopice
Mauzoleum Kopice

“Kopice. Historia utraconego piękna” to monografia poświęcona niezwykłej, choć smutnej historii pałacu Schaffgotschów. To jedyna dostępna tak kompleksowa pozycja o Kopicach.Pan Mischok zajmuje się dziejami hrabiny Joanny od 30 lat. Szuka jej śladów na całym Śląsku, odtwarza nieznane szczegóły i kolejne fragmenty historii Kopic.W albumie otrzymujemy dawkę wiedzy historycznej, mnóstwo archiwalnych zdjęć, szkiców, planów pałacu. Możemy zajrzeć do wnętrza dawnych Kopic, czy zobaczyć wypielęgnowany ogród. Prześledzimy powojenne losy pałacu i jego powolny upadek. Jeśli chcesz kupić sobie tę wartościową książkę, a jednocześnie wesprzeć działania pana Mischoka związane z odbudową mauzoleum, wejdź na stronę www.mauzoleumkopice.pl. Warto!

SilverMint blog Kopice książki pałac
Kopice. Historia utraconego piękna

Pałac w Kopicach, Marek Gaworski

Niewielkiej objętości dwujęzyczna monografia ze sporą dawką wiedzy. Szczególnie dużo o całym rodzie Schaffgotschów, szczegółowo rozpisana historia Joanny Gryzik, następnie losy dzieci i wnuków hrabiostwa. Bardzo ciekawe są spisane wspomnienia Hansa Ulricha Schaffgotscha (1927-2009), prawnuka hrabiny Joanny. Jako 17-latek wraz z matką w 1945 roku opuszczał Kopice i w książce opowiada o ostatnich latach życia rodziny na Śląsku:

“Wigilia 1944 roku. Chociaż linia frontu jeszcze daleko, to i tak każdy zdaje sobie sprawę, że ofensywa Armii Czerwonej w kierunku Śląska i Opola to tylko kwestia dni. Zapada zmrok, za oknem panuje siarczysty mróz. W Sali Rycerskiej przy potężnym wigilijnym stole zasiada cała rodzina. Wpierw modlitwa. O pokój, Bożą opieką i koniec wojny. 17-letni hrabia Hans Ulrich, dzieląc się z matką opłatkiem, po raz pierwszy widzi w jej oczach prawdziwy strach i z trudem tłumione łzy (…) Matka przechodzi z opłatkiem do trzech, stojących obok stołu służących. Składa im życzenia, dziękuje za lata wiernej służby i po raz pierwszy, każdą z osobna, przytula do siebie. Najmłodsza z nich wybiega z płaczem, zakrywając ręcznikiem twarz. Zapada grobowa cisza. Wszyscy zrozumieli, że to ostatnie święta w Kopicach i naszym rodzinnym domu.”

SilverMint blog Kopice książki pałac
Pałac w Kopicach

Książkę możesz kupić np. w Księgarni Podróżnika.

Kołysanka, M. Siembieda

Powieść detektywistyczna z historią w tle. Jakub Kania wyrusza na Śląsk Opolski by zbadać sprawę związaną z zakupem kopickich ruin. W powieści wykorzystuje historię Joanny Grycik, minimalnie zmieniając tylko niektóre fakty (na końcu książki autor wyjaśnia które). Duży plus za rzetelne przedstawienie opowieści o Karolu Goduli i losach hrabiny. Świetnie się to czyta, szczególnie osobom znającym topografię Opolszczyny, które z przyjemnością będą śledzić działania detektywa IPN i niejednokrotnie uśmiechać się pod nosem, że to wszystko mogłoby się wydarzyć naprawdę…

SilverMint blog Maciej Siembieda Kołysanka Kopice
Kołysanka Macieja Siembiedy spodoba się nie tylko fanom kryminałów

Śląski Kopciuszek i Pani na Kopicach, G. A. Kańtor

Powieść historyczna w dwóch częściach. Autorka przedstawiła całą historię Joanny Gryzik w formie przystępnej czytelnikowi powieści. Nie zapomniała o żadnym szczególe z życia, a możliwe, że i dodała coś od siebie. Szczerze przyznam, że styl tych książek nie przypadł mi do gustu. Czytam jednak wszystko, co związane jest z Kopicami, kupiłam więc  i te książki i przeczytałam z zainteresowaniem. Można przymknąć oko na trochę naiwnie opisane fragmenty, czy kwiecisty styl. Książki będą stanowić dobrą wakacyjną lekturę, lekką i przyjemną na długą podróż czy letni dzień na plaży. A przy okazji sporo dowiemy się o śląskich rodach szlacheckich i życiu tutaj na przełomie XIX i XX wieku.

SilverMint blog Kopice książki pałac
Książki Gabrieli Anny Kańtor

Zobacz inne wpisy w kategorii Biblioteka Podróżnika na moim blogu

SilverMint blog Pałac Kopice
Pałac w Kopicach

Nieoczywisty Dolny Śląsk

Jestem autorką trzech interaktywnych przewodników po Dolnym Śląsku. Jeśli lubisz zwiedzać nietuzinkowe miejsca, poznawać dawne historie, ciekawostki i wędrować mniej uczęszczanymi szlakami, polecam zajrzeć tutaj:

SilverMint sklep przewodniki Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint Makuch2000 Instagram
Obserwuj mnie na Instagramie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.