Peljesacka Duba plaża
||

Przestań szukać piasku – czyli 5 powodów, dla których Ty i Twoje dziecko pokochacie kamieniste plaże

– Gdzie w Chorwacji są piaszczyste plaże? – to jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się na forach i grupach dyskusyjnych. No może trochę częściej ludzie pytają, jak dojechać do Chorwacji omijając płatne autostrady 😉

Udzielam się na kilku takich grupach o wyjazdach rodzinnych i za każdym razem po cichu zastanawiam się, dlaczego wciąż szukacie tych piaszczystych plaż w Chorwacji.

Myśląc „piaszczysta plaża” często mamy przed oczami tę ciągnącą się kilometrami, szeroką plażę nad Bałtykiem, z mięciutkim, drobnym piaskiem.

Otóż, jeśli poszukujesz takiej plaży, nie pozostaje Ci nic innego, jak jechać nad Bałtyk!

W całym basenie Morza Śródziemnego nie znajdziesz takiego wybrzeża.

Adriatyk to nie Bałtyk

Piaszczyste plaże na południu Europy to malownicze wąskie zatoczki lub plaże w kurortach, często sztucznie wysypane piaskiem.

W Chorwacji jest ich wyjątkowo mało. Wybrzeże dalmatyńskie, bo takim typem wybrzeża jest linia brzegowa Chorwacji, charakteryzuje się dużą liczbą podłużnych, skalistych wysepek i półwyspów, położonych równolegle do lądu. To wybrzeże unikalne na skalę światową. Plaże są tutaj głównie kamieniste i skaliste. To dlatego woda mieni się wszystkimi odcieniami błękitu i zieleni i jest krystalicznie czysta. A dzięki tym naturalnym “basenom”, jakie powstają między wyspami i lądem, woda jest spokojna i ciepła.

wybrzeże Chorwacji
Wybrzeże Dalmacji

Jeśli znajdziesz już plaże nazywane piaszczystymi, nie do końca mogą one sprostać Twoim oczekiwaniom i porównaniom z nadbałtyckimi. Piasek najczęściej jest gruby, wymieszany ze żwirem (nie bardzo nadaje się do stawiania budowli) lub też miałki, mulisty. To z kolei powoduje, że woda w tych miejscach bywa mętna, nieprzejrzysta i czasem sprawia wrażenie brudnej.

Najbardziej popularne piaszczyste zatoki to m.in. te na wyspie Rab w rejonie Loparu (Rajska Plaża), a także laguna Nin niedaleko Zadaru. Oblegane przez tłum turystów – rodzin z malutkimi dziećmi, ale nie tylko.

Plażowanie w Chorwacji z dziećmi

Jakich więc miejsc szukać w Chorwacji na plażowanie z dziećmi? Jeśli nie potrafią pływać, na pewno odradzam betonowe platformy z drabinkami do wody, a także ostre, skaliste zejścia.

Szukaj plaż kamienistych – tych jest naprawdę sporo! Kamienie lub żwirek o różnej wielkości, najlepiej otoczaki. Otoczaki będą na plażach naturalnych. Na tych sztucznie wysypanych może zdarzyć się ostry żwir (np. słynna Zrce na Pagu).

Szukaj plaż z łagodnym zejściem. Te najbardziej znane, w kurortach turystycznych i w ich pobliżu, będą na pewno ładne, ale tłoczne w sezonie: Baška na wyspie Krk (otoczaki), Zlatni Rat (żwir) na Brač, Stiniva na Vis (płaskie kamienie), Dubovica na Hvarze, Prapratno na Pelješacu (piasek-żwir), Rajska Plaża na Rabie (piasek).

Co mogę polecić – pojedź i poszukaj lub zapytaj swojego gospodarza. Wybrzeże Chorwacji to tysiące maleńkich zatoczek. Weź mapkę w informacji turystycznej. Tam będą zaznaczone najciekawsze plaże. Pojedź też „w ciemno”. Czasem najlepsze miejsca nie są nigdzie zaznaczone.

Podczas naszego ostatniego wyjazdu na Korculę i Pelješac, pojechaliśmy zobaczyć piękną, polecaną plażę Divna, która na zdjęciach wyglądała cudownie. Niestety, na miejscu zniechęcił nas mocno ograniczający dostęp do kąpieliska camping. Pojechaliśmy kilka kilometrów dalej i znaleźliśmy taką oto plażę, zupełnie pustą…

Peljeska Duba plaże
Peljeska Duba

Dzieci uwielbiają plaże kamieniste

Dlaczego warto odpuścić sobie szukanie plaż piaszczystych? Oto moje 5 subiektywnych powodów.

Zobaczysz, że Ty i Twoje dzieci polubicie kamieniste plaże od pierwszego wejrzenia:

  • Spokój. Nawet w sezonie można znaleźć miejsce, gdzie odpoczniesz od plażowego hałasu.
  • Krystalicznie czysta i przejrzysta woda, we wszystkich możliwych odcieniach błękitu, granatu, turkusu, zieleni…
  • Bogaty świat podwodny – wystarczy maska i zanurzenie głowy pod wodę. Nawet dziecko nie potrafiące pływać, będzie mogło zaobserwować małe rybki pływające tuż przy brzegu.
  • Brak piasku na plaży to brak piasku wszędzie: na lepkim od kremu ciele, we włosach, w torebce, w ubraniach, w walizce i w łóżku…
  • Nie można budować zamku i babek z piasku? Zbieranie kamieni, wyszukiwanie kształtów, układanie ich we wzory – to zabawa dla dziecka na długie godziny.

Rada: niezależnie na jaką plażę się wybierzecie, zawsze zabierz ochronne buty kąpielowe, dla całej  rodziny. Chronią przed zranieniem stopy o ostre skałki lub żwir, a także przed jeżowcami.


Zobacz miejsca do plażowania w Chorwacji, które nam się spodobały (klikając w link przejdziesz do relacji z naszych wyjazdów):

Pelješka Duba na półwyspie Pelješac

Peljeska Duba
Peljeska Duba
Pupnatska Luka
Pupnatska Luka na Korculi
Plaża w Maslinicy, Solta
Maslinica na Solcie
piaszczysta plaża na wyspie Pag, Chorwacja
Povljana na Pagu
plaża na Krk
Stara Baska na Krk

O kosztach podróży do Chorwacji i cenach na miejscu przeczytasz tutaj.Lubisz kolorowanki z motywami wakacyjnymi?

SilverMint blog kolorowanki do pobrania
Kolorowanki do pobrania – śródziemnomorskie inspiracje

Zobacz pozostałe ilustracje do kolorowania – pomysł na chwilę spokoju, nie tylko dla dzieci.


Obserwuj mnie na Instagramie

SilverMint blog Makuch2000
Instagram – Makuch2000

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.