Co kwitnie wiosną w lesie?
|||

Co kwitnie wiosną w lesie?

Co kwitnie wiosną w lesie? Całe mnóstwo pięknych kwiatków!

Najbardziej znane i poszukiwane to konwalie i niezapominajki, ale obok nich czekają na rozpoznanie także inne gatunki. Na rozpoznanie, sfotografowanie, ewentualne zebranie – ale tylko wtedy, gdy wiesz, co zbierać, czy nie jest pod ochroną i czy nie jest przypadkiem trujące.

Dzieciom ciężko czasem zabronić zbierania, więc jeśli koniecznie chcą coś zrywać, lepiej niech zrobią malutkie bukieciki z kurdybanków i przetaczników, niż z trujących konwalii.

Zapraszam na fotorelację z naszych wiosennych spacerów.

Co kwitnie wiosną w lesie?

Konwalia majowa

Konwalie majowe jeszcze do niedawna były pod ochroną, jednak już kilka lat temu skreślono je z listy chronionych roślin. Nie zmienia to faktu, że lepiej nie zrywać ich, a już na pewno nie pozwalać na to dzieciom. To trująca roślina – toksyczne są zarówno liście, kwiaty, jak i kłącza. A szczególnie czerwone owoce, które pojawiają się latem. Jeśli chcesz zrywać konwalie uważaj, żeby nie dotknąć zabrudzoną ręką oka lub ust. Za to bez obaw można wąchać konwalie – ich zapach jest zniewalający!

Konwalia majowa
Konwalia majowa

Zobacz najpiękniejsze miejsca na wiosenne wycieczki: Nieoczywisty Dolny Śląsk
Setki inspiracji na Twoje podróże!

SilverMint NOWY Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny, inspiracyjny, subiektywny
NOWY Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny, inspiracyjny, subiektywny

Co kwitnie wiosną w lesie - konwalia majowa
Konwalia majowa

Bluszczyk kurdybanek

Ten popularny ogrodowy chwaścik rośnie wszędzie, porasta leśne ścieżki i polanki. Od kwietnia do czerwca jest go pełno właściwie wszędzie. Roślina o wielu cennych właściwościach leczniczych – ta, z cyklu “na wszystko”. Można ją zbierać, suszyć i pić zdrowe herbatki, a także zjadać na surowo w ramach sałatki. Można dodać do rosołu, do twarożku lub masła ziołowego. Ponoć działa na problemy żołądkowe, na serce, na stres, na skórę, na przeziębienie i oczywiście na wirusy! 😉

Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek

Przetacznik ożankowy

Drobniutka roślinka, podobna trochę do kurdybanka. Ma maleńkie niebieskie kwiatuszki. Nie jest chroniona, nie jest jadalna, ani też specjalnie trująca. Za to pospolita, urokliwa i rośnie praktycznie wszędzie. Także na naszym trawniku – to z niej dzieci robią miniaturowe bukieciki i układają w kieliszkach do jajek.

Przetacznik ożankowy
Przetacznik ożankowy
Przetacznik ożankowy
Przetacznik ożankowy

Zawilec gajowy

Dywany zawilców to jeden z moich ulubionych widoków wiosennych. Zawilec gajowy jest biały, a kolorowe odmiany uprawiane są w ogródkach. Nie są chronione, ale nie zrywamy ich – to silnie trujące rośliny, a poza tym nietrwałe – szybko więdną.

Zawilce gajowe
Zawilce gajowe

Dąbrówka rozłogowa

Tę delikwentkę trzeba koniecznie zapamiętać. Roztarte w ręce liście dąbrówki działają łagodząco i antyalergicznie na ślady po ukąszeniach owadów. Ponadto działa antyseptycznie – przykładamy na stłuczone kolana, siniaki, czy otarcia. Zielarze potrafią przyrządzać z nich maści na różne choroby skóry. Jest kilka ogrodowych odmian tej rośliny.

Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa

Groszek wiosenny

Rośnie w małych kępkach i budzi zachwyt swoimi niebiesko-fioletowymi kwiatkami. Szybko wydaje owoce w postaci strączków (już w połowie maja), które skręcają się i strzelają nasionkami po okolicy. Można mieć też taki groszek w ogródku – dobrze rośnie na zacienionych miejscach.

Groszek wiosenny
Groszek wiosenny

Czosnek niedźwiedzi

Do 2014 r. czosnek niedźwiedzi objęty był ochroną ścisłą. Obecnie jest pod ochroną częściową, co oznacza, że możesz go zbierać tylko w województwie śląskim, podkarpackim lub małopolskim, ale pod warunkiem, że masz odpowiednie zezwolenie z RDOŚ. Czyli praktycznie dla zwykłego turysty oznacza to, że nadal jest to roślina chroniona. Natomiast dostępne są w sklepach ogrodniczych sadzonki czosnku niedźwiedziego, które można wsadzić na działce i cieszyć się zielonymi listkami z własnej uprawy. A to kolejna roślina o cennych właściwościach “na wszystko”. Na wirusy i bakterie, na serce, a także na piękną skórę, włosy i paznokcie. Młode liście są delikatne i mają lekko czosnkowy, łagodny smak. Można zrobić z nich pesto, dodać do zupy, białego sera, można też ususzyć i stosować jako przyprawę. Oczywiście do wszystkiego. Trzeba jednak pamiętać, że zbieramy tylko młode listki rośliny, zanim zakwitnie.


Ponad 50 nietuzinkowych miejsc – klimatyczne domy i domki na Dolnym Śląsku
Wybierz swoje miejsce na kolejny pobyt:

SilverMint Dolnoślaskie domy i domki przewodnik po obiektach noclegowych
Dolnośląskie domy i domki – przewodnik po obiektach noclegowych

Czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi

Gwiazdnica wielkokwiatowa

Tworzy białe polany, porasta całe łąki, ścieżki i zagajniki. Dzieci mogą z powodzeniem zrywać ją na polne bukiety. Wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie.

Gwiazdnica wielkokwiatowa
Gwiazdnica wielkokwiatowa

Gajowiec żółty

Ma przyjemny, lekko cytrynowy zapach. Nie jest ani trujący, ani leczniczy, ani chroniony. Taki uroczy gajowiec do wiązanki polnych kwiatów.

Gajowiec żółty
Gajowiec żółty

Niezapominajka leśna

Jasnoniebieskie lub jasnoróżowe kwiatki znane są chyba każdemu. Mają nawet swoje święto – 15 maja! Niezabudki są symbolem pamięci i wierności. Kąpiel w zielu ma właściwości uspokajające i gwarantuje zdrowy sen. A płatki niezapominajek działają przeciwzmarszczkowo. Muszę dużo nazrywać następnym razem!

Niezapominajki
Niezapominajki

Fiołek leśny

Można zrywać i zjadać, zarówno liście, jak i kwiatki. Mają bardzo dużo witaminy C. Jeśli kwiaty nie pachną – to fiołek leśny. Jeśli wydzielają słodki zapach – to fiołek wonny.

Fiołek wonny
Fiołek wonny
Fiołek wonny
Fiołek wonny

Poziomka leśna

Poziomki leśne, choć drobniutkie, są najsmaczniejsze! W kwietniu i w maju niewielkie krzaczki kwitną na biało. Nie zrywajcie, bo nie będzie owoców! Lepiej zapamiętać sobie to miejsce i przyjść ponownie latem.

Poziomka leśna
Poziomka leśna

Barwinek pospolity

Drobne listki barwinka są zielone całą zimę. Wiosną pojawiają się jako jedne z pierwszych – ładne fioletowe i dość duże kwiaty. Nie zrywamy! Barwinek pospolity od kilku lat nie jest już objęty ochroną, ale to roślina trująca. Do ogródka warto kupić sobie jej nasiona w ogrodniczym – będzie dobrze rosła w cieniu, przy murkach, pod drzewami.

