Narty z dziećmi Stubaier Gletscher darmowy skipass
|||

Na narty do Austrii taniej niż w Polsce? Gdzie dostaniesz darmowy skipass dla dzieci?

Gdy mówię znajomym, że ferie narciarskie z rodziną mogą być tańsze w Austrii niż w Polsce, zazwyczaj pukają się w czoło.

Jak to możliwe? Przecież karnety są takie drogie!

6-dniowy karnet narciarski w topowym tyrolskim ośrodku to wydatek ok. 240 euro dla osoby dorosłej. Jak więc może być taniej niż w Polsce?

Ferie w Austrii tańsze niż w Polsce?

Od 20 lat, każdego roku wyjeżdżamy na narty w Alpy. Odwiedziliśmy wiele ośrodków w Austrii, w Szwajcarii i we Włoszech. Osobiście najbardziej podoba mi się w Austrii. Tam też zabraliśmy na pierwszy wyjazd narciarski nasze dzieci. Miały niecałe 5 lat, gdy stawiały pierwsze narciarskie kroki na lodowcu Rettenbach, w austriackiej szkółce.

W tym roku z dziećmi jedziemy w Alpy już piąty sezon. Choć dzieci rosną i ceny rosną dalej twierdzę, że za ferie w Austrii płacimy tyle samo lub nawet mniej niż w Polsce, czy w Czechach, a otrzymujemy dużo więcej.

Uwierzą w to ci, którzy mają dzieci. Bo rzecz rozchodzi się przede wszystkim o zniżki na skipassy dla dzieciaków.

Robiłam w zeszłym roku małe porównanie. Przeliczyłam ceny karnetów w małym ośrodku narciarskim jakim jest Świeradów Zdrój. Wyszło, że za tydzień narciarski w Austrii (lodowiec Stubai) zapłacę mniej niż w Świeradowie, a ile i po jakich trasach pojeździmy… tego się już nie da porównać.

Narty w Austrii z dziećmi
Stubaier Gletscher

Darmowy skipass dla dzieci i duże zniżki

W polskich ośrodkach za 6-dniowy karnet dla dorosłej osoby trzeba zapłacić od ok. 450 zł do nawet ok. 700 zł (w Szczyrku).

Dzieciom oferuje się w Polsce ok. 10-15% zniżki od ceny karnetów dla dorosłych osób.

Za dziecko powyżej 5. roku życia (rzadziej 6., a czasem nawet i 4. jak np. we wspominanym Świeradowie Zdroju) musimy więc zapłacić niewiele mniej, niż za karnet dla siebie. Są nawet miejsca, które nie oferują żadnych zniżek dla dzieci powyżej 5 lat (np. Pilsko).

W Austrii w praktycznie każdym ośrodku narciarskim dziecko do 6 lat korzysta z wyciągów narciarskich (w towarzystwie dorosłego) bezpłatnie. Starsze dzieci (zazwyczaj do 12 lub więcej lat) mogą liczyć na 50% zniżki od ceny normalnego karnetu. A za młodzież też dostaniemy ok. 20-30% rabatu. W Polsce często nie ma w ogóle takiej kategorii, jak młodzież i za dziecko powyżej 12. roku życia płacimy jak za dorosłego.

Są też ośrodki szczególnie ulubione przez rodziny, w których dzieci do 10 roku życia korzystają z wyciągów za darmo.

Niektóre ośrodki oferują też zniżki dla rodzin 2+3 – trzecie dziecko gratis niezależnie od wieku.

Są ośrodki, które w soboty oraz np. w Wielkanoc oferują darmowe karnety dla dzieci. Czy widział ktoś coś podobnego w Polsce? Albo w Czechach? A może na Słowacji? Niech mi da koniecznie znać.

To jak? Robimy nowe obliczenia?

Dziś porównuję karnety:

Zieleniec lub Czarna Góra vs. Lodowiec Stubai

 • rodzina taka jak moja, czyli 2+3 (dzieci 7, 9 i 9 lat)
 • wyjazd w lutym
 • karnety 6-dniowe

Zieleniec: 2 karnety dla dorosłych x 490 zł + 3 karnety dla dzieci x 410 zł = 2.210 zł

Stubaier Gletscher: 2 karnety dla dorosłych x 239 euro (4,3 zł) = 2.055 zł

Hmm…

Wychodzi na to, że za karnety na lodowcu Stubai zapłacę mniej, niż w Zieleńcu. A Zieleniec wcale nie jest najdroższym ośrodkiem w Polsce (bardzo wysokie ceny karnetów ma np. nowy ośrodek w Szczyrku).

