SilverMint blog kolorowanka jaskinia
||||

Jaskinia na kwarantannie – kolorujemy, czytamy, planujemy

Kwiecień to miał być czas naszych weekendowych wypadów po Dolnym Śląsku.

Jest sporo miejsc, których dzieci jeszcze nie widziały i trochę takich, które ja chciałabym odwiedzić ponownie. Wśród tych planów były dwie jaskinie w Kotlinie Kłodzkiej - Jaskina Niedźwiedzia i Jaskinia Radochowska.

Nastały jednak czasy, że wszystkie plany wyjazdowe należało z kalendarza wykreślić i zająć się przetrwaniem czasu kwarantanny z dziećmi w domu.

Tak, przetrwaniem. Myślę, że każda mama zgodzi się z tym określeniem. To nie jest dla nas, matek, czas na czytanie zaległych książek, rozwijanie dodatkowych umiejętności na internetowych kursach szydełkowania i samorozwoju, albo tworzenie listy seriali do obejrzenia na Netflixie. Dla nas to kreatywny czas gdzieś pomiędzy kuchnią, Librusem, pralką i zakupami, dobrze zaplanowanymi, a o tzw. homeoffisie w ogóle nie wspominając.

Ale nie o tym chciałam.

Namaluj sobie jaskinię

Nie żebym jakoś narzekała, ale jeśli chodzi o wycieczki do jaskini, to jedyne co pozostało, to sobie je namalować.

Kolorowankę z jaskinią miałam już wcześniej przygotowaną. Taki był zamysł, że przed wycieczką z dziećmi w Kotlinę Kłodzką pooglądamy zdjęcia jaskiń, przypomnimy sobie nazwy form krasowych i pokolorujemy obrazek.

SilverMint blog kolorowanka jaskinia
Kup kolorowankę

O ile zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej odbywa się w dość klasyczny sposób: po prostu grupa z przewodnikiem o omówionej godzinie wchodzi do środka i przemieszcza się oświetlonymi korytarzami, o tyle z Jaskinią Radochowską liczyłam na fajną, mniej komercyjną przygodę. Chętnych do jej zwiedzania jest mniej, korytarze nie są oświetlone i każdy ma swoją czołówkę. Często trzeba się przeciskać przez wąskie szczeliny. W Niedźwiedziej za to formy krasowe są najpiękniejsze w Polsce..

W każdym razie - co się odwlecze, to nie uciecze. Do jaskiń nie mamy daleko i na pewno "po tym wszystkim" wybierzemy się tam i nasycimy oczy pięknymi widokami.

Tymczasem zostawiam Ci w sklepie kolorowankę oraz polecenie fajnej książki do przeczytania z dziećmi lub przez dzieci, a na koniec jeszcze noclegowe "polecajki".

Ta książeczka to "Zagadka jaskini" autorstwa Zofii Staszewskiej, z serii "Ignacy i Mela na tropie złodzieja". To jedna z kilku pozycji, jakie kupiłam jeszcze w Lądku Zdroju, na Festiwalu Górskim we wrześniu ubiegłego roku. Jeśli Twoje dziecko zna serię detektywistyczną o przygodach Lassego i Mai, to to jest podobna forma i powinno się spodobać. Temat ciekawy. Bohaterowie jadą z wycieczką szkolną właśnie do Jaskini Radochowskiej i tam będą rozwiązywać zagadkę zniknięcia kła tygrysa szablozębnego. Przy okazji dowiedzą się co nieco o nietoperzach, mamutach, zlodowaceniach i pośmieją się trochę z niesfornych dzieci. Jest też audiobook.

SilverMint blog kolorowanka jaskinia
"Zagadka jaskini"
SilverMint blog kolorowanka jaskinia
"Zagadka jaskini"

A jak to się skończy - gdzie nocować: Góry Złote

Plan wyjazdu

Wypad do jaskiń planowałam na dwa dni. Jaskinia Niedźwiedzia i okolica to wycieczka na cały dzień. Samo zwiedzanie jaskini + podejście szlakiem to co najmniej dwie godziny. Nam zajęłoby to na pewno dłużej bo na pewno trzeba byłoby skręcić do dawnych kamieniołomów wapieni krystalicznych i poszukać tam ciekawych minerałów. Dodatkowo chciałam ponownie odwiedzić Kopalnię Uranu w Kletnie, która jest praktycznie tuż obok. Przepiękne ściany z żyłami m.in. fluorytu niezmiennie i zawsze mnie zachwycają.

Do tego obowiązkowo Muzeum Ziemi w Kletnie, też zlokalizowane w okolicy jaskini i kopalni uranu - takich miejsc nie odpuszczam 😉 To wszystko zajmie cały dzień.

Potem pewnie pojechalibyśmy na rybę do Osady Pstrąga. A może i nocowalibyśmy w Osadzie znowu, bo mają przytulne, drewniane domki w stylu skandynawskim. Byliśmy tam przy okazji naszej wyprawy najpiękniejszym szlakiem na Śnieżnik.

Kolejny dzień to byłaby Jaskinia Radochowska, a możliwe, że później nawet i Kopalnia Złota w Złotym Stoku, choć tam tych atrakcji jest na cały dzień. To już zależy, gdzie w ostateczności zdecydowałabym się na nocleg, a mam na uwadze kilka adresów. Zostawiam tutaj namiary, może i Tobie się przydadzą.

Ładne miejsca na nocleg

 


Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!

Zobacz "Mój nieoczywisty Dolny Śląsk" - interaktywny przewodnik, z dokładnymi lokalizacjami setek miejsc, mapami, wskazówkami, poleceniami noclegów i gastro oraz mnóstwem ciekawych historii.

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk


SilverMint blog kolorowanka jaskinia
Kup kolorowankę z jaskinią

Zobacz też inne, najczęściej pobierane kolorowanki

Te i wiele innych, pięknych ilustracji przyrodniczych i podróżniczych znajdziesz w Sklepie oraz Bibliotece SilverMint:

SilverMint blog kolorowanki ryby
Na ryby!
SilverMint blog kolorowanka Chorwacja
W adriatyckich klimatach
SilverMint kolorowanki grzyby jadalne, trujące, liście
Na grzyby!
SilverMint kolorowanki podróżnicze
Ach, ta Chorwacja...
Pobierz nowe kolorowanki podróżnicze
W góry!

 

Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram - Makuch2000

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Chciałoby się tam pojechać nawet jutro. Ma być taka piękna pogoda!
    Kiedyś (kiedy?) na pewno wrócę do Twoich poleceń, szczególnie noclegów, bo jaskinie jak jaskinie (nie lubię ;)), ale marzy mi się Śnieżnik z dziećmi.

    1. Tak… Ta pogoda nas teraz będzie rozpieszczać… Ciepła Wielkanoc nawet ma być. A mój notes z rekomendacjami pęka w szwach i tak bym już chciała znów z niego wykreślać 😉 Szlak z Czarnej Góry na śnieżnik koniecznie musicie zaliczyć, to są piękne widoki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.