Barwinek pospolity
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity
Barwinek pospolity

Glistnik jaskółcze ziele

Wszystkie czarownice znają jaskółcze ziele, bo to ziele o właściwościach wręcz magicznych. Ten trujący, powszechnie występujący chwast umiejętnie zastosowany jest lekarstwem z serii “na wszystko” – leczy choroby skóry, uspokaja, ma działanie antyseptyczne i oczyszczające. Po przełamaniu łodygi wypływa z niej żółty sok – doskonale znane są właściwości w zwalczaniu kurzajek. Działa skuteczniej i szybciej niż niejeden specyfik z apteki, a dolegliwości nie wracają (podobne właściwości ma biały sok wypływający z łodygi mniszka lekarskiego – sprawdzone!)

SilverMint glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jaskółcze ziele
SilverMint glistnik jaskółcze ziele
Żółty sok z glistnika
SilverMint glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jaskółcze ziele

Paproć

Paproć nie kwitnie, jak wiadomo, w ogóle. Ani wiosną, ani latem. Choć ponoć w noc św. Jana mityczny kwiat paproci zakwita… Ponoć jest piękny, ale niewidoczny dla oczu. Może tak być, bo wiosną młode pędy paproci wyglądają zjawiskowo!

Młode pędy paproci
Młode pędy paproci

Komplet e-booków w zestawie – Dolny Śląsk

Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodniki interaktywne

Czeremcha

Czeremcha to spore drzewo, ale nie sposób jej pominąć w tym leśnym zestawieniu. Jej zapach rządzi całym wiosennym lasem. Jest tak intensywny, że aż mdły. Przypomina mi zapach wody kolońskiej… Kwiaty czeremchy można suszyć i parzyć z nich herbatę. Można też przyrządzać syropy z kwiatów, które mają aromat migdałowy i wykorzystywać np. do wypieków.

Zarośla z czeremchą
Zarośla z czeremchą
Czeremcha
Czeremcha
Czeremcha
Czeremcha

A dlaczego zostawiasz śmieci w lesie?

Wszystko pięknie, ładnie, zieleń, zapach czeremchy, poszukiwania kwiatuszków. W tym poszukiwaniu zdecydowanie za często napotykamy na śmieci. Te, których nie przykryła jeszcze leśna zieleń. Te które leżą tu od zeszłego sezonu grzybowego, albo i ubiegłych lat. Dlaczego ludzie to robią? Czy tak trudno jest zabrać ze sobą to, co przynieśliśmy? Przecież to jest lżejsze – zjedliśmy lub wypiliśmy zawartość chyba?

Z każdej wycieczki, oprócz zdjęć, kwiatków czy grzybów wynosimy worek ze śmieciami. Nie swoimi.

Jest mi tak przykro, że ludzie nadal to robią. Czuję, że nasz worek wyniesionych śmieci to kropla w morzu. Ale jeśli Ty i Twoja rodzina też wyniesiecie worek, inne rodziny kolejny, to może wspólnymi siłami …?

Piknik w lesie jest rzeczą szczególnie przyjemną, ale naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby piknikowe miejsce zostawić w takim stanie, w jakim było, gdy przyszliśmy. Albo nawet lepszym!

Mniszek lekarski
Mniszek lekarski

Dolny Śląsk – nietuzinkowe miejsca na wiosenne spacery

SilverMint Mój nieoczywisty Dolny Śląsk przewodnik interaktywny
Mój nieoczywisty Dolny Śląsk – przewodnik interaktywny

Co jeszcze znajdziesz wiosną w lesie? Kleszcze

Kleszcze lub strach przed nimi potrafią uprzykrzyć niejedną leśną wycieczkę. Niestety, kleszcze jest coraz więcej i praktycznie żerują cały rok. Zimy są łagodne, kleszczom nic nie grozi. Mało mają naturalnych wrogów – są nimi przede wszystkim ptaki i drobne gryzonie.

Jak chronić się przed kleszczami?