Nie ma sensu porównywać tego, co otrzymam w danej cenie. Czyli całej infrastruktury narciarskiej, liczby wyciągów, długości tras i ich przygotowania. Braku kolejek do wyciągów… Tego przepychania się, polowania na miejsca parkingowe, tłoku w restauracjach… Nie wspomnę o pewności pogody i widokach. Nie wspomnę o darmowych skibusach kursujących co 10 minut, w których dla każdego znajdzie się miejsce, czy atrakcjach typu wejście na basen w cenie karnetu.

A jak z innymi kosztami wyjazdu do Austrii?

Na pewno koszt dojazdu do Austrii jest wyższy. Tutaj nie ma dyskusji i wiadomo, że za paliwo zapłacimy znacznie więcej, bo trasę mamy do pokonania długą (z południa Polski będzie to min. 850 km), choć paliwo w Austrii ma podobną cenę, jak w Polsce. Dojdzie też winieta na autostrady - 9,4 euro na 10 dni dla samochodu osobowego.

Noclegi. Brakuje mi w Polsce ładnych miejsc noclegowych dla rodzin w przyzwoitej cenie. Nie oczekuję luksusów, ale 700 zł za dobę w apartamencie rodzinnym oddalonym 10 km od wyciągu to jest jednak lekka przesada, prawda?

W Austrii nie szukamy topowych hoteli. Bazujemy na apartamentach w domach prywatnych (Ferienwohnungen) i więcej niż 100 euro za nocleg dla 5 osobowej rodziny (dwie sypialnie, aneks kuchenny) nie płacimy. A można spokojnie znaleźć tańsze rozwiązania.

Wyżywienie. Jestem zdania, że ceny w restauracjach są porównywalne, natomiast w sklepach spożywczych - praktycznie nie ma różnicy między Polską i Austrią. O tym co jemy na wyjazdach narciarskich w Tyrolu i przykładowe ceny posiłków znajdziesz w moim artykule Co dzieci jedzą na wyjazdach - Tyrol.

Ceny szkółek narciarskich (te są nieco droższe niż w Polsce) i wypożyczenia sprzętu (a tu już niekoniecznie) znajdziesz w moich artykułach o naszych wyjazdach do Stubaiu i do Solden.

Kalkulując wyjazd do Austrii, zresztą jak każdy wyjazd zagraniczny, nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym (narciarskim). Tutaj pisałam, jak znaleźć dobre ubezpieczenie i czym ja się kieruję kupując polisę.

Gdzie w Austrii darmowy skipass dla dziecka do 10 lat?

Ułatwiłam Ci przeszukiwanie internetów i zrobiłam listę ośrodków narciarskich w Austrii z najlepszymi zniżkami na karnety dla rodzin w sezonie 2019/2020. Jeśli czytasz ten artykuł w 2021 roku, daty urodzin dzieci objętych zniżkami zmienią się o kolejny rok. Postaram się go jednak zaktualizować w kolejnym sezonie.

Zazwczaj ilekroć mowa o wieku np. do 10 lat oznacza, że zniżkę otrzymuje dziecko do końca roku kalendarzowego, w którym skończyło 10 lat. Czyli 10-latek urodzony w styczniu, pojeździ na darmowym skipassie także w marcu tego roku. Mogą być jednak wyjątki od tej reguły i zawsze sprawdź w cenniku, jak liczona jest zniżka w konkretnym ośrodku narciarskim. Każdy region jest podlinkowany stroną źródłową.

W pozostałych ośrodkach, których tutaj nie wypisałam, możesz liczyć na bezpłatny karnet dla dziecka do 6 roku życia oraz ok. 50% zniżki na karnet dla starszych dzieci. Jednym z takich moich ulubionych ośrodków jest Zillertal, o którym pojawi się artykuł na blogu już niedługo.

Jeśli uważasz, że brakuje na mojej liście jakiegoś miejsca w Austrii z ciekawą ofertą na karnety dla dzieci, koniecznie daj mi znać w komentarzu lub napisz do mnie!

W następnym artykule zrobię listę z regionami we Włoszech – tam też jest z czego wybierać.

