Szukasz miejsca, gdzie można pojechać na piknik z dziećmi? Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej jest do tego idealne.
Położone ok. 60 km od Wrocławia, z dobrym dojazdem drogą S8 w kierunku Warszawy, Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka jest jednym z największych w kraju. To ok. 650 hektarów powierzchni, które zwiedzimy spacerując przez długie godziny po brukowanych dróżkach, leśnych ścieżkach i drewnianych pomostach. Wśród setek gatunków drzew i krzewów jest wiele chronionych. Szczególnie pięknie prezentują się kwitnące wiosną kolekcje magnolii i azalii. Malownicze zaułki tworzą wysokie trawy i trzciny, a do tego jeszcze porastające stawy grzybienie i grążele.
Na terenach arboretum jest sporo miejsca na pikniki - szerokie łąki, kilkanaście zadaszonych wiat, ławeczek, parkowych huśtawek. Dzieci będą zachwycone obserwowaniem ryb, żab, ptaków, a może nawet uda się zobaczyć zająca lub sarnę. Warto kupić sobie mapkę lub zrobić zdjęcie tablicy z mapą przy wejściu. W arboretum łatwo się zagubić, oznaczenia są bardzo dyskretne, zniszczone przez czas lub po prostu nie ma ich w ogóle...
Na ścieżkach arboretumPomosty na stawachCzasem jest prawie jak w dżungiTereny są rozległei dużo miejsca na piknik
Z arboretum do parku narodowego
W arboretum prowadzi się badania naukowe, plantacje nasienne a także ochronę gatunkową roślin. Często taka ochrona nie jest możliwa w naturalnym siedlisku danej rośliny. Dlatego też w arboretum hoduje się zagrożone gatunki (np. z nasion), a później przenosi do naturalnych stanowisk. W ten sposób wyhodowano tutaj zagrożone gatunki dla Karkonoskiego Parku Narodowego, czy np. sosny błotnej dla Parku Narodowego Gór Stołowych.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Podobnie rzecz się ma z niepylakiem apollo - przepięknym motylem, który znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Ten piękny, duży motyl (rozpiętość skrzydeł do 8 cm!) uznawany jest za jeden z najszybciej ginących gatunków w Europie. Ostatnie ostoje tego motyla to Tatry i Pieniny. W Arboretum Leśnym już od 2005 roku hoduje się niepylaka apollo. Sprowadzono z Pienin jaja motyla, przygotowano siedliska obsadzone rozchodnikami, na których mogły żerować gąsienice. Wszystko zabezpieczono siatką, chroniącą przed ptakami i innymi zagrażającymi motylom zwierzętami. W kolejnych latach podejmowano próby reintrodukcji niepylaków w Sudetach, skąd wyginęły ponad 100 lat temu.
Niepylak apolloNiepylaków nie zaobserwowaliśmy, ale chętnie do zdjęć pozowały pokrzywniki...i cytrynki
W porównaniu z Arboretum w Wojsławicach (które też bardzo lubimy odwiedzać), to w Stradomii jest mniej komercyjne. Nie ma kawiarni i barów, placów zabaw, ścieżki są gorzej oznakowane, a całość nie jest tak "wymuskana" jak w Wojsławicach i robi wrażenie dzikszego i bliższego naturze. Jest tutaj też o wiele mniej turystów.
Jest za to spora szkółka - sklep, gdzie można nabyć okazy do własnego ogródka.
Pomost wśród trzcinNad stawamiCisza i spokójDużo okazji do obserwowania przyrodyGrzybienieW różnych kolorachSą takie piękne!Ścieżka wśród malwPrzyczajone żabyPrzy ścieżce zawsze coś ciekawego można zaobserwować...Arboretum Leśne StradomiaOdpoczynekJodła szlachetna w Kolekcji OsobliwościArboretum Leśne Stradomia
Arboretum Leśne - co jeszcze w okolicy?
W Stradomii, kilka kroków od arboretum jest zalew. Jedna strona okupowana jest przez wędkarzy, a na drugiej usypano plażę i w sezonie letnim działa kąpielisko z wypożyczalnią sprzętów. W upalne dni pewnie jest tutaj sporo ludzi.
Okolice Stradomii to bogactwo lasów. Warto przyjechać tutaj jesienią na grzyby!
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Najłatwiejszy szlak na Śnieżnik. Opisywany tutaj szlak na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich jest krótki, bardzo łagodny, dobry np. na pierwsze zimowe wejście, z dziećmi, a także na nartach biegowych. To wygodna droga z Janowej Góry, która zaprowadzi nas na Przełęcz Śnieżnicką. Na blogu opisywałam już mój ulubiony, najpiękniejszy widokowo szlak na Śnieżnik z Czarnej Góry,…
Oto propozycja niedługiego, ale bardzo przyjemnego spaceru do dwóch sudeckich wodospadów, ale nie tych najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych. Z uroczej karkonoskiej wsi Przesieka łatwo dotrzemy do Kaskady Myi oraz do wodospadu Podgórnej. Oba miejsca są bardzo malownicze właściwie o każdej porze roku, ale zimą, przy wysokim mrozie, zamarznięte fragmenty wyjątkowo cieszą oko. I te…
Kilka dni wolnego w zimowe ferie? Trochę alternatywnie, bo poza oczywistymi kierunkami. Odpocząć bez tłumów. Skierowaliśmy się w okolice Lwówka Śląskiego, a konkretnie do Brunowa. Tamtejszy hotel – Pałac Brunów – odwiedziliśmy już dwa lata wcześniej i bardzo nam się podobało. Tym razem przyjechaliśmy na 4 dni. Za krótko! W korkach stoimy na co dzień,…
Co zobaczyć na Dolnym Śląsku? Ciekawe miejsca, niezwykłe widoki, zakamarki, zamki, szlaki górskie? Tych pytań codziennie przychodzi do mnie mnóstwo. Ale w końcu to blog o Skarbach z Podróży – zostawiam więc skróconą listę miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć na Dolnym Śląsku. Na tej podstawie zaplanujesz w moim regionie nie tylko weekend, ale cały…
Co Ty na to, żeby odwiedzić wraz z dziećmi miejsce, w którym mieszkają niedźwiedzie i poobserwować je z bliska? I to po drodze na chorwacki urlop? W tym roku odkryliśmy Kuterevo i polecam Wam tę miejscówkę 😉 Niedźwiedzie czują się jak w domu Jeśli jeździcie autostradą do Chorwacji, z pewnością zauważyliście pobudowane nad nią przejścia…
Jaki jest najkrótszy szlak na Śnieżnik? Często takie pytanie pojawia się w wyszukiwarce mojego bloga. Generalnie rzecz biorąc, na najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich można wejść od strony: Czarnej Góry, Międzygórza, Kletna, Przełęczy Płoszczyna, z Trójmorskiego Wierchu lub od strony czeskiej. Ja osobiście i niezmiennie polecam wszystkim najpiękniejszą drogę na Śnieżnik, czyli szlak z Czarnej Góry…