Nie ma jednej metody, która daje 100% ochronę. Najlepiej stosować kilka metod jednocześnie, czyli:

 • włożyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem (nawet latem). Skarpetki naciągnąć na nogawki spodni (tak, wiem, niemodnie), a bluzkę włożyć w spodnie,
 • wkładamy kalosze lub wyższe buty a na głowę kapelusz,
 • najlepsze jest ubranie w jasnych kolorach (lepiej widać na nim kleszcze),
 • ubranie należy spryskać środkiem przeciw kleszczom, a odkryte miejsca posmarować środkiem, który nadaje się do stosowania na skórę. Spryskujmemy także obuwie. Kleszcze nie skaczą z góry z drzew, tylko siedzą w trawie.
 • w czasie spaceru nie siadamy na pieńkach, na mchu, ani nie wchodzimy w wysoką trawę.
 • po przyjściu z lasu zdejmujemy i wytrzepujemy ubranie (na zewnątrz lub np. nad wanną) lub przynajmniej przejeżdżamy rolką do czyszczenia ubrań, do której przykleją się ewentualne insekty,
 • najlepiej byłoby iść od razu pod prysznic i umyć całe ciało łącznie z głową. A już na pewno należy to zrobić na koniec dnia.
 • zawsze dokładnie oglądamy dziecko i siebie. Kleszcze lubią miejsca ciepłe – na karku, za uszami, pod pachami, w pachwinach.

Jeśli znajdziesz kleszcza

usuń go za pomocą cienkiej pęsety lub specjalnego lassa dostępnego w aptekach. Ważne, aby zrobić to jak najszybciej. Nie jest to trudne i naprawdę nie ma sensu zabierać dziecka na SOR i tam oczekiwać na wyjęcie insekta. Dalszy sposób postępowania zależy już od Ciebie.Ważne, żebyś zapisała w kalendarzu datę, kiedy dziecko ugryzł kleszcz.

 • Możesz oddać kleszcza do badania. Należy w takim przypadku umieścić go w małym pojemniku i zawieźć lub wysłać do punktu, który się tym zajmuje. Badania nie są tanie – koszt przebadania delikwenta pod kątem zarażenia krętkami borelii i wirusem KZM to kilkaset złotych.
 • Obserwuj dziecko szczególnie po ok 6-8 dniach od ugryzienia. Jeśli w tym czasie wystąpią objawy podobne do grypy, gorączka, ból głowy – skontaktuj się z lekarzem, bo może to oznaczać zarażenie boreliozą.
 • Po 6 tygodniach od ugryzienia możesz profilaktycznie wykonać badanie krwi pod kątem boreliozy u ugryzionej osoby.
 • Na pewno musisz obserwować skórę, czy nie wystąpił rumień (może być w innym miejscu, niż ugryzienie). Brak rumienia nie jest gwarancją braku zarażenia, niestety.
 • Kontrowersje budzi profilaktyczne przyjmowanie antybiotyku po ugryzieniu kleszcza. “Profilaktycznie” i “antybiotyk” – te dwa słowa wzajemnie się wykluczają.
 • Na pewno musisz być czujna i skonsultować się z dobrym, zaufanym pediatrą. Borelioza to nie są żarty. Strach przed nią nie może jednak powstrzymywać nas przed wyjściem do lasu. Wiesz, że najwięcej kleszczy i tak znajduje się na osiedlowych trawnikach?
piękny las
Las jest piękny i kleszcze tego nie zmienią! Już prędzej my, jeśli go go zaśmiecimy…

Przejrzyj mój blog o podróżowaniu z dziećmi

Podejrzewam, że mogą zainteresować Cię moje inne artykuły z pomysłami na wyjazdy i spędzanie czasu z dziećmi.

Zobacz wpis o geocachingu – czyli o tym, jak zamienić zwykły spacer w emocjonującą wyprawę po skarb.

Zobacz też cykl artykułów o naszych wypadach w góry z dziećmi.

Gdzie spacerujemy w okolicach Wrocławia?

Albo po prostu wróć na stronę główną i przejrzyj wszystkie kategorie w menu.

Zobacz najnowszą kolekcję kolorowanek ze zwierzętami chronionymi

SilverMint blog kolorowanki zwierzęta chronione
Zobacz kolorowanki

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.