Darmowy skipass dla dzieci do 10 lat

Uwaga: aby otrzymać darmowy / tani skipass dla dziecka, rodzic musi wykupić pełnowartościowy karnet dla siebie na ten sam przedział czasowy.

Stubaital - darmowy skipass do 10 roku życia. Nasza ulubiona dolina! W tym roku pojedziemy tam trzeci raz z rzędu. Przeczytaj dlaczego tak nam się tam podoba.

Kaunertal - darmowy skipass do 10 roku życia

Pitztal - darmowy skipass do 10 roku życia

Grossglockner-Heiligenblut - dzieci do 10 lat 4 euro dziennie

Kaiserwinkl (Kössen) – dzieci do 10 lat 4 euro dziennie

Göstling-Hochkar - dzieci do 10 lat 4 euro dziennie

Lackenhof-Ötscher - dzieci do 10 lat 4 euro dziennie

Grünau im Almtal / Hochflicht / Hinterstoderdzieci do 10 lat 4 euro dziennie

Darmowy skipass dla dzieci do 8 lat

Ötztal - za dzieci w wieku do 8 lat płacimy 2 euro dziennie. To tam nasze dzieci stawiały pierwsze kroki na nartach - zobacz, jak to było.

Ischgl - karnet gratis do 8 roku życia

Klostertal - Sonnenkopf - karnet gratis do 8 roku życia

Arlberg - Lech - Zürs - St. Anton - dzieci do 8 lat karnet za 10 euro na cały pobyt

Trzecie dziecko nie płaci za skipass

W poniższych regionach możemy otrzymać darmowy karnet dla trzeciego dziecka niezależnie od wieku. Gdy kupujemy karnet dla siebie i dzieci, płacimy za dwójkę, a trzecie będzie jeździć za darmo. Dzieci muszą być z tej samej rodziny 😉

Gastein - 3. dziecko darmowy skipass (do 15 roku życia)

Grossarltal - 3. dziecko darmowy skipass (do 18 roku życia)

Flachau - 3. dziecko darmowy skipass

Rauris - 3. dziecko darmowy skipass (do 15 roku życia)

St. Johann im Pongau - 3. dziecko darmowy skipass (do rocznika 2001)

Wagrain - 3. dziecko skipass gratis (do rocznika 2001)

Grünau im Almtal / Hochflicht / Hinterstoder - 3. dziecko skipass gratis (do rocznika 2005)

Dachstein West - 3. dziecko darmowy skipass

Schladming-Dachstein - 3. dziecko w rodzinie gratis

Grossglockner-Heiligenblut - 3. dziecko w rodzinie gratis

Mölltaler Gletscher - 3. dziecko w rodzinie (do 18 roku życia) gratis

Annaberg - 3. dziecko w rodzinie skipass gratis

Kreischberg Murau - 3. dziecko w rodzinie gratis

Darmowy skipass dla dzieci przy rezerwacji noclegu

Jeśli zdecydujemy się na noclegi w poniższych ośrodkach (rezerwacji noclegów należy dokonać na podlinkowanych stronach) możemy otrzymać darmowe karnety dla dzieci.

Bad Kleinkirchheim - dziecko do 12 lat otrzyma skipass za 1 euro / dziennie (termin 04.01.2020-05.03.2020), przy zakupie noclegów w obiektach partnerskich

Millstaettersee - dziecko do 14 lat otrzyma bezpłatny skipass (termin 04.01.2020 do końca sezonu), przy zakupie noclegów w obiektach partnerskich

Silberregion Karwendel - rodziny z dziećmi, które wykupią tygodniowy urlop mogą zapisać dzieci w wieku 4-12 lat do bezpłatnej szkółki narciarskiej (6 dniowy kurs dla początkujących, sprzęt narciarski i karnet). Ważne w terminie 22.12.2019 – 27.03.2020.

Inne ciekawe oferty

Wilder Kaiser - Brixental - w terminie 14.03. - 13.04.2020 dzieci do 15 roku życia otrzymują skipass gratis.

W regionie Saalbach Hinterglemm oraz Zell am See-Kaprun - dla wszystkich poniżej 19 roku życia skipass w soboty kosztuje 10 euro.


Co o tym myślę?

