Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju? Willa Lawenda Boutique
|

Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju? Willa Lawenda Boutique

Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju? Szukasz noclegu w kłodzkim uzdrowisku? Lubisz nietuzinkowe miejsca z historycznymi detalami? Zobacz stylowe apartamenty w zabytkowej willi, blisko centrum, w których ostatnio gościliśmy z całą rodziną.

Wpis powstał w ramach mojej współpracy reklamowej z Willą Lawendą w Kudowie-Zdroju

Od Villi Erika do Willi Lawendy – przez 125 lat

Villa Erika w modnym Bad Kudowa

Willa Lawenda Boutique to przedwojenna Villa Erika. Wybudowana w 1898 roku jako pensjonat dla coraz liczniej przybywających do uzdrowiska gości. Druga połowa XIX-go wieku i początek XX-go to czas, kiedy Bad Kudowa prężnie się rozwija. Uznana była jako pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech! W 1905 roku do miejscowości dociera linia kolejowa, a w kolejnych latach wybudowana zostaje sieć wodociągów i kanalizacji, a także oświetlenie uliczne. Pięknieje park zdrojowy, w którym pojawiają się egzotyczne nasadzenia, a wśród kuracjuszy nie brakuje znanych osobistości ze świata polityki, nauki, czy literatury, które przybywały czerpać z dobroczynnych właściwości wód mineralnych. W 1912 roku do Bad Kudowa przybyło 12.000 kuracjuszy.

Kudowa Zdrój w przeszłości
Park zdrojowy w Bad Kudowa ok. 1910

Dzisiejsza ulica Słoneczna w przeszłości nosiła nazwę Parkstraße (ul. Parkowa) wzdłuż której pobudowano eleganckie pensjonaty. Dziś tworzą przyjemną i spokojną willową dzielnicę Kudowy-Zdroju.

Willa Lawenda Boutique Kudowa Zdrój
Villa Erika – dziś Willa Lawenda przy ul. Słonecznej
Domy wczasowe i niechciane rudery

W latach PRL-u przedwojenne obiekty noclegowe zarządzane były przez Fundusz Wczasów Pracowniczych. Spędzali w nich swoje wakacyjne turnusy pracownicy przeróżnych zakładów i instytucji państwowych. Stara Villa Erika staje się w tym czasie DW Kryniczanką.

W latach 90-tych, jak wiele podobnych jej obiektów, zostaje opuszczona i stopniowo popada w ruinę. Piękne niegdyś wille szybko zmieniają się w smutne rudery. Do dzisiaj, spacerując uliczkami uzdrowiska, możemy takie spotkać….

W 2004 roku młode małżeństwo z Warszawy przyjechało do Kudowy-Zdroju. Podczas spaceru zwracali uwagę na zaniedbane domy, ruiny dawnych eleganckich willi – i ten jeden dom, z ciekawymi detalami, który właśnie był na sprzedaż. Decyzja o zakupie została podjęta. Rozpoczął się kilkuletni remont, mający na celu uratowanie podupadłego zabytku i przywrócenie mu pierwotnej funkcji.

Skarby z podróży Willa Lawenda w Kudowie-Zdroju
Willa Lawenda w Kudowie-Zdroju – przed remontem
Willa Lawenda w Kudowie-Zdroju

Wiele historycznych detali udało się zachować – przede wszystkim piękne ażurowe schody, obłożone za czasów FWP sklejką. Odnowiona została drewniana stolarka balkonowa, kute barierki i drewniane skrzypiące stropy. Podczas prac na poddaszu odnaleziono deseczkę z podpisami majstrów cieśli, którzy podpisali się na niej wraz z datą – stąd znany jest dokładny rok budowy obiektu.

Willa Lawenda Boutique w Kudiowie-Zdroju. Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju
Willa Lawenda Boutique – po remoncie
Willa Lawenda Boutique w Kudiowie-Zdroju. Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju
Ażurowe schody w Lawendzie

Willa Lawenda Boutique – eleganckie apartamenty w Kudowie-Zdroju

Przez 13 lat obiekt działał jako pensjonat bed&breakfast. W 2023 roku przeszedł kolejny remont – powstało 11 przestronnych apartamentów z aneksami kuchennymi. Każdy inny, każdy z charakterystycznym dla siebie detalem, w jasnych, naturalnych kolorach harmonizujących z historycznym klimatem. Mogą pomieścić od 2 do 4 osób. Są apartamenty z dwoma sypialniami, a także dwa apartamenty 2-osobowe, które mają wspólną werandę i są idealnym miejscem dla rodziny lub dwóch zaprzyjaźnionych par.

Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju? Willa Lawenda Boutique
Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju? Willa Lawenda Boutique

Dom posiada własny ogród ze starodrzewem i krzewami.

Dom posiada własny ogród ze starodrzewem i krzewami.
Weranda z widokiem na ogród. Na podłodze zachowane oryginalne płytki.
Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju Willa Lawenda Boutique
W łazienkach współczesne płytki nawiązują do tych z przeszłości

Jeśli lubisz historyczne detale, wolisz stare, skrzypiące podłogi od nowoczesnych konstrukcji i cieszą Cię udane renowacje zabytków – przyjedź do Lawendy. W Kudowie-Zdroju jest co robić – o ile będziesz w ogóle chcieć wychodzić z tych pięknych wnętrz.

Kliknij i sprawdź dostępne terminy i ceny w Willi Lawendzie

Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju Willa Lawenda Boutique
Apartament na parterze
Gdzie nocować w Kudowie-Zdroju Willa Lawenda Boutique
Apartament na poddaszu

Goście mają do dyspozycji spory parking oddalony o 40 metrów od obiektu. To ważne, bo centrum Kudowy-Zdroju to miejsce o ograniczonych możliwościach pozostawienia samochodu – wszędzie strefy są płatne, a miejsc postojowych bardzo mało.

Co robić w Kudowie-Zdroju?

Willa Lawenda Boutique znajduje się przy ul. Słonecznej. Mamy stąd kilka minut pieszo do Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, a w przeciwnym kierunku – do parku zdrojowego oraz kudowskich restauracji i kawiarni. Położenie blisko centrum, ale jednocześnie spokojne – to jednokierunkowa, ślepa uliczka z niewielkim ruchem samochodowym.

Kudowa-Zdrój i okolice to mnóstwo ciekawych historii, pięknych punktów widokowych, mniej lub bardziej znanych atrakcji turystycznych. To także świetna baza wypadowa do Czech – samych zamków i pałaców jest w niewielkiej odległości kilkanaście. Do tego czeskie skalne miasta i szlaki górskie.

Moje propozycje miejsc do odwiedzenia zebrałam w obszernym wpisie 15+ miejsc, które warto zobaczyć w Kudowie-Zdroju i okolicach (kliknij i przejdź do wpisu).

Zobacz także: Pałac Kamieniec koło Kłodzka – odnowiona perełka z doskonałą restauracją

7 kilometrów od Kłodzka, w samym sercu Kotliny Kłodzkiej znajduje się jeszcze jeden zabytkowy obiekt, który właściciele Lawendy postanowili przywrócić do dawnej świetności. To Pałac Kamieniec, eleganckie, a jednocześnie bardzo przytulne miejsce z restauracją, ogrodem warzywnym ze szklarnią i otaczającą go zieloną przestrzenią. Można przyjechać na romantyczną kolację, na piknik w ogrodzie, spędzić tam weekend, ale można wybrać się na dłużej – to dobra opcja na ferie lub wakacje. Z Kamieńca mamy rzut kamieniem to wszystkich najpiękniejszych miejsc Ziemi Kłodzkiej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.