Szukasz miejsca, gdzie można pojechać na piknik z dziećmi? Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej jest do tego idealne.
Położone ok. 60 km od Wrocławia, z dobrym dojazdem drogą S8 w kierunku Warszawy, Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka jest jednym z największych w kraju. To ok. 650 hektarów powierzchni, które zwiedzimy spacerując przez długie godziny po brukowanych dróżkach, leśnych ścieżkach i drewnianych pomostach. Wśród setek gatunków drzew i krzewów jest wiele chronionych. Szczególnie pięknie prezentują się kwitnące wiosną kolekcje magnolii i azalii. Malownicze zaułki tworzą wysokie trawy i trzciny, a do tego jeszcze porastające stawy grzybienie i grążele.
Na terenach arboretum jest sporo miejsca na pikniki - szerokie łąki, kilkanaście zadaszonych wiat, ławeczek, parkowych huśtawek. Dzieci będą zachwycone obserwowaniem ryb, żab, ptaków, a może nawet uda się zobaczyć zająca lub sarnę. Warto kupić sobie mapkę lub zrobić zdjęcie tablicy z mapą przy wejściu. W arboretum łatwo się zagubić, oznaczenia są bardzo dyskretne, zniszczone przez czas lub po prostu nie ma ich w ogóle...
Na ścieżkach arboretumPomosty na stawachCzasem jest prawie jak w dżungiTereny są rozległei dużo miejsca na piknik
Z arboretum do parku narodowego
W arboretum prowadzi się badania naukowe, plantacje nasienne a także ochronę gatunkową roślin. Często taka ochrona nie jest możliwa w naturalnym siedlisku danej rośliny. Dlatego też w arboretum hoduje się zagrożone gatunki (np. z nasion), a później przenosi do naturalnych stanowisk. W ten sposób wyhodowano tutaj zagrożone gatunki dla Karkonoskiego Parku Narodowego, czy np. sosny błotnej dla Parku Narodowego Gór Stołowych.
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Podobnie rzecz się ma z niepylakiem apollo - przepięknym motylem, który znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych. Ten piękny, duży motyl (rozpiętość skrzydeł do 8 cm!) uznawany jest za jeden z najszybciej ginących gatunków w Europie. Ostatnie ostoje tego motyla to Tatry i Pieniny. W Arboretum Leśnym już od 2005 roku hoduje się niepylaka apollo. Sprowadzono z Pienin jaja motyla, przygotowano siedliska obsadzone rozchodnikami, na których mogły żerować gąsienice. Wszystko zabezpieczono siatką, chroniącą przed ptakami i innymi zagrażającymi motylom zwierzętami. W kolejnych latach podejmowano próby reintrodukcji niepylaków w Sudetach, skąd wyginęły ponad 100 lat temu.
Niepylak apolloNiepylaków nie zaobserwowaliśmy, ale chętnie do zdjęć pozowały pokrzywniki...i cytrynki
W porównaniu z Arboretum w Wojsławicach (które też bardzo lubimy odwiedzać), to w Stradomii jest mniej komercyjne. Nie ma kawiarni i barów, placów zabaw, ścieżki są gorzej oznakowane, a całość nie jest tak "wymuskana" jak w Wojsławicach i robi wrażenie dzikszego i bliższego naturze. Jest tutaj też o wiele mniej turystów.
Jest za to spora szkółka - sklep, gdzie można nabyć okazy do własnego ogródka.
Pomost wśród trzcinNad stawamiCisza i spokójDużo okazji do obserwowania przyrodyGrzybienieW różnych kolorachSą takie piękne!Ścieżka wśród malwPrzyczajone żabyPrzy ścieżce zawsze coś ciekawego można zaobserwować...Arboretum Leśne StradomiaOdpoczynekJodła szlachetna w Kolekcji OsobliwościArboretum Leśne Stradomia
Arboretum Leśne - co jeszcze w okolicy?
W Stradomii, kilka kroków od arboretum jest zalew. Jedna strona okupowana jest przez wędkarzy, a na drugiej usypano plażę i w sezonie letnim działa kąpielisko z wypożyczalnią sprzętów. W upalne dni pewnie jest tutaj sporo ludzi.
Okolice Stradomii to bogactwo lasów. Warto przyjechać tutaj jesienią na grzyby!
Jeszcze więcej inspiracji na wycieczki w nietuzinkowe miejsca Dolnego Śląska!
Sudety Wschodnie to dobre tereny na wędrówki górskie z dziećmi. Na szlakach nie ma tłumów, widoki są piękne, a trasy łatwe – dzieci doskonale sobie na nich poradzą. Dodatkowo można zdobyć kilka najwyższych szczytów w ramach Korony Gór Polski – pieczątka w zeszyciku, a do tego jagody na szlaku to dobra motywacja dla małych turystów….
Cypr top 10 – czyli moja subiektywna lista najpiękniejszych miejsc. Dobrze wiem, że Czytelnicy lubią wszelkie listy TOP! Ta forma wypunktowania najciekawszych (subiektywnie!) miejsc danego kraju / regionu, zawsze się sprawdza, więc i tym razem ją zastosuję. Z góry tylko ostrzegam, że będzie długo, ale chyba upchnę przy okazji więcej niż 10 miejsc, które warto…
Już jest. Nowa, piękna kolekcja kolorowanek ze zwierzętami chronionymi w Polsce. Wybrałyśmy z dziećmi “najfajniejsze” zwierzęta. Nie mogło zabraknąć “słodkiej foczki”, niedźwiedzia, który wcale nie jest misiem, kota – rysia, pięknych ptaków, zielonej jaszczurki i rzekotki. Z bogatego świata chronionych owadów na obrazki trafiły groźnie wyglądająca modliszka, kozioróg dębosz i niepylak apollo. Jak Wam się…
Jeździsz na narty w Polsce? My mało. Od kiedy mamy trójkę dzieci, rzadko jeździmy po rodzimych kurortach narciarskich. Pewnie dlatego szokują mnie pewne praktyki (nie tylko cenowe), jakie zaobserwowałam w Świeradowie-Zdroju (Ski&Sun) w tym sezonie. W czasie naszego pobytu w Brunowie, zrobiliśmy sobie jednodniowy wypad do Świeradowa-Zdroju na narty. Z Brunowa do Świeradowa jest niecałe…
Pałac Kamieniec koło Kłodzka od kilku lat błyszczy. Z wilgotnej, opuszczonej rudery, którą dawny majątek von Seherr-Thossów był jeszcze w 2009 roku, stał się prawdziwą perełką ziemi kłodzkiej. To miejsce dla wszystkich fanów prawdziwego slow-travel. Jest tu coś, co niektórzy nazywają “duszą”, “tym czymś”, “klimatem”, “pasją” a ja nazywam “ręką dobrego gospodarza”. W tym wpisie…
Dolina Pereł pokazała mi swoje skarby tej wiosny. Jak tam trafiłam? Dość przypadkowo. Czasem tak sobie myślę, że na tym moim Dolnym Śląsku to już mnie nic nowego nie zaskoczy. Wszędzie byłam, wszystko widziałam i w ogóle pozjadałam wszelkie rozumy 😉 Tymczasem okazuje się, że im więcej razy wracam w te same miejsca, tym odnajduję…