Trochę czasu poświęciłam na wyszukanie ośrodków, przeanalizowanie cen. Regiony narciarskie są różne - jedne wielkie i sławne, z gwarancją śniegu, inne malutkie, rodzinne, spokojne. Patrzę na tę listę zniżek i ofert dla rodzin i wiem już dlaczego każde austriackie dziecko jeździ na nartach lepiej, niż niejeden dorosły z Polski. Szkoda, że w naszych rodzimych ośrodkach nie dba się zupełnie o rodziny z dziećmi. A w szczególności ich portfele, zachęcając tym samym do uprawiania sportu przez całe rodziny.

Narciarzy w Polsce jest dziś tak dużo, że nasze ośrodki narciarskie nie mają żadnego interesu w tym, by dawać rodzinom jakieś większe zniżki, a broń Boże coś "za darmo". Choć przecież dobrze wiemy, że nie ma nic za darmo. Nawet darmowy karnet w Austrii też nie jest za darmo. Na własnym przykładzie to stwierdzam. 5 lat wozimy dzieci na narty do Austrii. Korzystam z trzech bezpłatnych skipassów, ale każdego roku wydaję na miejscu niemałe pieniądze m.in. na trzy 6-dniowe kursy w szkółce narciarskiej i wypożyczenie sprzętu.

Nie twierdzę, że rodzinny urlop narciarski w Austrii będzie tańszy niż w Polsce. Uważam jednak, że wydamy podobne pieniądze, ale otrzymamy o wiele, wiele więcej.

Narty z dziećmi w Austrii
Takie trasy
Gdzie darmowy skipass dla dzieci?
Tyle śniegu
Narty z dziećmi Stubaier Gletscher
Niezwykłe widoki
Narty w Austrii z dziećmi
Zabawa!

Szukasz noclegu?

SilverMint kupon 100 zł Airbnb

Podobne wpisy

8 komentarzy

 1. Ok, 🙂 ale jeśli dziecko ma chorobę lokomocyjna i nie da rady pokonać tyle kilometrów do Ausrii . Tak właśnie mieliśmy w przypadku naszego najmłodszego syna, który jako jedyny nie nauczył sie jeździć na nartach w Ausriackich gorach tylko polskich :))
  Wiec, jeśli juz tak mamy , to mozna pendolino przyjechać do Bielsko-Białej skąd zabierze Was mój samochód i dowiezie pod same drzwi pensjonatu o rodzinnej atmosferze.
  Pozdrawiam ciepło.

  1. Tak, to jest problem! Sama cierpiałam na chorobę lokomocyjną jako dziecko. Moje dzieci (na szczęście!) jej nie mają i dobrze znoszą jazdę samochodem. Z własnego doświadczenia wiem, że o wiele przyjemniej podróżuje się autostradą, niż drogami pełnymi zakrętów, gdzie wciąż trzeba zwalniać, przyspieszać i niestety górskie drogi (i nie tylko górskie zresztą) u nas do takich należą… Dobra wiadomość jest taka, że często choroba lokomocyjna mija z wiekiem i tego życzę Twojemu synkowi. Pozdrawiam!

 2. Krótkie pytanie co do darmowych skipass dla dzieci, patrząc na cennik na stronach internetowych w.w. ośrodków narciarskich nie ma żadnego wpisu że dzieci do lat 10 mają go za darmo, przewaga to 50% od ceny dla dorosłych.

  1. Tak, w cenniku widnieje dorośli/dzieci/seniorzy itp. Natomiast musisz pod cennikiem przeczytac dodatkowe informacje i tam znajdziesz przedział wiekowy dzieci, dla których liczona jest taryfa dziecięca. I tak np. pod cennikiem na stronie Stubaier Gletscher przeczytasz: ZNIŻKI (tylko z dokumentem tożsamości)

   Dzieci: poniżej 10 roku życia gratis (w towarzystwie jednego z jeżdżących rodziców, w przypadku zakupu karty w tej samej kategorii, z oferty wyłączone są karty roczne i sezonowe), roczniki 2005-2009=taryfa dziecięca.

   Analogicznie podają informacje o wieku dzieci pozostałe ośrodki.

   Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam!

 3. Faktycznie. Nie zauważyłem tego.
  A polecasz jakieś szkółki narciarskie dla dzieci w Polsce, czy twoje dzieci się uczyły tylko w Austrii. Chciałbym je zapisać do jakieś szkółki w Wiśle lub okolic lecz nie wiem gdzie.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.